Kuzey Teve

Sokak köpeğinin saldırıya uğradığı kıraathanenin sahibi Sadıkoğlu: “Benim kedim o köpekle arkadaştı, şu anda dışarıya çıkmaya korkuyor”

Sokak köpeğinin saldırıya uğradığı kıraathanenin sahibi Sadıkoğlu: “Benim kedim o köpekle arkadaştı, şu anda dışarıya çıkmaya korkuyor”
244 views
29 Ocak 2023 - 11:34
Spread the love

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

Rize’ de 2 gün önce kıraathane avlusunda köpeğe saldıran A.Ç. adlı şahsın savcılık tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmasının ardından olayın yaşandığı kıraathanenin sahibi Mustafa Sadıkoğlu ve hayvan severler Ogün yaşananların ANKA haber ajansına anlattı.

“KÖPEK SALDIRGAN BİR TİP DEĞİL”

Olay günü darp edilen sokak köpeğinin birçok yurttaş tarafından sevildiğini hatta kıraathane müşterileriyle adeta arkadaş olduğunu birlikte gezdiklerini ifade eden Sadıkoğlu ‘Benim kedim o köpeğe güvenip onun etrafında dolaşıyordu. Kedim şu anda dışarıya çıkmakta tedirgin durumda. O gün tanımadığımız, müşterimiz olmayan bir yaşlı amcanın kapıya poşetlerini bırakıp sopayla, bizim mahallede on yıldır tanıdığım köpeğe saldırdı. Köpeğin daha önce kimseye saldırdığını ben görmedim, duymadım da yani köpek saldırgan bir tip değil, devamlı burada duran bir köpekti. Amcanın köpeğe saldırdığını görünce ben çok üzüldüm

“KÖPEĞİN DURUMU İYİ AMA ARTIK BURAYA GELMİYOR”

Burada yaşanan bu olay bize yakışmadı, bu kahvenin müşterilerinin hayvan sever olduğu bilinir, yanlış anlaşıldı bu olay. Sosyal medyada kimse müdahale etmedi diye yanlış anlaşıldı, bu sırada içeride de kimse yok. Burada duran birkaç kişi de bizle alakalı değil, yoldan geçerken dinlenen kişiler. Onları da ben tanımıyorum. Olaydan sonra köpeğimiz gelmedi buralara, peşine gittik etrafta dolaşıp bu tarafa gelmediğini gördük. Köpekte herhangi bir sağlık sorunu yok. O günden beri buraya gelmiyor.

“BENİM KEDİM O KÖPEĞE GÜVENİP ONUN ETRAFINDA DOLAŞIYORDU, KEDİM ŞU ANDA DIŞARIYA ÇIKMAKTA TEDİRGİN DURUMDA”

Biz burada yavru bir kedi bulduk geçen sene. Bir gece kayboldu ertesi gün ayağını çekerek geldi. Özel bir dispanserde ameliyat olması gerektiğini söylediler.  Bir veterinere ulaştık, bir yardım kampanya oluştu burada 2 saatte yeterli para toplandı. Kediyi götürüp teslim ettik dispansere orada bir gün yoğun bakımda kaldı ikinci gün aldık ben yaptım yoğun bakım ünitesi üst katta, yedi gün gözettik. Şu anda kedimiz çok iyi, herkesle arkadaş ismi Duman ve aynı köpekle, şiddete uğrayan köpekle arkadaş olan bir kedi. O köpeğe güvenerek dolaşıyordu, o köpek buraya gelmediği için buraya dün akşamdan beri yabancı köpekler gelmeye başladı benim kedim de dışarı çıkmıyor artık tedirgin durumda.”

“BU KÖPEK SAYESİNDE ÇOCUĞUM KORKUSUNU YENDİ”

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’ e seslenerek sokak hayvanları için yaşam alanları oluşturulmasını isteyen mahalle sakinlerinden Ali Kasap adlı bir yurttaş Cumhurbaşkanının memleketi Rize’nin kötü anılmasını doğru bulmadığını ifade ederek şunları söyledi: O gün yaşanan olayda Köpeğe vuracağını tahmin edemeyiz, farkına varınca arkadaşlar kalktılar elini tuttular o arada köpek çıktı gitti. Onlar da müdahale ettiler ama bizler burada olsak bu olay hiç olmazdı. Benim çocuğum köpekten korkardı bu köpek sayesinde köpek korkusunu yüzde otuzlara kadar indirdim.

 “SOKAK HAYVANLARINA YAŞAM ALANLARI OLUŞTURULSUN”

Rize içerisinde güzel bir alan bulup, biz hayvan severler gönüllü imza veririz su faturalarımızdan hayvanlara yiyecek alınsın diye, talepte bulunanlardan su faturasından onu kessin destek verelim. Kameralarla seyredebilelim, dağın başında da olsa. Orada birkaç insana da çalışma alanı oluştursun. Dünyaya örnek olalım, o ki Cumhurbaşkanının, Mesut Yılmaz’ ın şehri burası. Birçok aktif olan siyasetçi, inşaatçı Rizeli dünyaya örnek olsunlar. Hazır cumhurbaşkanımız da Rizeli, sayın belediye başkanımızdan talebimiz bu hayvanları insanların yaşam alanlarından alıp kendi yaşam alanlarını oluşturmaktır. Saldırıya uğrayan köpeğin durumu da gayet iyidir. Bu hayvan mahallemizin sevgilisi. Bu bölgede oturan herkesi bu tanır hatta evin kapısına kadar bana sürekli eşlik eder, mahallenin bütün çocuklarını tanır. Mahalleli de bunu çok sever”

“BİZ VATANDAŞA SALDIRDIĞINI GÖRMEDİK”

Mahallede bulunan bir markette kasap olarak çalışan yurttaş ise: “Sekiz yıldan beri burada yaşıyor. Biz besleyip bakıyoruz bu köpeği. Bir şeyler alıp bu köpeğe veren müşterilerimiz bile var. Bugün geldi bir müşterimize kuzu yaptık, özellikle bana kemiğini bu köpeğe ver dedi. Şu ana kadar herhangi bir saldırganlığını biz görmedik. Belki bir insandan kötü muamele görmüştür ona benzetmiştir onu. Saldırdı diyorlar ama biz görmedik vatandaşa saldırıp saldırmadığını. Diğer türlü hayvana yapılmaması gereken bir şeydir bu.”

“OLAYIN ÜZERİNE GİDİLMESİ LAZIM HAYVANA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

Bir diğer mahalle sakini ise: “Bu köpeği biz yıllardır tanıyoruz. Belediye bir zamanlar ıslah için almıştı, orada bir sene durdu, kaçtı ve ilk geldiği yer yine burası. Burada bizi tanır kimseye de bir zararı yoktur. İsim bile taktık ben Pakize derim ona. Çok uysal bir hayvan. Sadece bu olayda değil çevredeki diğer hayvanlara yapılan şiddetin takibi yapılmalı. Ben o gece geldim işten çıktıktan sonra baktım ki buralarda mı diye köpek. Dediklerine göre çivili sopayla vurmuş, bunun üzerine gidilmesi lazım.”

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -