Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Kazlıçeşmede buluşan yüz binler: Barajın yıkıldığının resmidir

Kazlıçeşmede buluşan yüz binler: Barajın yıkıldığının resmidir
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
162 views
30 Mayıs 2015 - 19:11
Spread the love

 İstanbul’da düzenlenen “Büyük insanlık” mitinginde Kazlıçeşme’yi dolduran yüz binler, 7 Haziran’da barajları yıkma sözü verirken, halka seslenen HDP İstanbul milletvekilli adayı Pervin Buldan, ‘Şimdiden korksunlar bizden. 1 kilo metre ötede AKP’nin mitingini yapan Erdoğan korksun bizden’ dedi. HDP İstanbul Milletvekili Adayı Levent Tüzel de, ‘Onlar İstanbul’u fethe yönelirken biz emeklerimizle yürekleri fethettik’ diye konuştu.

HDP İstanbul İl Örgütü tarafından Kazlıçeşme’de gerçekleştirilen “Büyük İnsanlık” mitingi, yüz binlerin alanda buluşmasıyla başladı. “Bizler HDP, Bizler Meclis’e” sloganları eşliğinde başlayan mitingde, platforma çıkan HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Cesim Soylu ve Ayşe Erdem yüz binleri selamladı. Ardından konuşan Erdem, “Bugün burada bizi yalnız sananlar bizi görsün diye, bizleri bugüne kadar yok sayanlar bu kalabalığı görsün diye biz buradayız” dedi. Türkiye ve Kürdistan’ın gözünün İstanbul’da olduğunu dile getiren Soylu ise, seçimlere bir hafta kala başta kadınlar olmak üzere herkesin ev ev dolaşarak HDP’ye destek istemesi gerektiğini ve özellikle gençlerin seçim günü sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı.

Erdem ve Soylu’nun ardından, sahne alan sanatçı Zelal Gökçe, şarkılarını Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlere adadı. Gökçe’nin söylediği şarkılarla coşarak halay çeken yüz binler, 7 Haziran günü barajları yıkma sözü verdi. Gökçe’nin ardından, sahne alan sanatçı Aynur Doğan, “Oylar HDP’ye” diye çağrı yaptı. Sanatçıların sahne almasının ardından, HDP İstanbul milletvekili adayları platforma çıkarak halkı selamladı. Adaylardan söz alan HDP’nin engelli adayı Musa Piroğlu, Kobanê’de yaşamını yitirenlere ve işçilere selam göndererek, “Siz, bizi bu kürsüye çıkardıysanız, engelleri yıktıysanız, barajları da sarayları da yıkarız” dedi. “Bizler Gezi’den Lice’ye barışın köprüsünü kurduk” diyerek konuşmasına başlayan milletvekilli adayı Filiz Kerestecioğlu da, Rojava ve Kobanê’de barbarlığa karşı direnen kadınlara selam gönderdi. Kerestecioğlu, “Emeğimiz sömürülmesin diye IŞİD canavarlarına karşı yenilmeyelim diye Rojava ve Kobanê’de direnen tüm kadınlara selam olsun. Kadınlar olmadan barış olmaz, kadınlar barışın teminatıdır” dedi.

‘GEZİ’DEKİ GİBİ YENİ YAŞAMI KURMAYA HAZIRLANIYORUZ’

Ermenice, Kürtçe ve Türkçe halkı selamlayan Ermeni aday Garo Paylan da, “8 gün sonra 7 Haziran akşamı halaylarımızla, horonlarımızla Meclis’teyiz” diyerek, “Seni Başkan yaptırmayacağız” sloganı attı. Genç aday Şerife Erbay ise, “Nerede bir ezilen olduysa biz gençler onların omuz başında olduk ve tıpkı Gezi’deki gibi yeni yaşamı kurmaya hazırlanıyoruz” dedi. Bir diğer HDP milletvekili adayı Erdal Ataş da, halklara karşı yapılanlara boyun eğmeyeceklerini kaydetti.

‘HDP HIRSIZLIKLA BARAJIN ALTINDA BIRAKILIRSA SONUNUZ GELDİ DEMEKTİR’

HDP’nin ekolojist adayı Beyza Üstün, “Geliyoruz, korksunlar” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler yeni yaşamı örerken onlar dereleri, ormanları satmaya devam ediyorlar. Tüm halkları yan yana getirmeye hazır mısın İstanbul.” HDP’nin Alevi adayı Turgut Öker, 8 Haziran’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günü olacağını dile getirdi. HDP’nin bir diğer milletvekili adayı Hüda Kaya da, tüm partililerden “Vicdanının farkında olan tüm inşalarımıza çağrıda bulunuyorum; 7 Haziran’da hırsızlara karşı tetikte olmak sizin de insanlık borcunuzdur. Eğer HDP’yi hırsızlıkla barajın altında bırakmaya çalışırlarsa sizin de sonunuz geldi demektir. Çünkü tüm ipleri eline alan o tek adam var ya artık parlamenter sistemin ipini çekecek” diye konuştu.

Akademisyen aday Sezai Temelli de, “Sözümüz var Gezi’de şehit olanlara, Mezopotamya’ya Kobane’de şehit düşenlere, Soma’da ölenlere, şu an tutsak olan yoldaşlarımıza söz verdik hep beraber bu barajı yıkacağız” dedi.

‘ONLAR İSTANBUL’U FETHE YÖNELİRKEN BİZ EMEKLERİMİZLE YÜREKLERİ FETHETTİK’

“Onlar İstanbul’u fethe yönelirken biz emeklerimizle yürekleri fethettik. Bunlara hayatın her alanında insanlığı öğreteceğiz. Sevgili Kibar Feyzolar bu Faşo Ağa düzenini değiştireceğiz ve biz kazanacağız” diyen HDP İstanbul Milletvekili ve İstanbul adayı Levent Tüzel de, direnen metal işçilerini ve PETKİM işçilerini selamladığı konuşmasında, “Onlar İstanbul’u fethe yönelirken biz emeklerimizle yürekleri fethettik” dedi.

Tüzel, Cumhurbaşkanı niye seçim kürsülerini kuruyor çünkü kaybedeceğini gördü. Biz cumhurbaşkanını başkan yaptırmayacağız. Roboskî’nin, Gezi’de katledilen gençlerin, Berkin Elvan’ın, Somalı madencilerin, Reyhanlı’nın, MİT TIR’larının hesabını verecek” dedi.

TÜZEL: METAL İŞÇİLERİ NASIL KAZANACAĞIMIZI GÖSTERDİ

İşçilere seslenen Tüzel, “Sevgili nakış işçileri, sevgili inşaat işçileri, sevgili metal işçileri, sevgili Harranlılar, sevgili Kibar Feyzolar, bu düzen değişecek bu düzen emekten yana, barıştan ya özgürlükten yana değişecek demokrasinin egemen olduğu işçilerin, halkların demokratik iktidarını hep birlikte kuracağız. Kocaeli, Bursa, Ankara’da metal işçileri gösterdi birleşince kazanıyoruz. alınteri hırsızlarına, oy hırsızlarına izin vermeyeceğiz” dedi.

‘1 KİLO METRE ÖTEDE AKP’NİN MİTİNGİNİ YAPAN ERDOĞAN KORKSUN BİZDEN’

Ardından konuşan İstanbul milletvekilli adayı Pervin Buldan ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ve devrimci önderlere selam göndererek, “Bu resim barajları yıktığımızın resmidir, halkların elle vererek birlik ve beraberliğin göstergesi, barış sürecine sahip çıktığımızın resmidir. 7 Haziran’da sultanlığa, başkanlığa karşı ele ele vermeye hazır mısınız? Şimdiden korksunlar bizden. 1 kilo metre ötede AKP’nin mitingini yapan Erdoğan korksun bizden. Bugün milyonlar Kazlıçeşme’ye aktıysa devlet, AKP, iktidar bundan korksun biz geliyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve HDP Antep Milletvekili adayı Celal Doğan alanı dolduranlar kitleye seslendi.

‘GEL KURAN’I HAKEM EDELİM ANADİL HELAL Mİ, HARAM MI’

İlk olarak söz alan Altan Tan, “Bugün seçim bitti. 3 kilo metre ötede bu fotoğraf Ahmet Davutoğlu’nu bir tarafa Tayyip Erdoğan bir tarafa bayılttı. Meydan meydan geziyor ve diyor ki ey Kürt kardeşim beni anlayamadın. Peki sen bu Kürt kardeşlerini anlayabildin mi? Sen Kobanê’de on binlerce Kürt genci ateşin içindeyken Kobanê’ ‘düştü düşecek’ dedin ve Kürt kardeşlerini anlayamadın. Sen Roboski’de bombayı atanlara teşekkür ettin. Kürtleri anlayamadın. Ve sen kalktın bu Kürtler daha ne istiyor’ dedin. Elinde taşıdığın Kuran’ı Kürt halkı başında taşıyor. Bir elinde Kuran ve cebinde Kenan Evren’in darbe anayasası. Hala bu işi anlayamadı. Bu iş Türklerin, Kürtlerin, Aleviler, Ermenilerin, Sunnilerin birlikte hak ve hukuk mücadelesidir” dedi.

‘KALDIRDIĞINIZ PARMAK SAYISIYLA GUNNES REKORLAR KİTABINA GİRDİNİZ’

Tan’ın ardından konuşan Celal Doğan da, kendisini zafer işareti yaparak selamlayan yurttaşlara seslenerek, “Kaldırdığınız parmak sayısıyla Gunnes Rekorlar kitabına girdiniz. Bu manzara “Siz hangi çareye başvuracaksınız vurun gelen halkın gücüdür” demektir” dedi.

DEMİRTAŞ: BARAJI AŞINCA TÜRKİYE DÜĞÜN YERİ OLACAK

Demirtaş, “Önemli bir dönemde tarihi bir süreçte kritik bir seçime hazırlanıyoruz. 7 Haziran seçimleri sadece HDP’nin barajı aşıp aşmama meselesi değil Türkiye’de Arabı, Çerkezi, Gürcüsü, bütün Türkiye halklarının ortak zaferi ortak başarısı olacak. Artık çoğulcu bir demokrasiyi görünür hale getirdik. 7 Haziran’da bunun zaferini ilan etmenin hazırlığını yapıyoruz. Bugün Kazlıçeşme’de herkes kendi sesiyle burada 7 Haziran’da da işte böyle Türkiye’de düğün olsun istiyoruz” dedi.

“Birbirimize selam veremeyecek hale gelelim istediler, Türkiye’yi kutuplaştırdılar. Ama bizler bu oyuna gelmedik. Bu meydanda başörtüsüyle, sakalıyla Müslüman kardeşlerim de var başı açık yaşam tarzıyla bulunan kardeşlerimiz de var. Demek ki birlikte yaşamak mümkün” diyen Demirtaş, “Bizler yaralılar ülkesiyiz. O nedenle kendi yaralarımızı saralım. Devletten de beklemeyelim biz birbirimizin yaralarına dokunalım istedik. İşte o yaralara dokunan ilacın adını da HDP koyduk” dedi.

Demirtaş “Yenikapı’da toplanan insanlar bizim kardeşimizdir biz birlikte yaşayacağız. AKP’de bunu söyleyecek yürek var mı? HDP’ye oy vermeyi vatan hainliği olarak gösteriyorlar. Bu seçimde provokasyonların önüne geçmemiş olsaydık Türkiye’de çok gerilimli her gün kan dökülen bir seçim olacaktı. Buna izin vermedik. Çünkü bizim öncelikle iç barışa ihtiyacımız var” dedi.

Demirtaş 17:08’de okunan ezanı kesmemek için konuşmasına ara verdi. Ezandan sonra konuşmasını sürdüren Demirtaş şunları kaydetti:

“HDP’nin başarısı demek barışın başarısı demek. HDP için sandığa atacağınız her zarf barışı inşa edecektir. Parlamentoda daha güçlü bir HDP, Ortadoğu’da yaşanan savaşa karşı da barışın mücadelesi demektir. Bizler barajı yıkıp geçtiğimizde az veya çok oy almaksızın bütün partiler bir sonraki seçimde Meclis’te olacak. HDP’siz bir ülke HDP’siz bir parlamento tek renk olur. Gri bir Türkiye olur. HDP’nin parlamentoda olması Meclis’te güllerin açması demektir. Bizler aynı zamanda kadınların partisiyiz. Adaylarımızın yarısı kadın. Çünkü Türkiye’nin yarısı kadın. Bir HDP’li kadın eş başbakanınız olsun istemiyor musunuz? Parlamentoda kadınların, işsizlerin, taşeron işçilerin, emekçilerin sesi daha çok çıkacak. İşçiler parlamentoda olsun artık hırsızlar değil. Büyük AVM’lerin sözcüleri yerine esnaf mecliste olsun. Yaşadıklarımız kabus olabilir ama 7 Haziran’da HDP barajı aşmışsa hayallerimiz, rüyalarımız gerçek olacak. Artık AKP’ye oy istemiyorlar HDP’ye oy vermeyin kime verirseniz verin diyorlar. Bu bile HDP’YE oy vermek için yeterlidir.” 

SARAYLARIN CAMLARI TİTRİYOR!

7 Hazirana bir haftalık zaman kaldığına vurgu yapan Demirtaş, HDP’lilerin seferberlik ruhuyla çalışması gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Saraylarının camları titriyor. Sizin yürüyüşünüzle titriyor. Bugün Kandilli yanlış deprem alarmı vermiş deprem oluyor diye. Kazlıçeşme inletiyor Kazlıçeşme. Direndik bugünlere geldik. Yine direnerek devam edeceğiz. Milyonluk mitingle artık barajlar yıkılmıştır” dedi. (İSTANBUL)


FOTOĞRAFLARLA KAZLIÇEŞME MİTİNGİ…
 

HDP’ye dair t

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -