Kuzey Teve

Karal,Kavalcıya konuştu

Karal,Kavalcıya konuştu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
152 views
19 Aralık 2014 - 8:11
Spread the love

 Gazeteci bayram Ali Kavalcı’ya özel roportaj veren , Ak Parti Rize Milletvekili Hasan KARAL, “12 yıllık Ak Parti iktidarımızda Rize`mizin tarihinde görülmemiş onlarca devasa projenin yapımına başladık.

 Bu projelerinin bir çoğunu hızlandırarak kısa zamanda hizmete açtık.Türkiye`nin de sayılı projelerinden olan, Ovit tüneli, Çalışmaları devam eden Güney Çevre yolu ve bağlantıları, RTE Üniversitesi, Rize Organize Sanayi, Rize Havalimanı, Turizm projelerimiz kapsamında, Rize Limanımızı kruvaze gemiler, yolcu vapurları ve hava uçaklarının hizmet vereceği turizm limanı konumuna getireceğiz. İyidere`de yapılacak olan lojistik merkezdeki yeni limanımızı ticari limanımız, Rize`deki mevcut limanımızın turizm limanımız olması çalışmalarını başlatacağız. Salarha tüneli, Lojistik Merkez ve Lojistik Merkez Limanı ve  yapımına başlanılan dünyanın teknolojik olarak en donanımlı ve en modern Çaykur Çay paketleme fabrikası beraberinde ek tesisler gibi devasa projeleri hizmete açma çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.” dedi.

12 yıl zarfında Rize ve genelinde yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri tarihi devasa icraatlarının bir kısmını  gazeteci-yazar Bayram Ali Kavalcı`ya anlatan, Rize Milletvekili Hasan KARAL, ” Rize`mize yıllar sonra vermiş olduğumuz bu tarihi devasa hizmetlerimizin başlıca sebebi Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Ülkemiz ve ilimiz için bir nasip, bir şans olan bu önemli şahsiyet sayesinde ilimizde tüm kadrolarımız ve halkımızla birlikte yıllardır yürüttüğümüz uyum siyaseti sayesinde bu başarıları elde etmiş olduk. Bundan sonra da, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız Davutoğlu`nun güçlü destekleriyle daha güçlenerek devam eden devasa yatırımlarımızı zamanında ülkemizin ve halkımızın hizmetine sunmuş olacağız. Bugün 24 saat çalışmaların devam ettiği ve tamamlandığında dünyanın 3. en uzun Tünel olacak olan, Ovit tünelinde delme çalışmaları devam ediyor. Bu zaman kadar yapılan çalışmalarda tünelin tamamlanmasına 10.784 metre kaldı. Ovit`in denize açılan alanı olarak İyidere Lojistik merkezi bağlantılı, Doğu Karadeniz Bölgesini Doğu Anadolu ve GAP`a bağlayacak olan Rize-Erzurum Ovit tünelinde bugüne kadar 13.216 metre delme gerçekleştirilmiştir. Çift tüplü yapılan Ovit tünelinde toplamda 24 km.lik tünel delinecektir. Karayolları Bölge Müdürlüğümüzden aldığım en son bilgilerle, 24 km.lik tünelin yarıdan fazlası geçilmiş durumdadır. Tünelde delme çalışması devam ederken peşi sıra betonlama çalışmaları da devam ediyor.  

Çift tüplü tünel için Ovit zirvesinden havalandırma bacası açılması için 1700 metrelik yaklaşım tüneli denilen ayrı bir tünel açılıyor.1700 metrelik tünel açılarak zirveden 600 metre aşağıdan geçen tünelde havalandırma bacası gerçekleştirilecek. Tamamen Türk işçi ve Mühendislerimiz tarafından günde 20 saat aralıksız çalışmasıyla sürdürülen çalışmalarda Tünelin giriş ve çıkışlarında 2 ayrı şantiyede yaklaşık 400 kişi çalışıyor. İşte bu bir tarihi devasa proje  ve devasa çalışmadır. Yine mevcut ulaşım güzergahı 11.7 km. olan, Salarha tüneli projemizin toplam, 2.8 km. uzunluğunda Rize Güney Çevre yolu ile, Rize, Küçükçayır il yolu bağlantısını sağlayacak olan proje çalışmalarımız devem etmektedir. Yine büyük kısmı deniz doldurularak yapılacak olan ikinci bir devasa projemiz olan, Rize havalimanının yapılması çalışmalarımızı 2015 yılı yatırım planına alınmış bulunmaktayız.” dedi.

Rize Milletvekili Hasan KARAL, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitemiz şehrimize önemli bir kimlik ve itibar kazandırmıştır. Rize`yi RTE Üniversitemiz sayesinde bilhassa kuzey ve doğu komşu ülkelerinin tıp alanları başta olmak üzere, tıp fakültemiz ve ilahiyat fakültemizdeki ilmi çalışmalarla Rize`mizin uluslararası bir üniversite üssü haline getirmek için bu ülkelerin üniversiteleriyle, bizim üniversitemiz karşılıklı akademik çalışmalar başlatmışlardır. İlerleyen yıllarda bu ülkelerle başlatmış olduğumuz işbirliğinin sağlamış olduğu çok önemli sonuçlarını hep birlikte görmüş olacağız. Rize Araştırma ve Onkoloji hastanemiz, sıfırdan yenilenen ve dünyanın en kaliteli ve en pahalı sağlık cihazları ile donatılan yeni Rize Devlet hastanemiz, yapımı devam eden Rize Sağlık Kompleksi ve Ağız ve Diş sağlığı merkezi gibi ilimiz ve ilçelerimizde onlarca yeni hastane, aile hekimlikleri ile Rize`mizi kısa bir zamanda sağlık ve termal şehri konumuna getirmiştir. Milli Eğitimde ilimiz genelinde okullaşma sayımız noktasında hiç bir eksiğimiz yoktur. Fakat eğitimde ülke başarısı sıralamasında hızlı bir şekilde tüm okurlarımız da eğitimin kalitesi ve başarısı artırmak için önemli çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. 230 okulumuzda da artık başarıyı yakalamak için çalışıyoruz. “dedi.

Rize Milletvekili KARAL, “Rize Organize sanayi bölgemizin tamamlanmasının sonuna yaklaşmış bulunmaktayız. Zaman zaman ilgili arkadaşlarımla birlikte OSB yapmış olduğum saha çalışmalarımızda gördüğümüz ve dinlediklerimiz neticesinde  2015 yılının ikinci aylarının sonuna doğru organize sanayi bölgemizde ki, iş yeri tahsislerin çalışmalarına başlanmış olacaktır. 10 yılda başta yeni köy yolları, asfaltlama, betonlama, su, kanalizasyon ve istinat duvarları olarak Köydes projelerimiz olarak 250 milyon liralık yatırımı halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Başta eski öğretmenler evimiz olmak üzere, şehrimizin değişik bölgelerinde özel yatırımcıları teşvik ve bir kısmının talepleri sonucunda 5 yıldızlı bir kaç otel, kongre ve alışveriş merkezi yapımı çalışmaları devam etmektedir.” dedi. HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -