Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Kalından Almanya Dışişleri Bakanına: Almanya akıl tutulmasından kurtulmalı

Kalından Almanya Dışişleri Bakanına: Almanya akıl tutulmasından kurtulmalı
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
174 views
20 Temmuz 2017 - 11:55
Spread the love

 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları üzerinden Almanya’ya tepki gösteren Kalın, “Almanya’daki talihsiz açıklamalar iç siyaset kaynaklı. Almanya akıl tutulmasından kurtulmalı” dedi.

Alman hükümetinin Türkiye açıklamalarını seçim yatırımı olarak yorumlayan Kalın, Almanya’nin ‘Türkiye’nin bağımsız yargısı’na saygı duymadığını savundu.

Kalın, “Bu talihsiz açıklamaların Almanya’daki yaklaşan seçimlerle alakalı olduğunu düşünüyoruz. Almanya’da bu moda haline geldi. Türkiye karşıtlığının prim yaptığını görenler, kendilerince puan toplamaya çalışıyorlar. Bence daha rasyonel düşünmeleri gerekiyor. Türkiye’de yargı bağımsızlığına saygı duymuyorlar. Bu Türk yargısına karşı bir saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de tutuklanan Alman insan hakları aktivisti Peter Steudtner‘in tutuklanmasının çok önceden planlandığını savunarak, “”Türkiye’ye çok sabır gösterdik ki bazen bunu yapmak hiç kolay olmadı. Türkiye politikamıza yeni bir yön vermemiz gerekiyor. İlişkilere böyle devam edemeyiz. Ankara’daki sorumluların politikaları sonuçsuz kalmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Kalın’ın açıklamalarından satır başları;

Bu kabine bir süreklilik ve değişim kabinesi olarak ifade edilebilir.

PKK ülkemizin başında bir bela olmaya devam ediyor ve Batılı ülkeler bunu görmezden geliyor. Terörle mücadele bundan sonra da çok yoğun şekilde devam edecek.

Bizim siyasi görüşlerimizi bir kenara bırakarak yekvücut olduğumuzu ifade etmeliyim.

FETÖ’den temizlendikçe TSK ve Emniyet birimlerimiz aslında asli vazifelerine dönmüş durumdalar.

KIBRIS GÖRÜŞMELERİ

Kıbrıs Türk tarafı BM parametreleri çerçevesinde son derece yapıcı bir tutum sergilemiştir. Kıbrıs Türk tarafına yönelik izolasyonların kaldırılmasının zamanı gelmiştir. Çağrımızı yineliyoruz.

IKBY’NİN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

Referandumun dönülmez sonuçlara yol açacağına buradan Kürt Bölgesel Yönetimi yöneticilerine tekrar buradan iletiyoruz.

Bu hafta sonu sayın Cumhurbaşkanımızın bir Körfez turu olacak. Bu krizin başından beri Türkiye hep yapıcı tutumlar içinde oldu. Bunun neticelerini yavaş yavaş görmeye başladık. Diğer konularda ne tür adımlar atılabilir bunlarla ilgili de çalışmalarımız devam edecek.

ALMANYA’YA YANIT

Bu talihsiz açıklamaların Almanya’daki yaklaşan seçimlerle alakalı olduğunu düşünüyoruz. Almanya’da bu moda haline geldi. Türkiye karşıtlığının prim yaptığını görenler, kendilerince puan toplamaya çalışıyorlar. Bence daha rasyonel düşünmeleri gerekiyor.

Bir çok masum vatandaşımıza casus muamelesi yapılıyor. Alman kanunlarına göre kurulan STK’lara karşı haksız uygulamalar yapılıyor. PKK ve FETÖ’nün Almanya yapılanmasını herkes biliyor. Biz bunu defalarca Alman makamlarının önüne koyduk. Son 10 yılda PKK örgütlemesinin nasıl genişlediğini kendileri söylüyorlar. FETÖ kaçkınlarının en çok gittiği yerlerden biri Almanya nasıl oluyor?

‘TÜRKİYE’NİN YARGI BAĞIMSIZLIĞINA SAYGI DUYMUYORLAR’

Türkiye’de yargı bağımsızlığına saygı duymuyorlar. Bu Türk yargısına karşı bir saygısızlıktır.

Bu Alman firmalarının kaygıları olduğuna dair açıklamaları şiddetle kınıyoruz. Merkel’le yaptığımız görüşmede Türkiye’deki Alman firmalarının güvenliğini teyit ettik. Türkiye’deki Alman yatırımcıların zihninde tereddüt oluşturmak kabul edilebilir değil. Böyle bir şey olmadığını bu firmalar da ifade ettiler. Siyasi saiklerle ekonomiyi bulandırmak doğru değil.

ALMANYA’NIN SEYAHAT UYARISI

Türkiye’ye gelen Alman vatandaşları bizim misafirlerimizdir. Onların can, mal güvenliği bizim emanetimizdir. Ama burada yargı konusu olan kişiler, şaibeli faaliyetler içerisindedir. Bunlarla, Türkiye’ye turizm için gelen insanları aynı kefeye koymak siyasi sorumsuzluktur. Kimse Avrupa’dan Türkiye’ye parmak sallamamalıdır. Biz Almanya’yla iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz ancak bu karşılıklı olmalıdır. Avrupalılar Türkiye’nin güvenliğini kendi güvenlikleri olarak görürlerse daha doğru bir iş yapmış olurlar.

ABD’NİN ‘TERÖR’ RAPORU

(ABD’nin terör raporu) FETÖ’nün bu rapora dolaylı olarak girmesi de olumludur. Bu terör örgütünün yaptıkları ortada, faaliyetleri ortada. Bu örgüt Avrupa ve Almanya’yı kullanarak, hatta ve hatta ABD’li vergi mükelleflerinin parasıyla Türkiye’ye karşı faaliyetler yürütmektedir. Bizim beklentimiz FETÖ elebaşı Gülen başta olmak üzere, hepsinin iade edilmesidir. Aksi takdirde, ABD’nin müttefiklik ilişkisi iddiasını zedeleyen bir durumdur. Tereddütsüz ve gecikmeden bu kriminal kişiler adaletin önüne çıkmalıdır.

AA’NIN ABD ÜSLERİ HABERİ

(AA’nın yayınladığı ABD üsleri raporu) Türkiye olarak hiçbir müttefikimizin hayatını tehlikeye atmak gibi bir niyetimiz yoktur. Bizim onlardan da beklentimiz budur. Türkiye’nin PYD/YPG’ye destek verilmesi konusunda hassasiyetini hep ifade ettik. PYD’ye verilen silahlar, propaganda desteği, eğitimin nereye varacağını ABD’li yetkililer tahmin ediyordur. Bunların PKK’yı güçlendirdiğini kimse inkar edemez. Bu cesareti terör örgütüne kim veriyor? Bir yanda terör örgütü diyeceksiniz, bir yandan onlara muazzam bir alan açacaksınız. Terör uluslararası ve acil bir tehdit olarak batılı çıkarları hedef aldığı zaman tanımlanıyor. DEAŞ gibi El Kaide gibi. Birçok vatandaşımızı öldüren bu vahşi örgüt sözkonusu olduğu zaman bunu farklı bir kategoriye alıyorlar. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dediğiniz zaman o yılan bir gün döner sizi sokar.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN