Kuzey Teve

Kadınlara göre Barış mümkün ama şimdi değil

Kadınlara göre Barış mümkün ama şimdi değil
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
182 views
02 Ocak 2021 - 19:03
Spread the love

Demir Leblebi Kadın Derneği, Diyarbakır’da kadınlarla bir araya geldi. Kutuplaşma ve çatışma ortamında ‘Barış mümkün mü’ sorusuna cevap aradı.

Fatime TEKİN


DİYARBAKIR – Demir Leblebi Kadın Derneği tarafından başlatılan “Nasıl Barışacağız” toplantılarının dördüncüsü dün Diyarbakır’da gerçekleşti. Toplantıya Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, İHD ve Diyarbakır Barosu Kadın Komisyonu, Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM), Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Af Örgütü, Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), Türk Tabibler Birliği temsilci ve üyesi kadınlar katıldı.

“Mevcut durum ve kadınlar barıştan ne anlıyor” , “Barış ve barışmak mümkün mü”, “Barışın inşası için neler yapılmalı?” ,“Barışın inşası için nasıl örgütlenebiliriz” sorularına cevap arandı.

Katılımcılar, Cizre, Sur ve Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı döneminde yaşanan çatışma ve ölümlerin toplumda ciddi travmalar yaşattığını söyledi. Kürt meselesi çözülmeden barışın mümkün olmayacağını ifade eden kadınlar, barışa olan inanç ve umutlarının yeşermesi için çok yol kat edilmesi gerektiğini vurguladı.

‘TÜRKİYE’NİN BAŞKA BİR YÜZÜNÜ GÖRMÜŞ OLDUK’

Demir Leblebi Kadın Derneği’nden Sevna Somuncuoğlu, toplantıya ilişkin Artı Gerçek’e değerlendirmelerde bulundu. Somuncuğlu, “Biz buraya gelerek Türkiye’nin başka bir yüzünü görmüş olduk. Bu toplantıda başka ‘amaları’ dinledik. Başka bir çözümü dinledik. Ben, barışın her fırsatta olduğuna inanıyorum. Hemen başlamamız gerektiğini de düşünüyordum. Bugün burada öğrendiklerimden sonra, şuna hak vermeye başladım. Ölümler durmadan, barışı konuşmak mümkün değil. Dolayısıyla ölümlerin durması açısından öncelikle ateşkesin sağlanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘BARIŞ MÜMKÜN AMA ŞİMDİ DEĞİL’

Bölgedeki kadınların barış talebinin olduğunu ancak barışa olan inançlarının zayıfladığını belirten Somuncuoğlu, izlenimlerini aktardı. “Bu toplantıda şunu anladık ki buradaki insanların barışa olan inancı zayıf olsa bile barış umutlarını kaybetmemişler. Diyarbakır’da barış mümkün ama şimdi değil.  Kimi kesimler birbiri ile barışmaya hazır olmasa da ölümlerin yaşanmaması için bazı adımların atılması gerekiyor.”

Katılımcılardan Xangül Özbay ise Ankara, İstanbul ve Sivas gibi illerden kadınların Diyarbakır’a gelmesinin önemli olduğunu söyleyerek, “Burada deneyimlerin paylaşılması geleceğe dönük umutların güçlenmesi açısından önemli. Burada herkes kendi deneyimlerini ve hikayelerini paylaştı. Paylaşılan hikayelerden yeni sonuçlar çıkarıldı. Gelecekte bu acıların tekrardan yaşanmaması için bu tür toplantıların sürmesi gerekiyor” dedi.    

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -