Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Kadınlar: Eşitsiz aşka da, hayata da hayır!

Kadınlar: Eşitsiz aşka da, hayata da hayır!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
199 views
02 Ocak 2021 - 19:11
Spread the love

 ZEYNEP KURAY

Kadınlar, “Eşitsiz sevgi istemiyoruz” şiarıyla Beşiktaş Hakan Pastanesi’nden Kartal Meydanı’na yürüdü. “Eşitsiz aşka da, hayata da Hayır” sloganını atan Kadınlar, “Biz kadınlar birlikte güçlüyüz” mesajını verdiler.

Sevgililer Günü’nde Beşiktaş ‘ta yürüyüş düzenleyen kadınlar, Türkiye‘de her gün üç kadın öldüren erkek sevgisini istemediklerini haykırdılar. Beşiktaş‘ın karanlık sokaklarını açtıkları mor ışıklı, “Kadınlar birlikte güçlü” ve “Eşitsiz aşka da hayata da hayır” pankartlarıyla aydınlatan kadınlar, “Şiddetle, zorla, baskıyla dayatmalarla, hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle, alışverişle bir tutulduğu, eşit haklar tanımadığı bir dünyaya isyanımız var” dediler. Zılgıt, ıslık, davul sesleri eşliğinde yürüyen kadınlar hep bir ağızdan, “Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadın öldürüyor”, “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Gül verme huzur ver, gölge etme yeter”, “Tek başına olmaz birlikte güçlü”, “Eşitlik yoksa aşk da yok”, “ Beyaz atlı prens boşuna gelme” , “Hediye değil eşitlik, tek taş değil özgürlük”, “Hayır hayır demektir” sloganlarını attılar. Kartal Meydanı’na oturma eylemi yapan kadınlar, basın açıklamasını hep birlikte; teker teker söz alarak okudular.

kadinlar-esitsiz-aska-da-hayata-da-hayir-245231-1.

“Tek başına olmaz hayır, 8 Mart ‘ta doğru kadınlar birlikte güçlü” şiarıyla şubat boyunca kampanya yapmak için yola çıktık” diyen kadınlar, “Her yanımızda gittikçe büyüyen, sokaktan Meclis’e her yeri kaplayan erkeklik hali ve anayasa referandumuyla da birlikte ülkenin içinde bulunduğu bu karışık dönemde hep birlikte, yan yana olacağımız, hayatlarımıza, seçimlerimize, farklılıklarımıza sahip çıkacağımız bir sürece adım atıyoruz” diye vurguladılar.

kadinlar-esitsiz-aska-da-hayata-da-hayir-245232-1.

‘ÖLDÜREN SEVGİYE HAYIR!’

Türkiye ‘de erkeklerin 2016 yılında en az 261 kadın öldürdüğüne dikkat çeken kadınlar, bu kadınların çoğunun en yakınları, onları en çok sevdiğini söyleyenler tarafından öldürüldüğünü vurguladılar. “Erkek şiddetini örtebilecek hiçbir sevgi sözcüğü veya hediye olmadığını biliyoruz” diyen kadınlar, “Her dört kadından birisinin ayrılmak veya boşanmak istediği için öldürülmüş olmasını unutmuyoruz” ifadelerini kullandılar. Bu 14 Şubat’ta, en büyük zenginliğin kadın dayanışması olduğunu kaydeden kadınlar, “Şiddetle, zorla, baskıyla dayatmalarla, hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle, alışverişle bir tutulduğu, eşit haklar tanımadığı bir dünyaya isyanımız var. Bize yaşatılan eşitsizlik ve baskıyı örtmek adına alınan hediyeler, verilen sözler, şaşalı kutlamalar değil; dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle mutlu oluyoruz. Ve şunu da çok biliyoruz; da hayır’larımızla çok ama çok güzeliz” dediler.

kadinlar-esitsiz-aska-da-hayata-da-hayir-245233-1.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -