Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Kadınlar, aile paketine karşı yürüdü

Kadınlar, aile paketine karşı yürüdü
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
163 views
02 Ocak 2021 - 19:24
Spread the love

Kadın Emeği Platformu, Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı kapsamında meclise sevk edilen yasa tasarısına karşı durmak ve taleplerini haykırmak için yürüyüş düzenledi. Ankara’da da KESK’li kadınlar ve TMMOB’lu kadınlar, “Aile ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunmasına Dair Program”‘ın geri çekilmesi için meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

Kadın Emeği Platformu, Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı kapsamında meclise sevk edilen yasa tasarısına karşı durmak ve taleplerini haykırmak için yürüyüş düzenledi.

Kadın Emeği Platformu, Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı kapsamında meclise sevk edilen yasa tasarısına karşı Taksim Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyüş düzenledi. “AKP’nin aile ve dinamik nüfusun korunması yasasına itiraz ediyoruz” pankartının açıldığı yürüyüşte kadınlar “Görünmeyen emek sesini yükselt” ve “Aile değil, kadınız, kadınız isyandayız” sloganları attı. Yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi önünde kadınlar adına basın metnini Türkçe olarak Tuğçe Şentürk ve Kürtçe olarak da HDP Şişli İlçe Eş Başkanı Xunav Altun okudu.

Şentürk, emeklerinin, bedenlerinin ve yaşam haklarının her geçen gün daha fazla saldırı altında kaldığı bir dönemden geçtiklerini belirterek, “AKP iktidarının en yetkili ağzının kadınla erkeğin eşit olmadığını söyleyebildiği bu dönemde, ne koşullarda çalışacağımızdan kürtaj hakkımıza kadar, bedenimiz ve emeğimiz üzerindeki erkek-devlet denetimini git gide güçlendiren yasal düzenlemeler ile karşı karşıyayız” şeklinde ifade etti. AKP’nin hazırladığı tasarının kadınlara müjde olarak sunulduğunu söyleyen Şentürk, “Bu yasa kadınlara ancak anne olursanız, erkeklerle eşdeğer olabilirsiniz diyor. AKP fiilen kadın erkek eşitliğini ortadan kaldırmayı hedefliyor” şeklinde konuştu.

Şentürk, yasaya karşı olduklarını belirterek kadınların taleplerini şöyle sıraladı: “Çocuk bakım izinleri erkeklerle eşit hak ve sorumluluklarla düzenlensin. Doğumdan sonra erkeklere de ücretli zorunlu ebeveyn izni verilsin. Çalışma süreleri tüm çalışanlar için günde en fazla 7, haftada en fazla 35 saate indirilsin. Cinsiyete dayalı iş ayrımını sınırlandıracak yasal düzenlemeler yapılsın. Devlet tüm kadınlara çalışma süresine ve prime bağlı olmayan işsizlik maaşı ve prim ödemesiz sağlık güvencesi sağlasın. Tüm kamu kreşleri 24 saat açık ve anadilde hizmet verecek şekilde yeniden açılsın. Kadın- erkek olmasına bakılmaksızın en az 50 işçi çalıştıran iş yerlerinde ücretsiz nitelikli bakım evleri ve kreşler açılsın. Kadın Bakanlığı yeniden kurulsun, kadın erkek eşitliğini sağlamak üzere anayasa ve tüm yasal düzenlemelerde kadınları koruyacak politikalar ve pozitif ayrımcılık ilkesi hayata geçirilsin.”

Kadınlar eylemlerini sloganlar eşliğinde sonlandırdı. (İstanbul/DİHA)


‘PAKET GERİ ÇEKİLSİN

KESK’li kadınlar ve TMMOB’lu kadınlar, “Aile ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunmasına Dair Program”‘ın geri çekilmesi için meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

KESK Ankara Şubeleri Kadın Platformu ve TMMOB Ankara İl Koordinasyonu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı “Aile ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunmasına Dair Programı”na itiraz etmek için Sakarya Caddesi’nde bir araya gelerek Yüksel Caddesi’ne meşaleli yürüyüş düzenledi. “Aileye, köle sermayeye kul olmayacağız” pankartı ile yürüyüşe geçen kadınlar, “Emeğime, bedenime, kimliğime dokunma”, “Fıtratımda doğurmak yok. İsyan var” sloganları eşliğinde Yüksel Caddesine gelerek orada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platform adına açıklamayı yapan Zeynep Duman, “Aile ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunmasına Dair Program” ile “Kadın istihdam” paketinin aynı olduğunu hatırlatarak, çıkarılmak istenilen paketin yaşamın her alanını etkileyeceğini kaydetti. Duman, “Her şeyden önce bu tasarı kadının annelik dışındaki kimliklerine yaşama hakkı vermeyen bir zihniyetin ürünü. Kadınlığı salt bir annelik haline indirgeyerek, annelik ve doğumu esnek ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmaya gerekçe yapıyor” diye konuştu. Duman, TBMM’ye sevk edilen paketin bir an önce geri çekilmesini talep etti. (Ankara/DİHA)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -