Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

kadına yönelik şiddet rize de protesto edildi

kadına yönelik şiddet rize de protesto edildi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
171 views
02 Ocak 2021 - 19:24
Spread the love

 Kadına yönelik şiddetin her geçen gün artması, hemen her gün bir eski sevgili veya boşandığı eşinin öldürdüğü kadın haberlerinin arttığı Türkiye’de son olarak Tarsus’ta tecavüze direnen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi ile toplumsal refleks ortaya çıktı.

kadin-siddet1

Kadına yönelik şiddete yasaların öngördüğü cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle tecavüz, dayak, cinayet olaylarının önü alınamıyor.

Özgecan Aslan cinayeti ülke çapında yapılan gösterilerle protesto edilirken, Rize’de Vali Yazıcı’nın eşinin de katıldığı yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

Kadınların İ.Kahraman Kültür Merkezi önünde toplanmasıyla başlayan gösteride, Cumhuriyet Caddesi boyunca Meydana gelen kalabalık, yol boyunca sloganlar attı. ‘Kadına uzanan eller kırılsın’, ‘Kadına vuran insan değildir’, ‘Özgecan Aslan’ şeklinde sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanına gelen yaklaşık 200 kişilik grup adına basın açıklamasını Ebru İbuk Çelik okudu.

ebru_ibuk_celik

Basın açıklaması şöyle:

“Cumartesi günü öğle saatlerinde acı bir haberle sarsıldık. Özgecan Aslan henüz 20 yaşında üniversite öğrencisi, gencecik bir kız, bizim kızımız. Bindiği minibüste önce tecavüze uğradı, ardından bıçaklandı, sonra yakıldı, sonra bir dere yatağına atıldı. Kadın cinayetlerine bir yenisini daha ekledik. Utandık mı, sanmıyorum. Son mu olacak hiç sanmıyorum. Biz, ülke olarak utanmayı unutalı çok oldu. Müslüman beyler ve bayanlar, bizim vicdanımız nerede? İman ve İslam duygumuz, Allah aşkına bizim Allah korkumuz nerede? Size sesleniyorum, bizim başımıza gelmez diyenler, uzaktan izleyenler, iki gün önce bir eve ateş düştü. Pamuklarla büyütülen kızlarına tecavüz ediliyor, evlerde temizlikler yapan, yemek yapan, çocuk bakan kadınlarımız öldürülüyor.”

KADIN OLMAMAK TECAVÜZE VE ÖLDÜRÜLMEYE ENGEL DEĞİL!

“Üstelik, kadın olmamak da tecavüze ve öldürülmeye engel değil artık. Kars’ta tecavüz edilip öldürülen Mert’i hatırlayın. Üstelik altında bir mini etek ya da dudağında bir ruj yoktu. Çünkü o bir erkekti ve 9 yaşındaydı; tecavüz edildi ve öldürüldü. Biz ki Milano’dan İstanbul’a otostopla gelen barış gelinini tecavüz edip öldürmüş bir ülkeyiz. Kapıdaki köpeğe, bahçedeki ördeğe bile halleniyoruz. Biz diyorum, biz! Çünkü bu, hepimizin utancı. Evlatlarını insan gibi değil, erkek gibi yetiştiren babaların utancı, evlatlarının hatalarına ortak olan anaların utancı. ‘Ahan da bana nal kadar tek taş aldı, bu adamla kesin evlenilir’ diyen kızların utancı. Utanın, utanmaktan yerin dibine girin. Özgecan kadar derine giremezsiniz. Susmayın, sessiz kalmayın, şiddete ortak olmayın. Biz kadınlar ananız, yeri gelir babanız, bir kadına ne verirseniz onu daha büyük bir hale getirir. Siz ona bir sebze verirsiniz, o size yemek yapar. Bir ev verirsiniz, size yuva kurar, bir gülücük verirsiniz size kalbini sunar. Ama bir kadına çamur atarsanız, karşılığında bataklıkta boğulmaya hazır olun.”

hanife_yaziciVALİ EŞİ HANİFE YAZICI ÖZGECAN’IN AİLESİNE SESLENDİ

Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın eşi hanife Yazıcı da, duygularını şu şiirle anlatmaya başladı:

“Ne senden fazlayım ne senden az, aynı macerada ayrı biraz, gözle biçim biçim kalple anlam için, ayrı gayrı olmaz, sen yoksan ben hiçim.”

Evladını kaybetmiş bir anne-babayı avutacak bir söz olmadığını ifade eden Hanife Yazıcı, vahşi cinayete kurban giden Özgecan’ın anne-babasına şöyle seslendi:

“Yaranızın benim gönlümde de ince ince kanadığını bilmenizi isterim. Dualarım yine, yolculuğunun başındaki Özgecan kızımıza. Yüce Allah’tan sabır dileklerim ailesi ve bütün dünya için olacak. Tarsus’ta insanlık vahşetine kurban giden 20 yaşındaki Özgecan Aslan kızımızla hepimizin kalpleri öldü. Çocuklarımız bizi hayata bağlayan en güçlü bağlardır. Mutluluklar yarım kalmasın, anaların yürekleri evlat acısıyla yanmasın. Sesim titriyor, bu üç cümleyi ardı ardına söylerken bile nefesim daralıyor. Her ölüm acıdır, genç ölümler daha acıdır. Çok acı kelimelerle ifade etmek, gerçekten çok korkunç bir durum. Evine gitmek için minibüse bindi ve iki gün sonra cesedi bulundu. Özgecan kızımla aynı yaşta, bıçaklandı ve yakıldı. Böyle bir vahşeti insanlar nasıl yapabiliyor, hayretle karşılıyoruz. İnşallah tekrarlanmaz, tekrarlanmaması için elimizden geleni yapacağımız için buradayız. Vefatı ile bizleri çok üzen Özgecan kızımıza Allah’tan rahmet, başta aile ve yakınları olmak üzere bütün herkese sabır diliyorum.”

Konuşmaların ardından kadına şiddete dikkat çeken kısa bir skeçle gösteri sona erdi.

ÇARŞAMBA AKŞAMI 17.30’DA KADINLAR MEŞALE İLE YÜRÜYECEK

Bu arada ülke genelinde eylemler devam ediyor. Rize’de kadın platformunun 18 Şubat Çarşamba günü 17.30’da Kültür Merkezi önünde toplanarak, meşaleler ile yürüyecekleri bildirildi.

kadin-siddet2kadin-siddet3kadin-siddet4kadin-siddet5kadin-siddet6kadin-siddet7kadin-siddet8

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -