Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

(KADES) Uygulaması polis ihmalsizliğinden bir kadın daha cinayete kurban gitti

(KADES) Uygulaması polis ihmalsizliğinden bir kadın daha cinayete kurban gitti
49 views
01 Haziran 2024 - 11:18
Spread the love

Selahattin Özdemir tarafından öldürülen Serap Doğan’ın KADES butonuna basması üzerine adrese giden polis kadının telefonda, “Yanlışlıkla bastım” sözü üzerine kadını görmeden geri döndüğü ortaya çıktı.

Ankara’da Selahattin Özdemir (42) tarafından öldürülen vergi başmüfettişi Serap Doğan’ın (45) Kadın Destek Uygulaması (KADES) butonuna bastıktan 9 dakika sonra polis ekibinin binaya ulaştığı, yöneticinin “Serap diye biri yok” demesi ve telefonla aradığı Serap Doğan’ın, “Yanlışlıkla bastım, sorun yok” sözleri üzerine kadını görmeden tutanak tutup, ayrıldığı ortaya çıktı. Özdemir’in eşya taşındığı için açık olan kapıdan binaya girip, çatıyı çıkarak Doğan’ın terasına atladığı belirlendi.

Serap Doğan’ın daha önce hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Selahattin Özdemir, önceki gün, Serap Doğan’ın ablası ile oturduğu Çankaya ilçesi Akpınar Mahallesi 852’inci Sokak’taki eve gitti. Özdemir, Serap Doğan’ı tabanca ile öldürdükten sonra aynı silahla yaşamına son verdi. Serap Doğan, dün Ankara’da toprağa verildi.

ÇATIDAN TERASA ATLAMIŞ

DHA’nın haberine göre Özdemir’in binaya girişi ve Serap Doğan’ın KADES uygulaması üzerinden yardım istemesiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre Selahattin Özdemir, sabah Serap Doğan’ın ablası Aysel Doğan ile oturduğu 5 katlı apartmana, binada eşya taşındığı için açık olan kapıdan girdi. Çatıya çıkan Özdemir, buradan abla Aysel Doğan’ın en üst kattaki evinin terasına atladı. Bu sırada Serap Doğan, saat 09.51’de KADES butonuna bastı. Polis ekibi 9 dakika sonra binaya ulaştı. Bina yöneticisi, Aysel Doğan’ı tanıdığı için, polise Serap adında birisi oturmadığını söyledi. Polis, uygulamada çıkan Serap Doğan’ın telefon numarasını aradı. Serap Doğan telefonda polise, “Yanlışlıkla bastım, sorun yok” dedi. Polis tekrar numarayı aradığında telefon açılmayınca tutanak tutarak ayrıldı.

3 SAAT REHİN ALMIŞ

Selahattin Özdemir, yaklaşık 3 saat boyunca Serap ve Aysel Doğan’ı yanındaki iki silahla rehin aldı. Özdemir, daha sonra Serap Doğan’ı çatı katına çıkardı. Bunu fırsat bilen Aysel Doğan, saat 13.00’te 112’yi arayarak tekrar ihbarda bulundu. Binaya polis ve özel harekat ekipleri sevk edildi. Aysel Doğan, polisi görünce evden çıktı. Polis eve girdiğinde Serap Doğan ve Selahattin Özdemir’in cesetleriyle karşılaştı. Selahattin Özdemir’in, olaydan bir gün önce kendi ablasını arayarak, “Bütün malım senin” dediği de öğrenildi.

ELEKTRONİK KELEPÇE İLE DENETİM TALEP ETMİŞ

Serap Doğan’ın, Özdemir hakkında 30 Nisan’dan itibaren 3 ay süreyle uzaklaştırma kararı aldırdığı, ayrıca elektronik kelepçe ile denetim altına alınmasını da talep ettiği belirtildi. Serap Doğan’ın son dilekçesinde Özdemir’in kendisini, “Boşanacağım ve seninle evleneceğim. Eğer benimle evlenmezsen iki tane silahım var, bu silahlarla öldüreceğim seni” diyerek, tehdit ettiğini belirttiği öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

KADES ÇAĞRISINA GİDEN POLİS NE YAPMALI?

2023 Ekim ayında İstanbul Esenyurt’ta bir kadın şiddete uğradığı için polisi çağırmış ardından şikayetçi olmadığını söylediği için polis gitmişti. 8 gün sonra kadın şiddete uğradığı kişi tarafından öldürülmüştü. Bunun üzerine “Kadın şikayetçi olmuyorum derse ne yapılmalı?” sorusunu sorduğumuz TÜBAKKOM üyesi Avukat Eylem Sarıoğlu, kadının şikayetçi olmadığı koşullarda kadının serbest bir iradeyle mi şikayetçi olmadığını yoksa tehdit sürdüğü için mi şikayetçi olamadığını değerlendirmesi gerektiğini söylemişti. Eroğlu, “Kadının şikayetçi olmadığına ilişkin beyanını sağlıklı verip verilmediğine ilişkin bir tespit yapıldı mı? Şikayetçi olmadığına dönük iradesi serbest bir şekilde mi verilmiş? Bu değerlendirme böyle yapılmalı. Bu anlamıyla kolluk kuvvetinin daha iyi eğitilmesi, kadınla daha sağlıklı görüşme yapılması, tehditten uzaklaştırılması, güvende olacağı olanakların anlatılması gerekiyor” demişti. (HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -