Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

istismara karşı konuşan kadınlar: Sessiz kalmak vakaları artırıyor

istismara karşı konuşan kadınlar: Sessiz kalmak vakaları artırıyor
280 views
02 Nisan 2022 - 11:14
Spread the love

Dersim Pertek’te iki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan 8 kişi tutuklandı. Kadın örgütü temsilcileri, sesiz kalmanın, üstünü örtmenin vakaların artmasına neden olduğunu ifade etti.

Orhan KURUL

Dersim’in Pertek ilçesinde 13 ile 14 yaşındaki iki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan 8 kişi tutuklandı. Evrensel’e konuşan kadın örgütü temsilcileri, sesiz kalmanın, üstünü örtmenin, göz yummanın bu tür olayların artmasına neden olduğunu ifade etti.

Pertek Cumhuriyet Savcılığının başlattığı soruşturma sonucunda ilçe ile Dersim merkezde daha fazla mağdur olduğu ortaya çıktı. Elazığ Çocuk İzleme Merkezine götürülen iki kız çocuğunun burada alınan ifadelerinde elde edilen bilgiler sonucunda ilk olarak 4 şüpheli gözaltına alındı. Pertek İlçe Emniyet Müdürlüğünde ifadeleri alınan 4 kişinin verdiği bilgilerde 2 kız çocuğuna 4 kişinin daha cinsel istismarda bulunduğunun tespiti sonrası gözaltı sayısı 8’e yükseldi.Gözaltı işlemlerinin ardından ifadesi alınan 8 kişi savcılığa sevk edildi ve tutuklandılar. Dosyaya gizlilik kararı konuldu. Cinsel istismara uğrayan çocuklar Elâzığ Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk İzleme Merkezine sevk edilirken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Diğer yandan Tunceli Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, mağdurlar tarafından kendilerine başvuru olması halinde hukuki destek sağlayacakları açıkladı.

KAMUOYUNA ŞEFFAF BİLGİ VERİLMELİ

Emek Partisinden (EMEP) Fatoş Argın, daha önce de yaşanan taciz, cinsel istismar vakalarının üzerinin gizlilik kararlarıyla kapatılmaya çalışıldığı için bu olayların giderek arttığını belirterek, “Süreci yönetenler sessiz kalarak, üstünü örterek, göz yumarak bu tür olayların artmasına neden oluyorlar. Bu bugünkü iktidarın yıllardır kadın ve çocuğa dair yürütmüş olduğu politikalarının bir sonucudur” diye konuştu. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ ‘Küçüğün rızası var’ açıklamaları yapan iktidar yöneticilerinin olduğuna değinen Argın, “Bu ülkeyi yönetenler bu tür açıklamalar yaparak bu suçlara ortak oluyorlar. Pertek’te ki bu olayda da anında gizlilik kararı konularak üstü kapatılmaya çalışılıyor. Kamuoyuna şeffaf bilgi verilmediği takdirde adil bir yargılama sürecinden de bahsedemeyiz. Daha önceki süreçlerde bunları yaşadık. Failler korundu mağdurlar yargılandı. Yetkililer günü kurtaran, sessiz kalan veya geçici müdahaleler dışında etkin bir soruşturma yürütmüyor!” diye konuştu.

Faillerin ciddi cezalar almadığı sürece, yetkililerin bu suça ortak olacaklarını belirten Argın “Parti olarak bu sürecin takipçisi olacağız. Dersim’de özel olarak yürütülmek istenen bu kirli politikaya karşı başta kadınlar olarak örgütleneceğiz, sesimizi duyurmaya devam ederek çocuklarımıza ve geleceğimize sahip çıkacağız” dedi.

HER GENÇ KADININ ADI OLABİLMELİYİZ

Yaşanan durumun ilk olmadığını belirten HDP İl Eş Başkanı Nazlı Çelik Öz,  daha önce yaşanan cinsel saldırı dosyalarının yargı ile bir sonuca götürülemediği için benzer olayların yaşanmaya devam ettiğini belirterek, “Dersim’de bulunan tüm siyasi parti ve sivil toplum örgüt yöneticileri ile beraber Pertek’te yaşanan ahlaksız tutum ve davranışların önüne geçebilmek için, öncelikle bu cinsel nitelikli saldırıya maruz bırakılan genç kadınları, kendi evlatlarımız, kız kardeşlerimiz, olarak bilme ve bu bilme ile sahipliği arttırma olgusu gelişebilmelidir. Olayı psikolojik olarak, cinsel taciz olarak, bedene saldırı olarak, değerlendirip, coğrafi olarak burada yaşayan her genç kadının adı olabilmeyi amaç edinmek elzem olacaktır. Olay cinsel saldırıyla beraber, zihinsel olarak bir soykırım nedenine göre bile değişkenlik gösterecektir” diye konuştu.

ÇOK YÖNLÜ FAALİYET YÜRÜTÜLMELİ

Yenigün Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Çağla Yolaşan, dosyaya gizlilik kararı konulduğu için detaylı bilgilerinin bulunmadıklarını belirterek, “Fakat edindiğimiz bilgiler dahi durumun vahametini ortaya koyuyor. Dernek olarak dosyanın takipçisi olacağız” diye konuştu. Yolaşan, kadınların bu tür olayların yaşanmaması için daha çok yan yana gelmesinin önemli bir ayak olduğunu söyleyerek, “Bütün kurumların; okullarda, emekçi semtlerinde çok yönlü bir faaliyet yürütülmesi gerekiyor” diye konuştu.

POLİTİKALARIN YETERSİZLİĞİ VAKALARIN ARTIŞ SEBEBİ

Demokratik Kadın Hareketinden (DKH) Arzu Yıldız, cinsel istismar vakalarının giderek arttığına dikkat çekerek, “Devlet politikalarının yetersiz olması bu vakaların artış sebeplerinin başında gelmekte. Bugün kadına yönelik şiddetin önlenmesi için devlete yükümlülükler veren İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla çıkılması, cinsel istismarın önlenmesi için yapılan hukuki ve cezai işlemlerin yetersizliği gibi birçok neden bugün cinsel istismar vakalarının artış sebeplerinden” dedi. Yaşanan kadın cinayetlerinden,  istismarla mücadeleye kadar hukuki ve cezai boyutuyla bakıp kalıcı çözüm üretmenin yeterli olmayacağını düşündüklerini söyleyen Yıldız, “Fakat Türkiye’de ve bulunduğumuz her yerde DKH olarak tüm bunlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

ÖĞRENCİLER KARAMSARLIĞIN İÇERİSİNDE

Eğitim Sen Dersim Şubesi Yöneticisi Raife Yılmaz, ilçeden aldıkları bilgilerden hareketle; öğrenciler içerisinde ciddi bir karamsarlığın olduğunu, gençlerin mutsuz olduğunu belirterek “Evleri okullara uzak olan genç kadın öğrenciler yolda sıkıntı yaşayacaklarını düşündükleri için okula gelip gitmek istemiyorlar. İlçeyi terk etmek istiyor gençler. Gençleri bu umutsuzluktan çıkarmak gerek. Bunun için kurumların birlikte çalışmasıyla birlikte yargı sürecinin şeffaf yürütülmesi gerekiyor. Gençlerin; ‘Zaten bir şey olmayacak, ilk mahkemede bırakılacaklar’ duygusundan çıkmasının yolu yargının adil işletilmesinden geçiyor. Bu olay bir kez daha gösteriyor ki okullarda acilen toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminin başlaması ve doğmasal bir eğitim sistemi yerine laik eğitim sisteminin uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

(EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -