Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İstinaf, Gazeteci Ayşegül Doğan’a verilen hapis cezasını bozdu

İstinaf, Gazeteci Ayşegül Doğan’a verilen hapis cezasını bozdu
349 views
04 Nisan 2022 - 11:54
Spread the love

Gazeteci Ayşegül Doğan’a yargılandığı davada verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası, İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu.

İstinaf mahkemesi, kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü Ayşegül Doğan’ın gazetecilik faaliyetleri nedeniyle yargılandığı davada yerel mahkemenin “Terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla verdiği 6 yıl 3 ay hapis cezasını “Eksik araştırma ve dosya kapsamına uygun olmayan gerekçe ile hüküm kurulması” sebebiyle yasaya aykırı bularak bozdu. Doğan’ın avukatlarından Ahmet Özmen, kararın gazetecilerin mesleki faaliyetleri kapsamında katıldığı toplantı ve etkinlikler gerekçe gösterilerek yargılandığı davalar için emsal bir karar olabileceğini söyledi.

“TEK BAŞINA DELİL KABUL EDİLEMEZ”

MLSA’dan Deniz Tekin’in haberine göre; istinaf mahkemesinin oy birliğiyle aldığı bozma kararının gerekçesinde, Gazeteci Doğan’ın DTK’nin 2012 yılında Diyarbakır’da düzenlediği ve davet üzerine katıldığı çalıştay ve toplantılara İMC TV’de program yapan bir gazeteci ve moderatör sıfatıyla katılıp konuşma, haber takibi ve röportaj yaptığına ilişkin savunması hatırlatıldı. Doğan’ın suç teşkil etmeyen bu etkinliklere örgüt talimatı olmaksızın, gazeteci olarak katıldığına işaret edilen kararda, suçlamaya konu edilen eylemlerin “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçu yönünden tek başına delil ya da örgütsel faaliyet olarak kabul edilemeyeceği vurgulandı.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI DEVAM

Kararda, Gazeteci Doğan’a yüklenen suçun niteliği, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin durumu ve dosya kapsamındaki bilgi ve belgelerin içerikleri dikkate alındığında, yerel mahkemenin davanın karar duruşmasında Doğan hakkında verdiği yurt dışına çıkış şeklindeki adli kontrol tedbirinin “orantılı” olduğu ileri sürülerek, bu tedbirin devamına karar verildi.

“EMSAL KARAR OLABİLİR”

İstinaf mahkemesinin bozma kararını değerlendiren Doğan’ın avukatlarından Ahmet Özmen, bu kararın gazetecilerin mesleki faaliyetleri nedeniyle katıldığı toplantı ve etkinlikler gerekçe gösterilerek yargılandığı davalar için emsal bir karar olabileceğine işaret etti. Av. Özmen, istinaf mahkemesinin terör örgütü üyesi olmanın şartlarını değerlendirirken suç teşkil etmeyen DTK toplantısına gazeteci veya konuşmacı olarak katılmanın suç olmayacağı yönünde bir hüküm verdiğini belirtti.

(EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -