Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İşte yeni kabine

İşte yeni kabine
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
150 views
24 Kasım 2015 - 14:38
Spread the love

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 64’üncü hükümeti onayladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti kurmakla görevlendirilen Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onaylamışlardır.” denildi. 

İŞTE DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLADIĞI YENİ KABİNE

Başbakan Ahmet Davutoğlu

Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Lütfi Elvan

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu

AB Bakanı Volkan Bozkır

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi

İçişleri Bakanı Efkan Ala

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal

Maliye Bakanı Naci Ağbal

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım

64. hükümette yer alan isimler belli oldu. Kabinede bazı bakanlar yerlerini korurken, bazı bakanlık koltuklarına yeni bakanlar oturdu. AKP hükümetlerinin büyük bölümünde ekonomiden sorumlu olan Ali Babacan, yeni kabinede yer almadı.

Yeni kabinede AKP’de en uzun süre bakanlık görevinde bulunan Ali Babacan yer almadı. Böylece ekonomi cephesinde bir dönem kapanmış oldu.

Davutoğlu, ekonomiyi Mehmet Şimşek’e emanet etti. Daha önceki AKP kabinelerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde yer alan Şimşek, bu kez Başbakan Yardımcısı olarak kabineye girdi.

5 BAŞBAKAN YARDIMCISI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümet’te Başbakan Yardımcılığı sayısı ise 5’e çıktı. Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş ve Lütfi Elvan Başbakan Yardımcıları oldu.

Yeni hükümette, ilk kez kabinede yer alacak isimlerden birisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, AKP İstanbul Milletvekili Berat Albayrak oldu. Enerji uzmanı olan Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirildi.

Demokrat Parti Başkanlığı görevindeyken AKP’ye geçen Süleyman Soylu, ilk kez kabineye girdi. Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu.

Denizli Milletvekili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise yeni kabinede yer almayacak. Ancak 64. hükümette Denizli ili unutulmadı. Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevine getirildi. “Başörtülü bakan” geleneğini yeni kabineyle de sürerken Ramazanoğlu AKP kadrolarından “başörtülü bakan” olarak atanan ilk isim oldu.

Davutoğlu, “tek kadın bakan” geleneğini de bozdu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı oldu.

BURSA’YA 2 BAKAN

Daha önceki AKP hükümetlerinin aksine 64. Hükümette Diyarbakır’dan bakan yer almayacak. Bursa’dan ise Kabineye iki bakan birden girdi. Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanı olurken, bir başka Bursa vekili Efkan Ala İçişleri Bakanlığı görevine getirildi.

Öte yandan AKP’nin ağır toplarından Ömer Çelik, Cemil Çiçek, Mehdi Eker, Mustafa Şentop, Burhan Kuzu gibi isimler de yeni hükümette kendilerine yer bulamadı.

Bu arada bir önceki hükümette görev alan bazı isimler yeni kabinede de yerlerini korudu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, koltuklarını koruyan isimler oldu.

DEĞİŞEN BAKANLAR

Bazı bakanlar ise koltuklarını yeni bakanlara devretti

Adalet Bakanı Kenan İpek’in yerine Bekir Bozdağ göreve getirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’ın yerine Sema Ramazanoğlu, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu yerine Volkan Bozkır bakan oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem’in yerine Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yerine Fatma Güldemet Sarı, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu yerine Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakan Nihat Zeybekçi yerine Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun yerine Berat Albayrak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu yerine Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı yerine Bülent Tüfenkçi, İçişleri Bakanı Selami Altınok yerine Efkan Ala, Kalkınma Bakanı Cüneyd Düzyol yerine Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu yerine Mahir Ünal, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yerine Naci Ağbal, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yerine İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin yerine de Binali Yıldırım getirildi.

İLK KEZ BAKAN OLAN İSİMLER

64. Hükümette yer alarak ilk kez bakanlık koltuğuna oturan isimler ise şöyle oldu:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Maliye Bakanı Naci Ağbal.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -