Kuzey Teve

İşte Türkiyenin konuştuğu Menzil tahtının perde arkası

İşte Türkiyenin konuştuğu Menzil tahtının perde arkası
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
158 views
02 Ocak 2021 - 22:33
Spread the love

Sosyal medya günlerdir Menzil Tarikatı şeyhinin torununun altın yaldızlarla donatılmış tahta otururken çekilmiş fotoğrafını konuşuyor.

Peki o görüntüler nerede çekildi, tahtta oturan kim, nedir bu Menzil Tarikatı?

Menzil Tarikatı, Türkiye’de başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere birçok devlet kurumuna en yoğun olarak AKP döneminde girdi. Öyle ki Hüseyin Besli gibi Erdoğan’a yakın isimler bile devlet içinde örgütlü tarikatten şikayetçiydi.

Menzil Tarikatı şeyhi Abdülbaki Erol’un torunu Seyyid Abdulbasid El Hüseyni, Nisan ayındaki nişanında tahta oturmuştu. Torun Seyyid Abdulbasid El Hüseyni Mayıs ayındaki düğününde de şatafatlı bir tahta oturdu. Menzil şeyhinin torunun düğününde havai fişek gösterisi yapılırken, çiçeklerle donatılmış lüks düğün aracıda dikkat çekiyor. Menzil şeyhinin küçük torunu da lüks düğün aracının önünde fotoğraf çektirirken görülüyor.

Menzil şeyhinin torunu Seyyid Abdulbasid El Hüseyni’nin nişanından görüntüler:

Menzil şeyhinin torunu Seyyid Abdulbasid El Hüseyni’nin düğününden görüntüler:


MENZİL TARİKATI NEDİR

Adıyaman merkezli ve Menzil’de kurulduğu için Menzil Tarikatı adıyla anılan Cemaat’in kurucusu Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni. Daha sonra Seyyid Muhammed Raşid Erol zamanında genişleyen tarikatın şu an ki lideri ise, Abdülbaki Erol. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan tasfiye ile boşalan yerlere Menzil Tarikatı mensuplarının getirildiği yönündeki eleştiriler sık sık gündeme geliyor.

İslam dini lüks ve israfa karşı çıkarken, “bir lokma bir hırka” felsefesini de Müslümanlara öğütlüyor. Bununla ilgili Kuran-ı Kerim de ayetler de bulunuyor. Bunun yanı sıra İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in de lüks ve israfa karşı ilk Müslümanları (Sahabe) uyaran birden çok hadisi bulunmakta. Buna karşın Menzil Tarikatı şeyhinin torunlarının lüks yaşamları dikkat çekiyor. Menzil Şeyhinin torunlarının nişan ve düğünlerinde lüks tahtlarda oturması, son model araçlarle çekilmiş fotoğrafları ve videoları da yer alıyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -