Kuzey Teve

İşte gün gün 17 Aralık Operasyonu

İşte gün gün 17 Aralık Operasyonu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
220 views
25 Aralık 2013 - 21:33
Spread the love

 Bir seneyi aşkın süredir çeşitli gündemlerle su yüzüne çıkan ve son aylarda özellikle dershanelerin kapatılması tartışmalarıyla yükselen AKP – Gülen Cemaati gerilimi, 17 Aralık sabahı yapılan büyük operasyonla geri dönülmez bir noktaya geldi.

Rüşvet ve yolsuzluk kapsamında önemli isimlerin gözaltına alındığı haberleriyle duyurulan operasyon, son yılların en büyük siyasi krizlerinden birisini başlattı. Kimilerine göre, operasyondan bir gün önce Milletvekili Hakan Şükür’ün Başbakan Erdoğan’a dershanelerle ilgili tepki göstererek AKP’den ayrılması ve bazı köşe yazarlarının “bu son uyarıydı” değerlendirmesinde bulunması, operasyonun başlangıcını simgeliyordu.

Türkiye’yi 11 yıldır yöneten iktidar bloğundaki en ciddi sarsıntı haline gelecek operasyonda, dört bakan çocuğu, AKP’ye yakın bürokratlar, işadamları gözaltına alındı. Etkilerinin uzun zaman süreceği tahmin edilen operasyon, AKP’nin gerilemekte olduğunun tescillenmesi anlamında da tarihi bir önem taşıyor.


.

SON 24 SAATİN GELİŞMELERİ:
25 ARALIK: Kabinede istifa depremi ve operasyonda 2. dalga

17 Aralık’tan sonra siyasette yaşanan en büyük deprem geride bıraktığımız Çarşamba günü oldu. Bakanlardan, kendilerine gönderilen sarı zarflarla birlikte istifa etmeleri istendi. İlk olarak Muammer Güler ve Zafer Çağlayan istifa etti. Asıl kriz ise Erdoğan Bayraktar’ın istifa açıklamasında Başbakan’ı hedef alması ve onun da istifasını istemesi oldu. Günün son gelişmesi olarak Başbakan’ın yeni kabineyi açıklamasına kadar geçen saatler, Türkiye tarihindeki en büyük siyasi krizlerden birisinin yaşandığını gösteriyordu. Diğer yandan 2. operasyon dalgasında Başbakan’ın iki oğlu dahil sansasyonel isimlerin gözaltına alınmasına karar veren savcılığa polisin direnmesi, devletin fiili olarak ikiye bölünmesi yorumlarına neden oldu.

bayr_ic.jpg

borsadustudolarfirladi456456757.jpg

bilalic.jpg

gvyv.jpg

modaya_yuruyus_0.jpg

.


.

İşte gün gün “rüşvet ve yolsuzluk” operasyonu:
(Her akşam güncellenir)

17 ARALIK:

Türkiye güne operasyonla uyandı. İstanbul merkezli “yolsuzluk ve rüşvet” operasyonunda hükümete yakın çok sayıda kişi gözaltına alınırken, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu ve Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Ali Ağaoğlu, Reza Zarrab ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de gözaltına alınan isimler arasında.

icgorsel.jpg

tayyppp.jpg

barsguler1.jpg


.

18 ARALIK:

Cemaat’in büyük operasyonunun ikinci gününde, AKP’nin vereceği yanıt beklenirken, Emniyet Müdürlerinin görevden alınması günün ilk haberi olarak şok etkisi yarattı. Polis teşkilatında önemli noktaların tamamına yönelen görevden almalar ve atamalar, Cemaat’in operasyonuna kıyasla AKP’nin yanıtının çok sınırlı kaldığı yönünde değerlendirmelere de neden oldu. Gün içerisinde gözaltına alınanların evlerinde yapılan aramalarda milyonlarca dolar para bulunması ve yolsuzluklarla ilgili yeni iddialar başta sosyal medya olmak üzere kamuoyunda büyük tepki uyandırdı.

emniyetsen34635467_1.jpg

gulerogl23.jpg

erdogan_17aralik_ic.jpg

.

19 ARALIK:

Yeni belgelerin ve görüntülerin servis edildiği 19 Aralık’ta, soruşturmada adı geçen dört Bakan’a ilişkin fezlekeler gündeme geldi. Bakanların AKP’yi rahatlatmak adına istifa edebileceklerini Başbakan’a bildirdikleri, Başbakan Erdoğan’ın ise “yeri gelince” yanıtı verdiği ifade edildi. Emniyet’teki “gözden geçirme”, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın görevden alınmasıyla sürdü. Kabine revizyonuna ilişkin hükümet kanadından önemli sinyaller verildi.

4baaak.jpg

muammergulersavcilik45645645.jpg

huseyincelik_ic_2_0_5_3.jpg


.

20 ARALIK

Gözaltındaki isimlere yönelik tutuklama talebi günün en sarsıcı gelişmesi olurken, Emniyet’teki atamalara da devam edildi. Meclis’te ise bütçe görüşmeleri sırasında Bakanlarla ilgili iddialar gündeme geldi ve muhalefet milletvekillerinin Egemen Bağış’a tepkisi sonucu Bağış Genel Kurul’u terketmek zorunda kaldı. Gece saatlerinde ise, gözaltına alınan ilk grubun neredeyse tamamı serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında Bakan Erdoğan Bayraktar’ın oğlu da var.

smrgl345.jpg

egemen5.jpg


.

21 ARALIK:

Günün ilk gelişmesi, 2 Bakan oğlu ile Reza Zarrab’ın tutuklanması oldu. Gezi direnişi başladıktan sonra yurtdışından dönerek gün boyu mitingler yapan Başbakan Erdoğan, 17 Aralık operasyonunda da benzer bir yol izledi. Samsun, Ünye ve Fatsa’da yaptığı konuşmalarda Erdoğan, CHP’ye ve “uluslararası odaklar”a değindi, faiz lobisi iddialarını tekrarladı fakat yolsuzluk iddialarına hiç değinmedi. AKP’ye yakın gazetelerin de hedef aldığı ABD Büyükelçisi Ricciardone’yi tehdit eden Erdoğan’ın ardından, Dışişleri’nden Erdoğan’ın tepkisini “hafifleten” bir açıklama da yapıldı. Günün önemli gelişmelerinden bir diğeri ise, Fethullah Gülen’in AKP’ye beddualar yağdırdığı açıklamaların yayınlanması oldu. Erdoğan bu açıklamalara yanıt vermedi.

fetoll.jpg


.

22 ARALIK

Operasyonda ortaya çıkan telefon görüşmeleri ve belgeler, Başbakan Erdoğan’ın ve ailesinin çeşitli vakıflar aracılığıyla çıkar sağladığını, trilyonlarca liralık vurgunlarda Başbakan’ın doğrudan talimatlarının bitirici rol oynadığını gözler önüne serdi. soL gazetesinin manşetten işlediği konu, üç farklı vurgunda Başbakan imzasının tespit edildiğini duyurdu. Yolsuzluk operasyonunun toplumsal tepkiyi canlandırmasının işaretlerinden birisi olan Kadıköy’deki kent mitinginde ise ciddi bir kalabalık toplandı. Mitingte yolsuzluk operasyonunda ortaya çıkan vurguna ve hükümete büyük tepki vardı. CHP’nin Sarıgül ve Mansur Yavaş gibi sağcı adaylarını kesinleştirmesi de, muhalefete ilişkin ciddi bir projenin hayata geçirildiği yorumlarının delilleri olarak değerlendirildi.

bards4.jpg

erdogan352353_0_8.jpg

zaman333.jpg


.

23 ARALIK:

Büyük yolsuzluk operasyonun 6. gününde, Burhan Kuzu’nun ve Yalçın Akdoğan’ın açıklamaları AKP cephesinden yapılan önemli açıklamalar olarak kayda geçti. Burhan Kuzu’nun Twitter’da yaptığı ve “yolsuzluk itirafı” anlamına gelen açıklamalar, AKP cephesinde hala ortak bir dil geliştirilememiş olmasının da göstergesi niteliğindeydi. Fethullah Gülen ise bir açıklama daha yaparak suların durmadığını ortaya koymuş oldu. Başbakan Erdoğan’ın yurtdışına yaptığı ziyaret ise yalnızca “krizi dışarıda geçirmek” yönünde alınmış karar olma boyutuyla gündemde kendisine yer buldu.

burhan3.jpg

savci6_0.jpg

emnit_0.jpg


.

24 ARALIK:

Operasyonun ardından başlayan esrarengiz polis intiharları hızını artırarak sürüyor. Cemaat ve AKP arasındaki gerilimin sürdüğüne işaret eden görevden almalar ve atamalar nedeniyle birçok ismin sırasını beklediği ifade edilirken, Erdoğan ve Gülen’den durumun ciddiyetini gösteren karşılıklı restleşmeler gelmeye devam ediyor. Günün operasyon haberlerinde önemli bir detay ise, Mavi Marmara provokasyonun mimarı İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Müslüman Kardeşler ile birlikte yaptığı basın toplantısında, kendilerine de bir operasyon yapılmasını beklediklerini açıklaması oldu.

celik_ic_2.jpg

gulerhurma2.jpg

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -