Kuzey Teve

İşte Erzerom Provakasyonun Perde Arkası

İşte Erzerom Provakasyonun Perde Arkası
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
168 views
05 Haziran 2015 - 17:38
Spread the love

ERZEROM / DİHA- Erzerom’da (Erzurum) dün merkez Yakutiye ilçesi İstasyon meydanında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen miting sonrası polis destekli ırkçı gruplar tarafından 2 kişinin ağır olmak üzere yüzlerce yurttaşın yaralandığı, insanların diri diri yakılmaya çalışıldığı katliam provasının perde arkası yavaş yavaş aydınlanıyor. Halka yönelik katliam girişiminde AKP’nin rolüne ilişkin önemli bir bilgiyi HDP Erzerom Milletvekili Adayı Seher Akçınar Bayar aktardı. Mitingden bir gün önce AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin kentin en işlek caddesinde dev Türkiye bayraklarını belediyeye ait itfaiye araçlarını kullanarak sökerek halka ise “Yarın burada HDP’nin mitingi olacak. Bunlar bayrağımıza saldıracaklar, hırpalayacak” diyerek provokasyona zemin yarattığı ortaya çıktı.

HDP bayrakları indirtiyor!

Erzerom’daki büyük provokasyona dair görüştüğümüz HDP Erzerom Milletvekili Adayı Seher Akçınar Bayar, olayın AKP’liler tarafından organize edildiğini vurgulayarak, AKP’nin ortalığın karıştırarak bunun üzerinden prim elde etmek istediğini söyledi. Bayar, mitingin yapılmasında bir gün önce AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin kentin işlek caddesinde bulunan Türk bayraklarını indirip halka ise HDP’yi bayrak düşmanı olarak lanse etmeye çalıştığını ifade etti. Bayar, “Mitingimizden önce AKP’li Büyükşehir Belediyesi şehir merkezinde asılı bulunan bayrakları indirip sonrada halka şöyle bir duyuru yapılıyor, ‘Yarın burada HDP’nin mitingi olacak. HDP bayrakları indirtiyor. Bunlar bayrağımıza saldıracaklar, hırpalayacak’ şeklinde kitleyi provoke ettiler. Bunu sosyal medyada da çok yaygınlaştırdılar. Bunun üzerine maalesef mitingimize böyle bir saldırı oldu. Bu yapılacak saldırının zemini oluşturmak için bilinçli bir şekilde yapıldı. Bu da saldırının yapılması için malzeme olarak kullanıldı. ‘İşte bunlar Türk bayrağına saygı duymuyorlar, Türk bayrağını indirecekler’ diyerek provokasyona malzeme yapıldı. Bu tamamen bir provokasyondur. Mitingimizin engellenmesine yönelik bir girişimdir” diye konuştu.

Halk yine AKP’yi boşa çıkardı

HDP Milletvekili Adayı Zahir Uzun ise “Bayrak bizim de bayrağımızdır. Bayrakla ilgili bir sorunumuz yoktur” diyerek, AKP’nin başka provokasyon malzemesi bulamayınca böyle bir şeye sarıldığını kaydetti. Uzun, AKP’nin bu provokasyon girişiminin de başarılı olmadığını kaydederek “Miting alanında da bayraklar vardı. AKP, başka bir şey bulamayınca bayrak üzerinden provokasyon yapmak istedi ama başarılı olmadı. Bunu daha önce farklı şehirlerde de denediler oralarda da başarılı olmayınca Erzerom üzerinde denemeye çalıştılar. Âmâ halkımız duyarlılığı sayesinde engellendi. AKP Erzerom’da da yapmak istediğini yapamadı. Halk yine AKP’yi boşa çıkardı” ifadelerini kullandı.

‘Polis beni darp ettikten sonra ırkçı gruba teslim etti’

Erzerom’da dün yapılan HDP mitingi sonrası AKP tarafından organize edilen ırkçı saldırı esnasında polis tarafından darp edilerek telefonu polislerce gasp edilen Bülent Bozkurt adlı yurttaş ise, 1 ay çalışamaz raporu alırken, kendisini darp den polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak. Merkez Yakutiye ilçesinde miting sonrasında evine gitmekte olan Bozkurt, polis grubunun saldırısına uğrayarak gözünden dipçikle ayağından ise tekmelerle darp edildi. Darp edilmesi sonrası ırkçı gruba teslim edilen Bozkurt, burada da saldırgan grup tarafından darp edildi. Erzerom’da yayın yapan Radar haber sitesinde çıkan ‘Yanlış yoldan mitinge giden HDP’liye dayak’ haberinin ise yalan olduğunu vurgulayarak, kendisini asıl darp edenlerin polisler olduğunu kaydetti. Bozkurt , “Miting sonrasında polis gelip arkadaşımı dövdü. Arkadaşımı kurtarayım derken polis gelip silahının dipçiğiyle gözüme vurdu. Tam o esnada tüm polisler gelip üzerime saldırdı. Kendimi kurtaramaya çalışırken polisin biri elini cebime attı telefonumu aldı. Bir gözümü açtığım da miting alanındaki ambulansın içindeyim. Arkadaşlarımın yardımıyla evime gittim” diyerek saldırıyı anlattı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -