Kuzey Teve

İsrail,Erdoğana van munit dedi

İsrail,Erdoğana van munit dedi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
160 views
08 Mayıs 2017 - 19:46
Spread the love

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tartışmalara neden olan Hamas’ın yeni siyaset belgesine destek verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kudüs Vakıfları Forumu’nda konuştu. Erdoğan konuşmasında Hamas’ın geçen hafta kabul ettiği siyaset belgesine destek çıktı.

Erdoğan, “Hamas’ın geçtiğimiz günlerde ilan ettiği siyaset belgesini önemli adım olarak görüyorum” şeklinde ifadeleri dikkat çekti.

Hamas, geçen hafta basına yansıyan yeni siyaset belgesinde 1967 sınırlarında kurulacak bir Filistin devletini kabul etmiş ve Müslüman Kardeşler ile yollarını ayırmıştı. Hamas’ın yeni siyaset belgesi İslamcı camiada tartışmalara neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında “İlk Haçlı seferlerinden beri oluk oluk kan döktüğümüz Kudüs, o günlerden beri huzuru görmedi. Filistinli kardeşlerimizin hak ve adalet mücadelesine destek vermeliyiz. 2016 yılında Filistin halkının ve Kudüs şehrinin güçlendirilmesi çağrısında bulunduk” dedi. Cumhurbaşkanı’nın bu sözlerine İsrail’den çok sert bir açıklama geldi.

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“Kudüs 3 semavi din içinde kutsal bir şehirdir. Kudüs aşktır, hasrettir. İnsanlığın gözünün nurudur. Kudüs yer yüzünden arş-ı alaya en yakın yerdir.

Hz. Meymune’nin Kudüs sorusuna karşı, Efendimiz “Oraya gidin ve orada namaz kılın” diye buyurdu. Hz. Meymune tekrar sorar:”Gidemezsek ne yapmak gerek.”

Efendimiz “O zaman kandillerinde yakılmak üzere yağ gönderin” der.

“KUDÜS NAMUSUMUZDUR”

Kudüs, tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur. Kudüs’e sahip çıkmak her Müslümanın görevidir, Kudüs davası sadece Filistinli kardeşlerimizin davası değildir.

İlk Haçlı seferlerinden beri oluk oluk kan döktüğümüz Kudüs, o günlerden beri huzuru görmedi. Filistinli kardeşlerimizin hak ve adalet mücadelesine destek vermeliyiz. 2016 yılında Filistin halkının ve Kudüs şehrinin güçlendirilmesi çağrısında bulunduk.

Kudüs’te vakıflarımızı ihya etmek için yoğun çaba harcıyoruz. Kudüs’teki tüm eserlere tüm gücümüzle destek olacağız. İslam idaresindeki Kudüs’te herkesin ibadet hürriyeti güvence altına alınmalıdır. İşgal altındaki Kudüs’ün gençleri, yaşlıları, yetimleri için vakıflar belki de yegane sığınaktır. Okullar, çarşılar ancak bu şekilde ayakta tutulabilir. Ürdün Kralı 2. Abdullah’a bağlı İslam Vakfı’nın sürdürdüğü çalışmalara tüm İslam alemi destek olmalıdır. Devletimizin arşivlerinde Osmanlı döneminde var olan tüm vakıflar tek tek kayıtlı. Tüm araştırmacıları bu imkandan yararlanmaya davet ediyorum. TİKA vasıtasıyla Kudüs’te restorasyona yardımcı oluyoruz.

KUDÜS’E ZİYARET ÇAĞRISI

Kudüs konusunun açıldığı her yerde vurguladığım şu hususu tekrar vurgulamak istiyorum. Kudüs’ü Mescid-i Aksa’yı sürekli ziyaret etmeliyiz. 2015 yılında yaklaşık 600 bin ABD’li 400 bin Rus 300 bin Fransız Kudüs’ü ziyaret etmişler. İslam aleminden en çok ziyaret Türkiye’den gerçekleşmiş fakat 26 binde kalmışız. Bu tablo bize yakışmaz. Filistin meselesine adil bir çözüm bulunmadan bölgedeki istikrar sağlanamaz.

“FİLİSTİN DEVLETİ KURULMALI”

Batı Şeria’nın dört bir yanını saran Filistinli kardeşlerimizin hayatını zindana çeviren anlayış devam edebilir mi? Sahilde top oynarken İsrail bombalarıyla parçalanan çocuk bedenlerinin hesaplarının sorulacağını çok iyi biliyoruz. Katliamların uluslararası hukukta hesabı sorulmadan çözüm gelemez. Bağımsız bir Fİlistin Devleti’nin kurulması gerekiyor. Bunun içinde İsrail üzerinde baskı oluşturulması gerekiyor.

“KUDÜS’TE EZANLAR SUSMAYACAK”

Kudüs’te ezan yasağının gündeme gelmesi utanç verici. Kudüs semalarında ezanın susturulmasına izin vermeyeceğiz. Meselenin takipçisi olacağız. İnancınıza güveniyorsanız bizim ezan seslerimizden niye korkuyorsunuz? Dönem safları sıklaştırma zamanıdır. Hamas’ın geçtiğimiz günlerde ilan ettiği siyaset belgesini önemli adım olarak görüyorum. İnşallah bundan sonra Fİlistin’in hak ve özgürlük davası daha da güçlenecektir. Bu yıl Filistin’de birlik ve beraberlik mutabakatının sağlandığı yıl olarak hatırlanmalı.”

İSRAİL’DEN ÇOK SERT YANIT

İsrail Dışişleri Bakanlığı Erdoğan’ın bu sözlerine çok sert yanıt verdi. Dışişleri’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kendi ülkelerinde insan haklarını sistematik bir şekilde ihlal edenler bölgedeki tek gerçek demokrasiye vaaz vermemelidir. İsrail, Yahudilere, Müslümanlara ve Hıristiyanlara yönelik toplam ibadet özgürlüğünü sürekli olarak koruyor ve buna karşı başlatılan asılsız iftiralara rağmen bunu yapmaya devam edecektir.” (Tercüme: Rafael Sadi)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN