Kuzey Teve

İsrail’e karşı milyonlar sokağa indi: ‘Filistin hiçbir zaman ölmeyecek’

İsrail’e karşı milyonlar sokağa indi: ‘Filistin hiçbir zaman ölmeyecek’
77 views
12 Kasım 2023 - 11:45
Spread the love
İsrail’in Gazze’de ateşkesi reddederken 38 günde öldürdüğü Filistinlilerin sayısının 11 bini aşmasına küresel kamuoyunda tepki büyüyor. Dün başta Londra, Paris, Berlin ve New York olmak üzere Batı dünyasında birçok kentte kitlesel eylemler düzenlendi.

En büyük gösteri, İngiltere’nin başkenti Londra’daydı. İngiltere tarihinin en büyük protesto gösterilerinden biri olduğu belirtilen eyleme ülke çapından yüz binlerce kişi katıldı. Polis katılımcı sayısını 300 bin olarak açıklarken, eylemciler 800 bin kişinin yürüdüğünü duyurdu. Londra polisi, aşırı sağcı karşıt gruplar arasından en az 100 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

BRÜKSEL’DEKİ EYLEME YAHUDİ ÖRGÜTLERİ DE DESTEK VERDİ

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen “Filistin için Avrupa Yürüyüşü”ne 20 binden fazla kişi katıldı. Yürüyüşte “derhal ateşkes” talebi dile getirildi. Kuzey İstasyonu’nda yerel saatle 14.30’da başlayan yürüyüşe, Belçika’daki sendika ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra bazı Yahudi örgütleri de destek verdi. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, göstericiler “İsrail’i savaş yasalarına saygı göstermemekle ve kasıtlı olarak sivil halka zarar vermekle” suçladı. Ortak bildiride, Ortadoğu’da İsrail ile Filistin arasındaki şiddetin durdurulması için Avrupa Birliği ve üye devletlerinin derhal ateşkes talep etmesi gerektiği vurgulandı.

Bildiride, “Uluslararası hukuka saygı gösterilmesinin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte açıkça ortaya koymak, aynı zamanda Avrupa’nın Filistin’de süregelen uluslararası hukuk ihlalleri konusundaki eylemsizliğini kınıyoruz” dendi.

bruksel.jpg

GLASGOW’DA ‘NEHİRDEN DENİZE ÖZGÜRLÜK’ SLOGANI YANKILANDI

İskoçya’nın en büyük kenti Glasgow’da binlerce kişi, İsrail’in politikalarına karşı sokaktaydı.

Eylemde, bazı Avrupa ülkelerinde İsrail’in yıkılması çağrısıyla yasaklanan “Nehirden denize, özgür Filistin” sloganına atıfla “Nehirden denize özgürlük ve demokrasiye ihtiyacımız var” sloganları atıldı.

PARİS’TE BİNLER SOKAĞA İNDİ

Fransa’nın başkenti Paris‘te, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da saldırıları durdurması çağrısı yapmasıyla eş zamanlı olarak binlerce kişi Gazze’de bir an önce ateşkes sağlanması talebiyle gösteri düzenledi. Soğuk havaya aldırış etmeden düzenlenen eyleme, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot gibi muhalif milletvekilleri de katıldı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona ermesini ve derhal ateşkes sağlanmasını isteyen göstericiler, “Hepimiz Filistinliyiz”, “Katil İsrail, Macron (Fransa Cumhurbaşkanı) suç ortağı” sloganları attı. Başlarına Filistin kefiyesini takan göstericiler, ellerinde “Gazze ve Batı Şeria’da katliamı durdurun”, “Soykırımı durdurun” ve “Ateşkes” yazılı dövizlerin yanı sıra Filistin bayrakları taşıdı.

NEW YORK ‘FİLİSTİN HİÇBİR ZAMAN ÖLMEYECEK’ DİYE İNLEDİ

ABD’nin New York kentindeki eyleme binlerce kişi katıldı. “Filistin hiçbir zaman ölmeyecek” sloganını binlerce kişi haykırdı.

BERLİN’DEKİ EYLEME BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Almanya’nın başkenti Berlin’de binlerce kişinin katıldığı eylemde “Özgür Filistin” sloganları yankılandı.

Almanya’nın bir dizi başka kentinin yanı sıra Ortadoğu ve Asya’da da yüzbinlerce kişi dün Filistinlilerle dayanışma için sokağa döküldü. (DIŞ HABERLER

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN