Kuzey Teve

‘İsrail helikopteri, 7 Ekim’deki müzik festivalinde sivilleri de vurdu’

‘İsrail helikopteri, 7 Ekim’deki müzik festivalinde sivilleri de vurdu’
39 views
19 Kasım 2023 - 8:33
Spread the love

İsrail savaş helikopterlerinin, Hamas’ın 7 Ekim saldırılarında hedef aldığı Nova Müzik Festivali’ne müdahale etmeye çalışırken sivilleri de vurduğu belirtildi. Haaretz gazetesi haberi, İsrailli üst düzey yetkililerin güvenlik değerlendirmesine dayandırdı.

Hamas’ın başını çektiği Filistinli direniş gruplarının abluka altındaki Gazze’den düzenlediği 7 Ekim saldırılarında hedef alınan Supernova Müzik Festivali’nde yaşananlara dair yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. İsrailli güvenlik yetkililerinin, 360 kişinin öldüğü açıklanan festivalde İsrail helikopterinin de sivillere de ateş açtığına dair bir değerlendirmesi ortaya çıktı.

Gazze sınırına yanın Be’eri kibbutzundaki festival, 7 Ekim günü hedef alınmıştı. Hamas savaşçılarının paraşütlerle festival alanına geldiği ve sivillerin kaçarken görüldüğü görüntüler viral olmuştu.

İsrail gazetesi Haaretz ise polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde, o gün Hamas’ın saldırısına müdahale eden bir İsrail savaş helikopterinin müzik festivalindeki sivilleri de vurduğunu yazdı. Haber, İsrailli yetkililerin güvenlik değerlendirmesine dayandırıldı.

‘HAMAS’IN FESTİVALDEN HABERİ YOKTU’

Hamas savaşçılarının sorgu kayıtlarına ve polisin ilgili soruşturmasına dayanan değerlendirmede, Gazze Şeridi yakınlarında düzenlenen müzik festivali hakkında Hamas’ın önceden bilgi sahibi olmadığı belirtildi. Güvenlik yetkililerine göre Hamas’ın, müzik festivalini saldırı esnasında, insansız hava araçları ve paraşütlü unsurlar sayesinde öğrendiği aktarılan haberde, iletişim sistemini kullanarak onları bölgeye yönlendirdiğini tahmin ettikleri belirtildi. Hamas savaşçılarının festivale doğrudan değil, bir otoban üzerinden gelmesi de bu duruma dayandırıldı. Habere göre, polis soruşturmasında, festivale katılanların çoğunun ilk silah sesi duyulmadan yarım saat önce partinin durdurulmasına karar verildiği için kaçmayı başardığı yer aldı.

‘SAVAŞ HELİKOPTERİ KATILIMCILARI VURDU’

Haaretz haberinde, soruşturmanın aynı zamanda bir İsrail savaş helikopterinin Hamaslılara ateş açarken sivilleri de vurduğunu ortaya çıkardığını iddia ederek, şu ifadelere yer verildi:

“Bir polis kaynağına göre, soruşturma aynı zamanda olay yerine gelen ve görünüşte oradaki teröristlere ateş açan İsrail ordusuna ait bir savaş helikopterinin de bazı festival katılımcılarını vurduğunu gösteriyor. Polise göre festivalde 364 kişi öldürüldü.”

YEDİOTH AHRONOTH GAZETESİNİN BENZER HABERİ

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth da benzer bir haber yayımlayarak şu iddiaya yer vermişti:

“Hamas teröristleri kalabalığın arasına yavaşça karışmaları ve ne olursa olsun kıpırdamamaları yönünde talimat aldı. Böylelikle hava kuvvetlerini aşağıdakilerin İsrailli olduğuna inandırmaya çalıştılar. Bu aldatmaca, Apache helikopterleri tüm kısıtlamalardan kurtulmak zorunda kalana kadar bir süre işe yaradı. Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırmanın zor olduğunu anlayınca saat 09.00 sıralarında bazıları üstlerinden izin almadan bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdi.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -