Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İran Komünist Partisinden, eylemlerle ilgili açıklama

İran Komünist Partisinden, eylemlerle ilgili açıklama
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
135 views
31 Aralık 2017 - 9:21
Spread the love

İran’da işsizlik, yükselen enflasyon ve yolsuzluğa karşı başlayıp hükümet karşıtı gösterilere dönüşen eylemler dördüncü gününe girdi.

İran Komünist Partisi’nin internet sitesi cpiran.org’un Farsça sayfasında yayınlanan 28 Aralık tarihli ilk açıklamada, “İslami kapitalist rejimin liderleri, büyük endüstriyel tesislerdeki grev ve protestoların yayılmasının; kitlesel protestoların, öğrenci hareketinin ve Kürdistan’daki potansiyel devrimci hareketin yeniden dışavurumu olabileceğinin farkına vardı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Rejimin baskısına ve İslami kapitalist sistemin karşı karşıya olduğu krizi bastırmak üzere rejim muhafızlarının ortaya çıkmasına karşın, rejimin gündeminde yaşam şartlarının iyileştirilmesine ilişkin bir plan yokken emekçilerin ve kitlelerin protestoları kaçınılmaz bir şekilde büyüyecektir. Eylemcilerin yapması gereken şey, kitlesel gösterileri ve kitlesel grevleri koordine etmek için çaba göstermektir.” denildi.

Partinin 30 Aralık’ta yaptığı bir diğer açıklamada ise, protestolar sonrasında, türban zorunluluğunun kalktığına ilişkin açıklamanın, halkın yaklaşık 40 yıldır inatla süren direnişinin zaferi olduğu vurgulanırken, “Hareketin devamlılığını sağlarken, halkın mücadelesinin birliğini sürdürmek ve gereksiz kayıpları önlemek doğrultusunda taktiksel ve siyasi adımlar atılmalı. Halkın direniş cephesi, mevcut dağınıklığından kurtulmalıdır.

Radikal eylemciler ve ilerici toplumsal hareketler ağı birbiriyle bağlantıya geçmeli, birleştirici görev üstlenmelidir. Bu, monarşistlerin ve iktidardan sürülüp henüz yolunu bulamayan reformistlerin tevâtürlerinin ortasında, özgürlükçü ve protestolara katılan halkın devrimci ve devrimcileri destekleyen potansiyelini savunmak komünistlerin görevidir” denildi.

Kaynak: İleri Haber 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN