Kuzey Teve

İran: IŞİDi ABD kurdu

İran: IŞİDi ABD kurdu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
140 views
01 Temmuz 2017 - 7:40
Spread the love

 İran, ABD’yi IŞİD’i kurmak ve destek vererek bölgenin başına bela etmekle itham etti ve yakında bu konuda kanıt sunacakları iddiasında bulundu

İran, IŞİD’i kuran, destekleyen ve bölgenin başına bela eden gücün ABD olduğunu ve yakın zamanda bununla ilgili somut kanıt suncaklarını iddia etti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutan Danışmanı Hamit Rıza Mukaddemfer, sunulacak delillere ilişkin de bunların yazılı anlaşma, metin, sözleşme şeklinde olmayacağını, sahada yaşanan gelişmelerle ilintili olduğunu savundu.

Rus televizyon kanalı RT’ye konuşan Mukaddemfer, açıklayacağını iddia ettiği delillerin ABD’nin IŞİD’e gönderdiği yardımlarla ilgili olduğunu, buna silah sevkiyatı ve tıbbi yardım malzemelerinin iletilmesinin de dahil olduğunu söyledi.

IŞİD’in kurulmasının ardında ABD olduğu gerçeğinin saklanamayacağını belirten Mukaddemfer, ABD’lilerin “IŞİD’i kurarak hata ettik ve şimdi de kurtulmak istiyoruz” açıklamalarının da gerçeği yanasıtmadığını, bunu da kanıtlayacaklarını iddia etti.

Daha önce İran Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Mustafa İzadi, Tahran yönetiminin elinde ABD’nin IŞİD’i doğrudan desteklediğini ortaya koyan delil ve belgelerin olduğunu açıklamıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN