Kuzey Teve

İngilterede İşçi partisi zaferi

İngilterede İşçi partisi zaferi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
146 views
09 Haziran 2017 - 9:12
Spread the love

 İngiltere seçimlerinde sonuç netleşti. İşçi Partisi oyunu yükseltti fakat hiçbir parti yeterli çoğunluğu alamadı.
 İngiltere’de oy sayımının büyük ölçüde tamamlandığı seçimlerde alınan kısmi sonuçlara ve özel kurumların tahminlerine göre muhafazakarlar mutlak çoğunluğu kazanamadı. DW’nin Reuters’e dayandırdığı habere göre May’in muhafazakarlarının 650 sandalyeli parlamentoda oyların 308’ini aldığını, ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin ise 258 sandalye aldığını duyurdu. Çoğunluğu kazanmak için 326 sandalye gerekiyordu. May’in çoğunluk için 18 sandalyeye daha ihtiyacı var. Ancak son durumda açıklanacak 17 sandalye bulunuyor.

İngiltere’nin AB’den ayrılma şartlarını belirleyecek son derece karmaşık müzakerelerin başlamasına sadece 10 gün kala alınan bu sonuç hükümeti kimin oluşturacağı ve Brexit müzakerelerinin ne amaçla yürütüleceği konusunda da belirsizlik oluşturuyor. Analistlere göre Avam Kamarası’nda kimsenin çoğunluğu sağlayamamış olması İngiltere’nin ortak pazarda kalacağı “yumuşak Brexit” ihtimalini de, herhangi bir anlaşma olmadan AB’den ayrılacağı kaotik Brexit ihtimalini de artırıyor.
May “Şu anda bu ülkenin ihtiyacı olan şey istikrardır” şeklinde bir açıklama yaptı ve muhafazakar partinin çoğunluğu sağlaması durumunda istikrarın olacağını belirtt.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise May’in halktan güçlü bir yetki alma planının geri teptiğini, istifa etmesi  ve “bu ülkenin insanlarının gerçek temsilcisi olan partiye yol açması” gerektiğini söyledi.

Ancak BBC’nin politika editörü Laura Kuenssberg, Başbakan Theresa May’in istifa etmeye niyetli olmadığını yazdı. Kuenssberg tweetinde May’in parlamentoda en fazla sandalyeyi kazanan Muhafazakar Parti’nin lideri olarak hükümet kurmayı deneyeceği bilgisini paylaştı.

Bu seçimlein bir başka önemli sonucu da resmi olmayan sonuçlara göre 196 kadın aday, 650 sandalyeli parlamentoya girmeyi garantiledi. Bu sonuç kadın milletvekili sayısında rekor oluşturuyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN