Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İngiltere’de ilkokullar açıldı, öğretmenler hükümete tepki gösterdi

İngiltere’de ilkokullar açıldı, öğretmenler hükümete tepki gösterdi
243 views
04 Ocak 2021 - 20:05
Spread the love

Boris Johnson’a tepki gösteren eğitimciler sendikası NEU, önlemler alınmadan okulların açılmasının büyük bir tehlike oluşturduğunu açıkladı ve bu koşullarda okulların açılmaması gerektiğini söyledi.

Arif BEKTAŞ
Londra

İngiltere’de koronavirüs vakalarının her geçen gün artmasına rağmen hükümetin yeterli önlem almadan okulları açma kararı almasına öğretmenlerden büyük tepki geldi. Bugün açılması planlanan ilkokulların birçoğunun, öğretmenlerin işe gitmemesi nedeniyle kapalı kalması bekleniyor.

Son bir hafta içinde her gün ortalama 52 bin vaka tespit edildi ve ortalama 604 kişi hayatını kaybetti. Şu anda Avrupa’da en fazla vakaya rastlanan ülke olan İngiltere’de, virüsün yeni varyantının da daha hızlı yayılmasından dolayı endişeler artarken, hükümet her şey normalmiş gibi davranıyor.

EĞİTİMCİLER: BÜYÜK TEHLİKE

Pazar sabahı ani bir kararla BBC’ye gelerek açıklamalar yapan Başbakan Boris Johnson, “Çocuklarımız çok az bir oranda risk taşıyor. Eğitimleri son derece önemlidir” dedi. Johnson, önlemlerin daha da iyileştirileceğine de inandığını söyledi.

Johnson’a tepki gösteren eğitimciler sendikası NEU, tüm önlemler alınmadan okulların açılmasının büyük bir tehlike oluşturduğunu açıkladı ve bu koşullarda hiçbir okulun açılmaması gerektiğini ifade etti.

ACİL TOPLANTI YAPILDI

NEU, pazar günü ayrıca acil bir online toplantı yaptı ve 400 bin eğitimci bu toplantıyı izledi. Genel Sekreter Kevin Courtney’in de katıldığı toplantıda eğitimciler okulların açılmasının büyük bir risk olduğunu belirterek önlemlerin alınmasını istedi. Tüm okullarda düzenli testler, uygun sınıflar ve yeterince korunma sağlanmadan okulların açılmasını istemeyen eğitimciler, hükümetin halkın sağlığını tehlikeye attığı görüşünde.

Hükümetin ilkokulları açmaktaki acelesinin çocuk bakımı nedeniyle evde kalmak zorunda olan ebeveynlerin işe geri dönmesini sağlamak olduğu tartışılıyor.

Bu arada muhalefet partileri de karara tepki gösteriyor. İşçi Partisi, tüm ülkenin en az iki haftalığına kapatılması gerektiğini vurgularken, Yeşiller Partisi de öğretmen ve sağlıkçıların istekleri doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

HANGİ OKULUN AÇILACAĞI BELLİ DEĞİL

Hükümet, Londra ve Güney Doğu İngiltere’deki birkaç bölgede ilkokulların açılmayacağını ve ülkenin geri kalan bölgelerinde açılacağını açıklamıştı. Ancak okulların açılmadığı haberleri geliyor.

Birçok ilkokulda öğretmenler, “Sağlık ve güvenlik” kurallarına göre işyeri güvenli değilse işe gitmeme haklarının olduğunu açıklayarak işe gitmeyeceklerini duyurdular. Bu nedenle yeterince öğretmenin olmadığı okullar kapalı kalacak. Yine birçok ilkokulun müdürü de inisiyatif kullanarak okullarını kapalı tutacaklarını açıkladı.

3 AYDA 30 MİLYON AŞI HEDEFİ

Ülkede tartışılan bir diğer konu ise kovid-19 aşıları. Başbakan Boris Johnson’ın, BBC’den Andrew Murr’a yaptığı açıklamaya göre, 3 ay içinde 30 milyon kişiye aşı yapılacak. Oxford/AstraZeneca aşısının da bu hafta vurulmaya başlayacağını söyleyen Johnson, kronik hastalar ve 50 yaş üzeri yurttaşların 4 Nisan tarihi itibariyle ilk doz aşısının tamamlanacağını belirti. Johnson, ikinci doza ilişkin ise bilgi vermedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN