Kuzey Teve

İngiltere Başbakanı Sunak’a emniyet kemeri cezası kesildi

İngiltere Başbakanı Sunak’a emniyet kemeri cezası kesildi
21 views
21 Ocak 2023 - 17:54
Spread the love

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’a hareket halindeki aracın arkasında emniyet kemeri takmadığı için polis ceza yazdı. Sunak’ın en az 100 pound (yaklaşık 2 bin 300 lira) ceza ödemesi gerekiyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’a kuzeybatı İngiltere’ye gittiği sırada hareket halindeki resmi aracının arkasında otururken emniyet kemeri takmadığı için polis ceza kesti. Sosyal medya hesabı için bir klip çekerken yaşanan ve diğer kullanıcıların görüntüleri paylaştığı olay nedeniyle Sunak perşembe günü özür diledi ve “hata yaptığını” söyledi.

Lancashire Emniyet Teşkilatı’ndan yapılan ilk açıklamada sosyal medyada bir bireyin Lancashire’da hareket halindeki araçta emniyet kemeri takmadığını gösteren görüntülerin incelendiği belirtilmişti. Daha sonra Sunak’ın adı kullanılmadan 42 yaşındaki Londralı erkeğe sabit ceza bildirimi yapıldığı açıklandı.

Sunak’ın başbakanlık ofisinden bir sözcü de yaptığı açıklamada, “Başbakan bunun bir hata olduğunu tamamen kabul etti ve özür diledi. Elbette sabit cezaya uyacaktır” dedi. Açıklamada Sunak’ın ödemesi gereken cezanın miktarı hakkında bilgi verilmedi ancak ülkede yolcuların emniyet kemeri takmamanın cezası 1000 pound (yaklaşık 2 bin 300 lira). Eğer konu mahkemeye giderse ceza 500 pound’a kadar çıkabiliyor.

 

İngiltere’de, emniyet kemeri takmadan araba sürmek gibi hafif sayılabilecek suçlar için sabit ceza bildiriminde bulunuluyor. Böylelikle konu mahkemeye taşınmadan çözüme kavuşturulabiliyor. Ancak bildirimde bulunulan kişi, genellikle para cezası olan bu karara itiraz ederse mahkemeye gidebiliyor. Diğer yandan, sabit ceza bildirimi, bazı durumlarda sürücünün ehliyetine ceza puanı olarak işlenebiliyor.

DAHA ÖNCE DE COVİD-19 TEDBİRLERİNİ İHLALDEN CEZA ALMIŞTI

Bu Sunak’ın polisten aldığı ikinci ceza oldu. Sunak geçen yıl henüz başbakan olmadan önce dönemin başbakanı Boris Johnson ile birlikte Covid-19 karantinası kurallarını Johnson’ın doğum günü partisine katılarak ihlal etmekten ceza almıştı. (DIŞ HABERLER)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN