Kuzey Teve

İmam hatiplerden ateist ve deist olanlar çıktı

İmam hatiplerden ateist ve deist olanlar çıktı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
184 views
02 Ocak 2021 - 22:00
Spread the love

Habertürk TV’de Türkiye’nin Nabzı Özel programında katılan Cübbeli Ahmet, İmam Hatiplerden deist ve ateistlerin çıktığını söylerken, Diyanet’in TOKİ hakkında verdiği faiz fetvasını da eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı ile Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyeliği görevini yürüten, aynı zamanda SADAT’ın kurucusu da olan emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin, “Mehdi gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız” sözlerine de yanıt veren Cübbeli Ahmet, “Mehdi beklemek diye bir şey yok” dedi.

“Tayyip Bey’in ziyaretine acayip anlamlar yüklediler. Cemaatte üçe bölünme var, parti reyi azalmış gibi aslı astarı olmayan iddialar. Ben Tayyip Bey’i tenzih ederim. Tayyip Bey çok vefalıdır. Gençliğinde, çocukluğunda, İmam Hatip yıllarında hukuku olanlara vefalıdır. Bu bağı hiç kopartmıyor. Biz de bunu gözlemliyoruz. Hasan Efendi 92 yaşında. Bu mubareklerin yüzü teeccüd kıldıkları için genç durur. Hasan Efendi’nin yaşlı olduğu o resimde anlaşılmamış. Kemal Efendi’yi Hasan Efendi zannetmişler. Hasan Efendi, Mahmut Efendi Hazretleri’nin vasisidir, dünürüdür. Birçok yönden Mahmut Efendi Hazretleri’nden sonra gelen isimdir. Tayyip Bey’in hatırını saydığı bir hacı amcımız telefon etmiş. O da demiş ki, ‘Hasan efendi hasta’. Bu telefon iki gün olmuş. Burada bir planlama da yok. Bunlar planlı olsa onlar orada hazır olurlar. Tayyip Bey de önce Emin Saraç Hoca’ya ziyaret yapmış. Daha sonra ben geliyorum demiş. 1,5 saat kadar konuşulmuş.

Tayyip Bey, çevresindekilerin sağlık sorunlarıyla çok ilgilenir. İsmailağa Cemaati’nden milletvekili, bakanlık istenmez. Usulümüzde yoktur. İhale olmaz. Camiamız olarak bizde böyle bir şeyler olmadığına göre ailevi muhabbet. Hoca efendinin sağlığını sormuş. Tayyip Bey, imam hatip Çarşamba mezunu. Dolayısıyla çok tanıdıkları var. Özel ve siyasi bir şey asla konuşulmamış. Cemaat içi meseleler konuşulduğuna dair haber almadım. Cemaat içi meselemiz esasen yok. Tayyip Bey, belki insanların konuşma şekillerinin zarar verdiğini, sivri olduğu konularda bazı şeyler yapmış olabilir, tahmin ediyorum. Bu gibi şeyler olabilir, tahmin ediyorum, bilgim yok.

HEPSİNİN İLGİSİ VARDI AMA TAYYİP BEY’İN DURUMU BAŞKA

Demirel’in ilgisi vardı. Erbakan hocanın çok daha fazla ilgisi vardı. Muhsin abinin yakın hukuku vardı. Rahmetli Türkeş’in vardı. Tayyip Bey’in farkı şu, Çarşamba imam hatibiden mezun olması. İsmail Ağa’nın Çarşamba’da olması. İmam hatipli çocukların cuma namazını bu camide kılması. Diğerleri hakkında oy için olmadığını söyleyemem ama Tayyip Bey’in durumu başka. Ahmet  Ustaosmanoğlu ile Tayyip Bey gençlikten arkadaş. Onu başka bir cemaatteki şeyh efendinin oğluyla kıyas edilmesi burada boşa düşüyor.

DEMİREL’E “NAZMİYE HANIM’I KAPAT” DEMİŞTİR

Her cemaati aynı kefeye koyamam. Bizim İsmail Ağa, doğduk büyüdük orada. 5 yaşından beri oradayım. 50 seneyi biliyorum. Her bayram Türkeş gelirdi. Ama rey almak için değil. Demirel’e rey verildiğini bilmiyorum. Halit Abi’nin evine gelirdi, Mahmut Efendi’yi çağırırlar orada görüşülürdü. Mahmut Efendi hiçbir zaman milletvekili, bakanlık istemezdi. Mahmut Efendi, Demirel’e ‘Hanımını kapat, Nazmiye Hanımı kapat’ der. Erbakan Hoca kızlarını Amerika’ya okumaya göndermiş. Haber göndermişti ona. O kişinin kendi iyiliği, namaz kılması, cemaatle kılması. Özal Mahmut Efendi’yi Çankaya Köşkü’ne çağırmıştı. Rahmetli Erbakan yemeğe çağırmıştı. Yanında da iki kişi kalkmış gitmiş. İyi niyetle çağırmış. Bir tek oraya gitti, bir de Özal vefatından 1 hafta evvel çağırmıştı.

MAHMUT EFENDİ ERBAKAN’I KENARA ÇEKİP “YANLIŞ” DEMİŞTİ

Diğer cemaatlerde tulum çıkar, torba. Bizim cemaat yine en fazla özgür olan cemaattir. Bizim farkımız bizde biraz daha herkes hoca. İlmi seviye fazladır. Mahmut Efendi bir şey dese sorun olmaz ama hiçbir zaman kürsüden, alttan bir şey söylediğini duymadım. Erbakan hocalar yasaklandı. Biz de o zaman Erbakan hocaya çok şey yaptık. Kürsülerden de yaptık. 2000’den evvel hakkımda 7 bin, 2000’den sonra 5 bin haber çıktı, çuvallara sığmıyor. Bunun çoğu ‘Refah’ın oy  deposu’ diye. Zaten Çavuşbaşı’ndaki külliye bunun için elimden alındı. Ben hiç memur olmadım. Erbakan Hoca ‘Özal’a atılmayacak, boşa atılacak’ dedi. Millete ‘boşa atın’ dedi. Mahmut Efendi cenazede yakaladı bir kenara çekip, ‘Bu fetvan yanlış, görüşün yanlış. Buradan bizi yönetecek insanlar seçilecek. Özal’ı sen de ben de beğenmeyebiliriz. Ali Haydar Efendi demiş ki, ‘Boşa atan en kötüye atmış olur’. Bu bir fetva. Bunun üzerine millet baktık boşa atacak. Mahmut Efendi bana ‘Özal’a atılması için duyuru yap’ dediler. Benim adımı Özalcıya çıkardılar eski milli görüşçeler.

BİZ CAMİDE ÖZAL’A OY İSTEMEDİK, MUHABBETLERDE KONUŞTUK

Biz Özal’a rey verdik. Yasakları kalktı. Bu sefer dediler ki, ‘barajı aşamazlar’. Mahmut Efendi bu kez de Erbakan, Özal’a göre daha bizim çizgimizdedir. Mahmut Efendi’nin en yakınları baktık ki  Özal’ın yanında kaldılar. Baktık ki, Mahmut Efendi fıkıh olarak doğru söylemiş, Erbakan da siyaset olarak doğru söylemiş. Partileri birleştirelim, adam verelim, belediyeye bizim adayımızı koy diye bir şeyimiz yoktur. Biz Özal’a rey isterken camilerde, sohbetlerde demedik. Karşıda bakıyorsunuz darbeciler var. Kendimiz özel oturumlarımızda, çay içiyoruz, muhabbet ortamlarımızda söylüyoruz. Kulaktan kulağa bir şekilde. Diyanet’in resmi camisinde yapılacak iş değil ki bu.

EBU HANİFE EHLİBEYT’E HAK VERDİĞİ İÇİN SİYASETE GİRDİ

Hz. Hüseyin başımın tacı. Niye geldi Irak’a? Orada susuz bir şekilde şehit oldu. Onu çağıranlar niye şehit olmadı? Hz. Hüseyin de halifelik biatı almak için siyaseten geldi. Ehli Beyt hakdır, Hüseyin bizim imamızdır. Yezid haksızdı. Ebu Hanife de Ehlibeyte hak verdiği için siyasete girdi.

CHP İLE PAZARLIK YAPIP OYLARINI ONLARA VERİYORLAR

Bir tarikat ve cemaat ben burada rey verip, pazarlık yapayım. Bazı cemaatler isimlerini vermeyelim, bunlar adamlar tarikat ehli, rabıta yapıyor vs. bunlar CHP’ye rey veriyor. Antalya’da konuşuyorlar, sen bana kaç yurt vereceksin diyor, bu pazarlığı yapıyor CHP’ye de oyunu veriyor.

SİYASET SOSYAL BİR ŞEY DEĞİL Mİ?

Mahmut Efendi, ‘Ben Erbakan’la görüşüp de Türkeş’le görüşmem’ demez. Baykal’la bile görüşmüştür. Dini yapılar sosyal yapılar değil mi aynı zamanda. Siyaset de sosyal bir şey değil mi? Burada benim zemmettiğim pazarlıktır, kontenjan, bakan, ihale istemektir. Hangi cemaat bunların içindeyse ben bunlardan bizarım.

O RAPOR MEHMET GÖRMEZ’İN HAZIRLATMADIĞI RAPORDUR

Devletin, derin devletin, dinle alakası olmayan kesimin hazırlayıp Diyanet’e sunduğu rapordur o. Mehmet Görmez bana ‘Ben böyle bir şey hazırlatmadım’ dedi bana. Ali Erbaş döneminde de piyasaya çıktı. O da gizli çıktı. Önce bunu  bana biri getirdi. MİT raporu zannettim. Bir kendime baktım, bir İsmail Hoca var mı diye baktım. Geri kalanı zaten cılk.

DİYANET’İN O RAPORUNU FETÖ HAZIRLATMIŞTIR

Devleti FETÖ’den önce FETÖ’den sonra diye ayırmamız lazım. Biz içeri atıldık. Ergenekoncu paşalar içeri atıldığında sevinmedik, içimiz yandı. Diyanet FETÖ’nün egemen olduğu 15-20 sene, ondan evvel 40 sene. O Diyanet’in benim lehime bir rapor hazırlayacak değil. Raporda bir tek FETÖ yok. FETÖ’nün dışında herkes kötü.

HİÇBİR HOCANIN ‘ŞURAYA REY VERİN’ DEMESİ DOĞRU DEĞİL

Bir müslümanın rey verme hakkı var mı? Esasen hiçbir hocanın, şeyhin ‘şuraya rey verin’ dememesi lazım. Müslüman diyen herkesin feraseti, şuuru olması lazım. Bir insanın aklı yok mu?

ŞU ANDAKİ İMAM HATİP VE İLAHİYATLA SORUNLUYUZ

Cemaatin okul faaliyeti yok. Bir talebimiz yok. Hastane, yurt faaliyetimiz yok. Talebe ilahiyatta okuyor, ona yurt açalım da bizde yatsın, kalksın demiyoruz. Mektepçiliğe zıtız. Şu andaki imam hatiple, ilahiyatta sorunluyuz. Temel sorun benim yaptığım reddiyeler. Kader inkar ediliyor. Amentü FETÖ zamanında üçe indirilmiş. Biz de diyoruz ki, ‘mühendisliğe, tıbba git’ diyoruz. İlahiyatlar şu anda Mısır ekolünden, reformist ekolden etkilenmiş. Osmanlı’dan gelen Maturidi-Hanefi çizgi korunmuyor. İmam Hatip ve İlahiyatların yetersiz hatta şu anda deist ve ateis de olanlar çıktı.

HERKES BİZE ‘BAŞIMIZA İŞ AÇIYORSUN’ DİYORLARDI

Ben FETÖ’yle, Diyalogla mücadele ederken, hocalar bana ‘fitne çıkarıyorsun’ dediler. Ben ehli sünnet olan bütün cemaatleri severim. Hepsinle görüşüyorum. Menzil cemaatiyle, Erenköy, İskenderpaşa ile görüşüyorum. Ama şu var, benim gibi çıkış yapmıyorlar. 2009’larda ben bu stüdyoda meydan okurken, ipimiz çekildi. Yiğit Bulut’un programında ipimiz çekildi. Bana dediler ki, ‘sen neden böyle çıkış yapıyorsun’. Birkaç hoca biz kitap çıkardık. ‘Yahudi, hristiyanlar cennete girecek diyenler cennete giremez’ dedim. Herkes bize sürüye kurt getireceksin, başımıza iş açıyorsun şudur, budur dediler.

6 AY NABIZ YOKLADILAR VE 52 SENEDEN YARGILADILAR

Adil Öksüz, Fetullah’ın kitaplarını getirdi. Orada 6 ay beklediler, beni millet reddetsin, dışlasın. Baktılar ki oluk oluk ziyaretçi geliyor. 6 ay nabız yokladılar. Bu sefer 52 seneden yargılanıyoruz.

BEN O ZAMANLAR TÜRKİYE’NİN İŞGALE GİDECEĞİNİ ANLIYORDUM

Ben Tayyip Bey’e, FETÖ’nün bilinçsizliklerini, din hainliklerini anlatmıştım. Tayyip Bey, ‘şu anda böyle yapacaklara benzemiyor’ demişti. Benim 2009 konuşmamı dinleyin. 2009’da dervişin bireyim, Türkiye’nin işgale gideceğini anlıyorum. 15 Temmuz’da millet kafasına bomba yiyor.

BANA ‘FLAŞ TV’DEKİ PROGRAMA SON VER’ DEDİLER

Yalova’da bana dendi ki, Flaş TV’deki programların acayip tesirli oldu. Orada diyaloğa çatıyoruz vs. Bunun üzerine araştırma yapmışlar. Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı bana bir şey getirdi. Araştırma raporu getirdi. Fetullah ve Cübbeli Ahmet ismen var. Geri kalanlarda cemaat var. Bunlarda güven ayarı var. Dedi ki ‘Bunlar gizli’ dedi. Kimisi 2’de, kimisi 3’de kalmış. Bana en yakın Fetullah 42’de kalmış. Adamın biri Fetullah’a ‘kardinal, papaz’ diyor. Bu adama bir şey olmadı. Bana dediler ki, ‘Flaş TV’deki  programı bırak, bu işler düzelecek’. Ben son ana kadar program yaptım.

TAYYİP BEY NE YAPACAKTI Kİ! KENDİ DE SORUNLARI YAŞADI

Celal Adan beyefendi geldi hapishanede ziyaretime, CHP’liler geldi. Kamalak Bey ‘seni savunalım’ dedi. Tayyip Bey ‘Ben ilgileneceğim’ dedi ama kendi o sorunları yaşadı. Tayyip Bey ne yapsın ki!

FENERBAHÇE’NİN KAZANMASI İÇİN HACET NAMAZI KILDIM

Ben maç bilmem. Tam da Trabzon’da ‘bu maçlara tutulmuşsunuz’ gibi bir laf etmişim. Bu da buna çok sinirlenmiş. Sonra hapise girer girmez gece vakti, o da revire çıkıp bağırdı, ‘Hoca şike mike der misin, gelirsin görürsün gününü’ dedi. Sert çıkış yaptı! Ben de ‘ne bileyim hangi takım’ dedim. Sonra çok muhabbetimiz oldu. ‘Bu maçı kazanmamız lazım, biz şike yapmadık’ diyor. Ben de diyorum ki ‘Yar rabbi bizim huzurumuz için, o da mutlu olsun, biz de mutlu olsun’. Onun hatırı için hacet namazı kıldım. Bana ne Fenerbahçe’den. Sonuç aldık. Ben secdedeyim, bağırıyorlar. Orada izleyenlerin hepsi Fenerbahçeli olmak zorunda. Baktım iki kere ses geliyor. Gol atmışlar. Aziz Yıldırım ‘Bu sefer tutturdun’ dedi.

DERİN DEVLETİN DİNİ İMANI OLMAZ SAĞCISI, SOLCUSU VARDIR

Derin devlet vardır, olmalıdır. Allah zeval vermesin. Derin devlet olmazsa sığ devlet çıkar. Derin devlette din iman aranmaz. Dini imanı olmaz, orada herkes vardır. Allah’a da inanmayabilir, diğeri inanamabilir. Vatan haini olmadıktan sonra. Solcusu da, sağcısı da vardır. Derin devlette vatan, millet aranır. Derin devlet cemaatlerin içine mutlaka adam sokmuşlardır. Bir tane boş yoktur. Simitçidir, camilerin önünde koku falan satarlar, bunlar ayak takımıdır. Derin devlet takip etsin tabii. Burada selefisi çıkıyor, cuma kılınmazı çıkıyor. Dar’ül Harpçisi çıkıyor.

TÜRKİYE’DE SELEFİ DERNEKLER 2 BİN CİVARINDA

Selefi derneklerinin önü alınması lazım. Adam aleni herkesi tekfir ediyor, cumhuriyetin değerlerine sövüyor. Bunları sararlar, ipini uzun bırakırlar. Olta gibi kullanırlar. Selefi Türkiye’de 5-10 kişi yoktu. Gençliğimizde Fatih’te bir adam vardı. Kitapçısı vardı. ‘Buna gitmeyin zehirlenirsiniz’ derdik, belliydi. Şu anda derneklerin sayısı 2 bin dendi. Adamlar Allah gökte diyor, rey verilmez derler, rey veren kafir derler. İmani açıdan da, devlet açısından da riskli görüyorum. Bunların bir kısmı İŞİD, El Kaide versiyonları var. Ben tehdit almıyorum bana Emniyet’ten geliyor. Adam yakalanıyor ‘Drone patlatacaktık evinde’ deniyor.

BU ANLAYIŞ MAALESEF İLAHİYATLARDA DA VAR

Eyüp Sultan’ın türbesine gidiyorsun kafir oluyorsun, peygamberin yüzü suyu hürmetine diyorsun kafir oluyorsun. Bu anlayış maalesef ilahiyatta da var. ‘Şefaat ya resullah’ı inkar eden, Maturidi’yi inkar edenler var. Selefi akımlardan etkilenmişler. Şu anda orada ders veren insanlar yeni yeni şeyler geliştirdiler, kaderi inkar, Mutezile vs. Şu anda Osmanlı’daki Maturidi, Ehli Sünnet ayarlarını bozuyorlar. Ben şahıslara karşıyım, müessese olarak İlahiyata karşı değilim.

ADAMI ATEİST ÜNİVERSİTESİNE REKTÖR YAPIN DİYORUM

Adam Kur’anda ‘şu ayetler çıkarılmalı’ diyor. Adam programda konuşmuş. Konuştuğu programı sesini alıyorum. Facebook’ta veriyoruz sesini. Adam  dinliyor. Adam ‘Kuran’ın bu ayetleri değişmeli’ diyor. Ben de ateist üniversitesi kurun, rektör yapın diyorum.

28 ŞUBAT BENİM ÜSTÜME ÇULLANDI, KÜLLİYEMİZ KAPANDI

Diyanet İşleri Başkanı ile hiç görüşmedim. Ali Erbaş’la hiç görüşmedim. Eskiden camilerde konuşurduk. Mehmet Nuri Yılmaz’a gittik. Vesika istedik. İmtihana sokun dedik. Yazdığımız tefsiri götürdük. ‘Ben müftülere telefon edeyim’ dedi. Bütün müftüleri aradı, konuşturun hocayı dedi. Ben merkez camilerinde haftalık, mutad konuşmalarımı yapıyordum. 28 Şubat benim üstüme çullandı. Cübbeli Cumhuriyeti diye Cumhuriyet manşet yaptı. Bu yayınlarla beraber Erbakan Hoca’ya 9 saat bizi sordular. Kabak başımıza patladı, külliyemize el konuldu, vakıf kapatıldı.

MERAL HANIM ÇEVİK BİR’E ‘ÜNİFORMANI ÇIKART’ DEMİŞTİ

Bana şöyle bir şey dendi, ‘Biz sana külliyeni geri verelim, 3 bin de Afganistanlı talebi alalım, Taliban’a karşı vur kır yok şeklinde eğitim verirsin’ dediler. Ben ‘külliyem, vakfım kapatılmış, etkim yok’ dediler. Sonra dediler ki para ayarlanabilir falan. Taliban’a karşı tasavvuf ehli yetiştirelim. Baktım sonra arkası başka bir yere gidecek. İngiltere’ye gidelim, Lordlar Kamerası’nda konuşma yap dediler. Yahu benim Lordlar Kamarası’nda ne işi var. Bu adam babasını tanıdığım hafız abinin oğluydu. Beni kurtaran sır tutmamamdır. Herşeyi konuşun, doğru bildiğinizi konuşun. Bana ‘bu adamda sır yok’ diye beni uygun görmediler. Çevik Bir yıkmaya kalktı külliyeyi. Meral Hanım ‘Üniformanı çıkart beraber yıkalım’ derdi, orada dik durdu.

MADEM CEMAAT OY DEPOSUYDU PEKİ SONRA NE OLDU

Madem bize kıyak yapıldı, Tayyip Bey yıktı. Bir hukuksuzluk yapıldıysa Tayyip Bey üzerine gitmiş. Eğer hükümet tarikatlara kıyak yapıyor diyenlerin savı doğru olsaydı, orada şimdi bir tek cami var. Ben orada yorum yapmıyorum. Bu cemaat oy deposuysa yaptığı böyle bir şeyde hukuksuzluk olduğunu gördüyse buna müdahale etti mi? O zaman İsmail Ağa farklı işte. Başka cemaat olsaydı.

BU OKUTULSUN, BEN DE ÇOCUĞUMU GÖNDEREYİM

Maturidi-Hanefi ekolünde, 1100 yıllık gelenek. Maturidi hazretleri de Türk. Tam bir ehlisünnet işlenmiş. Radikallikten, tekfircilikten, Vehhabi, reformist kafasından uzak. Bu okutulsun. Ben de çocuğumu göndereyim. Herkes hakka uymalı.

ŞU ANDA TEMELLE İLGİLENİYORUM, TEFERRUATLA İLGİLENMİYORUM

Adam bana ehli sünnetim diyor. Ben de diyorum ki, sen Mutezileyim de. Memlekette demokrasi var. Bu arkadaş şu batıl mezheptir fetvasını veriyor ve sünniyim diye size yutturuyor. Mutezile, Şia bir kürsü kurar görüşlerini açıklar. İsteyen ona inanır. Adam kaderi inkar ettikten sonra, Amentü’yü üçe beşe indirdikten sonra. Aynı FETÖ’nün işleri gibi. Şu anda bana o kadar dua eden aileler var ki. Satranç diye bir olay oldu, savcıya gittik. Bir mezhepte mekruhsa, bir mezhepte caizse uzatmayalım diyorum. Şu anda ben temelle ilgileniyorum, teferruatla ilgilenmiyorum.

ŞU ANDAKİ İLAHİYATÇILARI ATATÜRK’LE SUSTURUYORSUN

Ben Oda TV ve Ulusal Kanal’a röportaj verdim. İleri geri konuşanlar oldu. Ben Atatürk’e hiçbir zaman dindar, namazlı abdestli adam demiyorum. Bu kişi vatanı kurtarılmasında çok büyük emek ve hizmetler sarfetmiş. Vatanın kurtarıcısı Cumhuriyetin kurucusu diyorum. Aleyhinde konuşmamak lazım diyorum. 10 sene evvel Teke Tek’te söylediklerim var. Şimdi söylemiyorum. Elmamılı Hamdi Yazır’a tefsir yazdırması, Buhari’yi tercüme ettirmesi. Bana karşı olanlar kötü niyette tercüme ettirdi dediler. Ben de şu anda kadınlarımız çarşaf giyiyorlar. Ben de gidiyorum Elmamılı Hamdi Yazır’ın tefsirine. Atatürk buna müdahale etmemiş. Şimdi bile Diyanet Buhari’yi tolere edemiyor. Atatürk tümünü tercüme edene dememiş, ‘şu hadis ne biçim hadis’ dememiş. Biz bunlardan din adına yararlanıyoruz. Şu andaki ilahiyatçıları Atatürk’ün yazdırdığı tefsirlerle susturuyorsunuz.

DEVLET HEPİMİZİN DEVLETİ, SAHİP ÇIKALIM

Devleti kurucu olarak Selçuklu’nun, Osmanlı’nın devamı görüyorum. Rejimler, hükümetler değişebiliyor. Evvelce zina yasaktı bu hükümet zamanında serbest oldu. Faize karşıyım. Hükümetle devleti eş görmeyelim. Devlet hepimizin devleti, sahip çıkalım. İstediğimizi seçelim, seçtiğimiz adamlar da kanunları değiştirsin.

ATATÜRK’Ü YIPRATMAK İSLAMİYETİN RAZI GELDİĞİ BİR ŞEY DEĞİL

Türkçe Kuran’la namaz, ezan bizi rahatsız ediyor. Öyle laflar var o tarafa delil, öyle laflar var bize  delil oluyor. Atatürk zaten kurucu başkan. Cumhuriyet rejiminin kurucusu. Kurucu başkanın aleyhine konuşmak, onu yıpratmak, uğraşmak ne İslamiyet’in razı geldiği bir şey olamaz. Bir tanesi kalktı ‘Atatürk hafızdı’ diyor. Şimdi hafız demeye de lüzum yok, içki içmiyordu demeye lüzum yok.

DİYANET ANLATAMIYOR, ANLATMA ÖZÜRLÜ, HATİPLERİ YOK

Diyanet’in şöyle bir sorunu var. Hatipleri yok, güzel konuşmasını beceren adamları yok, meramını anlatamıyor. Bir yahudi kanalı Türkiye’deki acayip fıkıhçı oldu. Takvanın zirvesine çıktı. Şüpheli işler yapmayın diyor. Burada bizim hocalar da karıştı. İsmail Ağa bir fetva verdi. Diyanet anlatamıyor. Fetva paralel ama illiyetleri farklı. Faiz ve kredi lafını kullanmanın anlamı yok. Vadeli bir satış bu. Daha önceki icraatlarına fetva vermedik. TEFE, TÜFE uygulanıyor fiyat değişiyordu. Şu andaki ölçüleri Diyanet anlatmaya kalkarken daha da beter ediyor. Enflasyon miktarına kadar faiz alınır diyor. Anlatma özürleri var.

RAKAM OYNUYORSA CAİZ DEĞİLDİR OYNAMIYORSA CAİZDİR

Diyanet ‘enflasyonun altında’ diyor. Enflasyonun altında diye faize fetva verilmez. Enflasyon oynayan bir şey. AK Parti benden evvel 60’dı diyor, şimdi tek haneli. İslamiyet akitte, satışta, alışta fiyat sabit ister. Burada İsmail Ağa ne yapmış? Gitmiş Ziraat’in, TOKİ’nin başkan yardımcılarını aramış. Diyanet bunu niye yapmıyor? Biz burada sorduk cevaplar budur demesi lazım gelmez mi? Ziraat Bankası’nda kredi bulunmuyor. Şimdi komisyon caizdir. Koyun etine domuz eti demekle haram olmaz, domuz etine koyun eti demekle helal olmaz. TOKİ sana 200’e veriyor 20 sene sonra 250 alıyor. Burada rakam sabit. Bu telefonu 100 liraya satıyorum. Peşin verirsen 100 lira. 10 tane seçenek sunuyorum. 10 farklı fiyat söyleyebilirim. Akit bağlanırken seç diyorum. Peşin alamıyor, iki senelik fiyatı tercih ediyor. Ben de diyorum ki, eğer iki sene sonra ödeyeceksen fiyatı 300 lira. Akit tektir, söz tekdir, vadeli satıştır. Rakam oynamaz.

DİYANET ‘TÜRKÇE NAMAZ’ DESE BÖYLE BİR FETVA VERİR MİYİM?

Diyanet İşleri var ama bazen sorunlar var. Yanlış fetvalar verildiği oldu. Biz ihtiyatlıyız. Türkçe ezan Diyanet’in fetvasıyla olmamış mıdır? Şu anda Din İşleri Yüksek Kurulu ‘Türkçe namaz kılacaksınız’ derse ben de aynı fetvayı verebilir miyim? Şu anda bir darbe olsa, Diyanet İşleri’ne ‘ezanlar Türkçe, namazlar Türkçe’ deseler ben uymak zorunda mıyım? Evde yine Arapça kılacağım. FETÖ’nün eline geçtiğini düşünelim. Diyanet hep devletin müşterek aklının elinde miydi? Siz bana hepsine uy derseniz, yarın Ramazan da Şubat’a endekslenir. Diyanet’te genel manada fetvalar doğru son zamanlarda.

ADAM TARİKATI KABUL ETMİYORUM DERSE İSLAMİYET’TEN ÇIKMAZ

Benim söylediğim özel şeyler vardır, kimsenin inanma mecburiyeti yoktur. Rüyamı anlatırım, zuhuratı anlatırım, inanmayabilirsin. Sen tarikatı kabul etmezsen dinden mi  çıkacaksın? Ehli sünnetten mi çıkacaksın? Tarikat İslam’ın mecburi inancı değildir. Adam Şah-ı Nakşibendi’yi kabul etmiyormuş, İskilipli Atıf Efendi, rabıtayı reddederlerdi. Ama şeriat alimiydiler, meşihat alimiydiler. Dinin zaruriyatında ittifak var. Alın yazısı yoktur diyorsa ben onun alnını karışlarım.

ÇOCUĞUN RIZKINDAN KESİP SİGARA ALIYORSA HARAM DİYELİM

4 mezhep içinde kalmak şartıyla ruhsatlardan istiade edebiliriz. Organ nakli Hanefi’de caiz değil, Hanbeli’de caiz. İki tane böbrek var. Adam bir böbrekle yaşayabiliyor. Hanbeli’de caiz. Ali Erbaş çıktı dedi ki ‘Sigara haramdır’. Ben de dedim ki maksadı nedir? Diyanet diyor ki, ‘sen sigaraya haram diyemezsin’ diyor ilmihalde, mekruh dersin diyor. Haram derken gerekçelerin ne; vücuda zarar vermek, israf, çoluk çocuğun nafakasını zayi etmek. Zarar genel bir kaidedir. İsraf deniliyor. Biz bunlardan dolayı mekruh diyoruz. Mesela ben şeker hastasıyım. Bana tatlı yasak, haram demiyoruz. Bir dilim baklava ikram ettin yiyorum. Sen bana diyebilir misin ki, ‘Bunu yemek sana haram’, diyemezsin. Belki insülünü fazla vuracağım yiyecem. Helal haram etkisi Allah’a aittir. Haram ancak bir adam sigaraya verdiği parayla çocuğun ekmeğinden kesiyor. 1 ekmeği sigaraya veriyor çoluk çocuğundan kesiyor. Buna haram diyelim hep birlikte. Kanser diyelim. Doktor diyor ki ‘ciğerin gitmiş bir ümit var, sigarayı kesmen lazım’. Bu müşahhas olay. Bu özelde. Genel manada diyemezsiniz. Ali Haydar Efendi, oda dolusu altın verseniz bir tane ağzıma sürdüremezsiniz. Ama diyor oda dolusu altın verseniz haram dedirtemezsiniz. Kıyasla olacak iş değil, nas lazımdır deniliyor. Bu tahrimen mekruh diyoruz, harama yakın.

ÇOĞU SARHOŞ EDİYORSA AZI DA HARAMDIR

Sen tütünü dolma gibi sarsan yesen var mı mekruhluk. Tütün tarlada biten bir ot. Ot zehirliyorsa zehirliliğinden dolayı. Zehirliyorsa, uyuşturuyorsa haram. Sarhoş ediyorsa, aklı alıyorsa haramdır. ‘Çoğu sarhoş ediyorsa azı da haramdır’ diyor hadis.

ADAM MEMURSA SAKALANI KESMİYORSA NEDEN GÜNAH OLSUN?

Gavurun kumaşını giyiyoruz, arabasını kullanıyoruz. Teknolojiye karşı değiliz ama gavur gibi kullanmayacaksın, alemler şunlar vs. Biz duamızı okuyoruz, zikrimizi de yapıyoruz. Sakalla ilgili Buhari’de hadis var. 4 mezhepte fıkıh var. Erkeğin sakal traşı haramdır. Sen de dersin ki bana ‘hani sigara haram değil de bu haram’. Çünkü nas var. Bu Atatürk’ün de tercüme ettirdiği kitapta. Adam diyor ki, ‘Ben memurum, işe giremem’ diyor. Biz o adama ‘Sen işi bırak’ demiyoruz. Askerde beni de kestiler, haram mı işledim? Ustura vurmayıp da makinayla alıyorsan biz buna haram demiyoruz.

SÖZCÜ GAZETESİ’NE BEDDUA İDDİASI

Bana bir telefon edilmeden, haberin var mı denilmeden, benim haberim olmayan bir konuda Cübbeli diye haber değeri oluyor diye olmaz. Beni malzeme yaptılar diye belki o saikle…

SİGARAYI TAVSİYE ETMİYORUZ TABİİ BIRAKSINLAR

Geçen 70 yaşında Ali Septi hazretlerinin Palu’da torunu ziyarete gittim. Baktım Cuma’ya az var, bizim yanımızdaydı, baktım dayanamadı sigara içti. 90 yaşındaki melleler içiyorlar, orada bir örf gibi. Adıyaman’da şeyh efendinin içmediğini biliyorum ama müritler içiyor. Tavsiye etmiyoruz tabii bıraksınlar tabi… Sigara nefis işi, acayip bir alışkanlık. Fetvanın etkisi oluyordur. Diyanet’e sorsanız intihar haram mı? Haram. Diyanet haram dedi diye kaç kişi intihardan vazgeçmiştir. Ama Cübbeli örneklerle anlatınca kaç kişi intihar etmemiştir.

DHKP/C’Lİ KENDİNİ PATLATACAKTI BENİ DİNLEDİ VAZGEÇTİ

Ben İŞİD dedim, Diyanet’te tık yok. 10-15 bin kişiyi ben döndürmüşüm. Adam DHKP/C’li kendini patlatacaktı, benim sohbetimi dinlemiş dönmüş. Diyanet varken ben kimim? Bu kadar bütçeyle. Bunlar benim elimde olsa ne selefisi ne İŞİD’i.

HUTBE NAMAZ REKATI GİBİDİR ŞAHISLARIN İSMİ GEÇMEZ

Rahmetli Ali Fethi Esener Paşa bir gün Mahmut Hocamıza geldi. Oturuyoruz. Paşa dedi ki, ‘Atatürk’ün niye adı hutbelerde geçmiyor, biz bunu çok istiyoruz’ dedi. Mahmut Efendi Diyanet İşleri Başkanı değil ki, bir imamdı. Hutbe iki rekat namaz yerine geçiyor. Normalde öğlen namazı 4, cuma namazı 2 rekat, ikisi hutbe. Hutbe iki rekat namazdır. Şimdi hutbede ilanlar, hac kuraları, Umre’nin başladığı, yardım vs. Kitap diyor ki, ‘Cumanın iki rekatı farz, iki rekatı dört rekata tamamlayan hutbedir’. İmam işaret bile edemez. Bu nedenle şahıs isimlerin geçmesi uygun değil. Ama aşağı inersin, duada yapılsın. Mevlit’te yapılsın.

ŞU ANDA SANAYİYE YÖNELMEMİZ NAMAZIN FARKI GİBİ

Yeniden seferberlik ilanı lazım. Lükslerin bırakılmasını, tasarrufa gidilmesi, Hazine’nin doldurulması lazım. Şu anda namazın farzı gibi silah sanayiye gidilmesi lazım. Askeriyenin yeniden güçlendirilmesi lazım. Donanmamız zayıfladı. Bir tane uçak gemimiz yokmuş. Şimdi hocalar mı geri bıraktı? Gelen gitti, ben ne yaptım yani!

MEHDİ EBU DAVUD HADİS KAYNAKLARINDA GEÇİYOR

Ömer Nasuhi Efendi hatip vaiz değildi. Tefsir yazdım okuyun, hadis yazdım okuyun dedi. Ben Mehdi’nin kitabını yazdım. Delillerini yazdım. Adnan Oktar’ın Mehdi olmadığına dair yazdım. Yine beni yalnız bıraktılar. FETÖ’de, Adnan’da, İŞİD’de öyle oldu. İslami gazeteler bunun reklamlarını aldı, Harun Yahya diye. ‘Bu adam sizi indirecek’ diye. Bugün ben ibadetimi yapıp, vatanıma, milletime nasıl faydalı olabilirim diye düşünüyorum. Buhari Müslim’de Mehdi diye ismi geçmiyor, fakat İsa Aleyhisselam’ın arkasında namaz kılacağı zat diye geçiyor. Ebu Davud hadis kaynaklarında geçiyor. Lafzen mütevatir değil ama manen mütevatir. Kur’an-ı Kerim’de var mı sorusu ilmi bir soru değil. Kur’an-ı Kerim’de 5 vakit namaz da yok. Namaza çağırdığınız zaman var ama ezan kelimesi yok. Namaza çağırdığınız zaman deniyor. Herşeyi kelimesiyle ararsanız…

ADNAN KENDİNE MEHDİ’Yİ YAKIŞTIRMAK İSTEDİ

Şu anda hadisleri kaldırdığımızda kimse Haccı yapamaz, zekatın kırkta birini veremez. Sünette de Mehdi geçiyor. FETÖ kendine Mehdi diyormuş. Mehdi hakkında hadislerde benim kitabımı okurlarsa öyle bir açıklama var ki, benim diyen kendini iddia edemez. Adnan’la ben Arnavutköy’de bir evdeydik, o zaman Mehdi konusunu açtı. Süleymaniye’de tercüme yaptırmış. Sahih hadiste Medine’de doğacak, babasının adı Abdullah olacak, kendi ismi Muhammet olacak,  diyor. Tutuklu olacak diyokr. Sağ elini sol dizine vurunca açılacak diyor. Baktım bunu susturamıyorum. Diyor ki, ‘Bir rivayet İstanbul’da da var’. Baktım ki kendisine getiriyor. Ben de kitapların yazdığına göre başında bulut peyda olacak dedim ve önüne sürdüm ve sustu. Sonradan güçlendi, tımarhaneye düştü. Babamla gittik, acıdık. Sonra çıktı bir zenginliğe kavuştu. Bu yakında gökte yapma bir bulut yapar diye düşündüm.

8 SENE İLAHİYAT OKUYANLARI OKUTTUM

Ben medreseliyim. İcazetliyim. Osmanlı medreselerinden gelen bütün eğitimi görmüşüm, icazet vermişim. Şu anda melle olacaklar icazetlerini benden alıyorlar. 8 sene ilahiyatı bitirenleri okuttum. İbareyi zor okuyor. İlahiyattakiler geriden medrese eğitimi almışlarsa başarılı oluyorlar. İlahiyattan direk girdiyse telaffuzunu bile düzgün yapamıyor. Yaşar Nuri medreseliydi. Bir şey yapabilmek için altyapı, ilim lazım. Bozmak da çok ilim ister. Ben ortaokul mezunuyum. İlahiyatlara kasıtlı gitmedim. Memur olmak istemedim, babam zengindi. Lüzumsuz yere diploma almanın bana artısı yok. Şu anda diplomalılar gelse kırmızı koltuk sermiyorsunuz.

ŞU ANDA BİLGİSAYARIN ŞARJI BİTİNCE İLİM BİTİYOR

Bugün müçtehitlik kapısı kapalı değil fakat giren yok. Müstakil müstakil yok. Mezhep içi müçtehit var. Müçtehitlerden sonra tabirler artık fakih. Şu anda fakih bile yok. Osman Gazi oğluna vasiyetlerinde diyor ki, “Evladım ayetten hadisten hüküm çıkarabilecek müçtehitler yetiştirin”. Bugün hangi imkan, hangi teşvik böyle birileri yetişsin diye var. Şu anda bilgisayarın şarjı bitenin ilmi bitiyor. Allah’tan çocukken bir şeyler yapmışız. 20 sene önce doğsaydım ben de bir şey yapamazdım.

HOCA EFENDİ BENİM MİKROFONLA KONUŞMAMA YOL VERİYORDU

10-15 sene evvel de canlı yayında bir kadın gazeteciyle program yapmıştım. Hoca efendi benim mikrofonla konuşmama yol veriyordu. Kasetlere konuşuyordum. Hoca Efendi her zaman için televizyonda batıl ehli çıkınca cevap vermemiz lazım dedi. Yol açmasa ben ona muhalefet işler yapmam. Bazıları onun müsamahalı davranışları bilmediği için kraldan fazla kralcılık yapmam.

MEHDİ’Yİ BEKLEMEK DİYE BİR ŞEY YOK

Hadis-i şerifleri inkar edemem. Bir ilim üzerine dünya kadar mümeyyiz vasıf zikredilmiş. Bazılarında çelişkiler var. Bunları dışarı bırakırsan sahih kaynakları ele alırsan, sıfatların ortalamasını baz alırsan sende bir kültür oluşuyor. Bu kültür olmadığından adam iddia ortaya attığı zaman şeyhim diyene de tabi oluyorlar, hanımını getir bana kapıyı kapat çık diyenlere de tabi oluyorlar. Adam peygamberi de istismar ediyor. Sen doğruyu anlatırsın. Burada istismar var diye hadiste olan bir şeyi, kitapta yazan bir şeyi nasıl inkar edeyim? Ben onu ıslah ederim. Mehdi beklemek diye bir şey yok. Bir muhterem vardı, sorunluydu, Mehdi şu saatte çıkacak diyordu, evlerinizi satın diyordu. Çuvallarla unu depolayın, büyük savaşlar çıkacak dedi. İlimsizlik her bakımdan istismara müsaittir. Ben şimdi olan bir şeyi cehalet var diye reddedemem.

KIYAMET VAR DİYE EVLERİMİZİ Mİ SATIYORUZ?

Birisi derse ki, ‘Mehdi gelmek üzere, çalışma, çocuğunu okutma’ bu sapıktır, batıldır. İslam’da Mehdi’yi bekleyin diye bir şey yoktur. Ama bilgi vermiş, böyle bir şey var diyor. Ben buna inanıyorum. Hiçbir hadiste bekleyin, alametleri görünce evinizi satın, çocuğunuzu okula göndermeyin diye söylemiyor. Kıyamet de var, şimdi kıyamet var diye evimizi mi satıyoruz? Bu kadar Kur’an’da kıyamet ayetleri varken oturup kıyameti mi bekleyelim. İslam bekleyin demiyor, hazırlanın  diyor. Şimdi kıyamet kopsa kul hakkın olmasın diyor. Hazırlık derken bunu diyor.

NAKŞİBENDİLİK NORMAL YEMEYİ, NORMAL GİYİNMEYİ SÖYLER

Şeyh Şamil, Mevlana Halid’e bağlı. Orada kartal diye lakaplanmış büyük mücahit. Bizim tarikat anlayışımızda köşeye çekilin, zikir yapın, memleket işgal olmuş, savaşa katılmayın diye bir şey yok. Mevlana Halid, Buhara, Maturidi ekolü. Hatta Türkeş rahmetli Şah-ı Nakşibendi Türk derdi. Bizdeki karşılığı Ahmet Yesevi o kolun daha gerisi. Buraların müslüman olmasında, alperenleri buraya göndermiş. Hacı Bektaş’ların, Yunus Emre’lerin gerisinde. Yusuf Hemedani hazretlerinin talebeleri. Gücdüvani’den gelen silsilede Şah-ı Nakşibendi gelmiş. Nakşibendi sesli zikir yapmaz. Ayağa kalkmaz. Gizli zikir vardır. Kimseyi rahatsız etmemek, sır, kendi içinde kalmak. Çok az yiyip, evliya durumu yok. Normal ye, normal giyin, toplumda kendini farklılaştırma. İlimle uğraş. Ayet, hadis bilin, cahil sofu olmayın diye gelmiş. Nakşibendi’den Hanefi, Maturidi geliyor. İbam-ı Rabbani de Hanefi, Maturidi. Halidi Bağdadi doğuda çok etkili olmu. Hz. Osman’ın torunu, Osmani’dir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -