Kuzey Teve

İmam hatip bilgisiyle yorumlanamaz

İmam hatip bilgisiyle yorumlanamaz
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
154 views
02 Ocak 2021 - 18:33
Spread the love

İmam hatip bilgisiyle yorumlanamaz

Cemaatin yayın organı Zaman gazetesi yazarı Ahmet Kurucan, Fethullah Gülen’in “Dememiştim, demeden edemedim” sözleriyle belleklerde kalan ve gündem belirleyen, beddualı konuşması sırasında salonda yaşananları köşe yazısında anlattı

Fethullah Gülen’in 20 Aralık 2013 Cuma günü yaptığı sohbetinde bizzat bulunduğunu belirten Ahmet Kurucan, yaşanan sahneleri birinci ağızdan anlattı.

Kurucan, “Mesele malum. Yolsuzluk iddiaları ortaya çıktıktan sonra o iddialara muhatap olanların üzerine yürüneceğine onları ortaya çıkaranlara “çete, piyon, taşeron, maşa” suçlamaları, peşi sıra gelen tayinler, gece yarısı kanunları ile yolsuzlukların üzerini kapatmalar. Ve tarih 20 Aralık 2013 Cuma.” diyerek yolsuzluk operasyonu sürecinde Gülen’in bedduasını gerekçelendirdi ve şöyle devam etti:

“Kaydedin bu tarihi bir yere. Sebeplerin bütün bütün sükût ve sukût ettiğinin ilan tarihidir bana göre. Sebepler sükût ve sukût edince geriye bir tek yol kalmıştır sülûk edilecek; Allah’ın kapısını farklı bir şekilde çalma.

Ben söz vermiştim hikâyesini yazacağım diye. Okuduğunuz yazıyı kaleme almamın sebebi bu. İkindi namazı sonrası sohbet için koltuğa oturup çayını yudumlarken etrafa dolu dolu gözlerle bakıyordu Hocaefendi. Kim var kim yok diye mi? Etrafı kontrol eden benzeri bakışları olmuştur ama bu defaki öyle değildi. Bence simalardan insanın derûnuna bir atf-ı nazardı bu. Hani “sima yalan söylemez” derler ya, işte o yalan söylemeyen simalardan kalbe, ruha, hissiyata inme. Yaşanan hadiselerin insanlardaki aksini görebilme. Göreceği bir hüzün emaresi ile “demek ki yalnız değilmişim” deyip teselli olma. Evet, bakış böylesi bir bakıştı.”

“Sabır Taşı Çatladı” başlıklı köşe yazısında Gülen’in beddua etmesinin şaşkınlık yarattığını belirten Kurucan, bu bedduanın imam hatip bilgisiyle yorumlanamayacağını belirterek AKP’ye gönderme yaptı.

İşte Zaman Gazetesi yazarı Kurucan’ın yazısındaki ilgili bölüm:

Nihayet heyecan zirve yaptı ve o cümleler ardı ardına sökün etmeye başladı. Herkesin şaşırdığını zannediyorum. “Dememiştim, demeden edemedim” dediği cümleler ağzından çıkıyordu. Videodan izleyin, ilk başlarda âmin seslerinin azlığı bu şaşkınlığın izi ve emaresi. Sonra? Sonrası malum, semaya doğru yükselen ellere yine semaya doğru yükselen âmin sesleri iştirak etti.

Hoca efendi bir din adamıdır ve konuşmalarında tabii olarak dinî referanslar ağırlıklıdır. Sohbetin mahiyet ve muhtevasını belirlemek için dua, beddua, havale, ahitleşme, mülâane, mübahele, mübaheleye davet, iç yakarış kavramları etrafında müzakereler yapmamız bile bunun göstergesi. Dolayısıyla bu kavramlar ve aralarındaki farkı bilmeyenlerin mezkûr konuşmayı anlasa da anlamlandırması mümkün değildir. İmam hatip liseleri başlarımızın tâcı ama bu konuşma imam hatip lisesi bilgileri ile yorumlanamaz”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN