Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“İKTİDARIN AKIL VE BİLİMDEN UZAK AÇIKLAMALARINI DUYMAKTAN ARTIK SIKILDIK”

“İKTİDARIN AKIL VE BİLİMDEN UZAK AÇIKLAMALARINI DUYMAKTAN ARTIK SIKILDIK”
273 views
05 Nisan 2021 - 20:48
Spread the love

Samsun’da koronavirüsü vakalarının her geçen gün artmasına tepki gösteren Eğitim Sen, SES ve Tabip Odası

“İKTİDARIN AKIL VE BİLİMDEN UZAK AÇIKLAMALARINI DUYMAKTAN ARTIK SIKILDIK”

Gençağa KARAFAZLI –Hüseyin ALTUN –

SAMSUN

KES’e bağlı Eğitim-Sen, SES Şubesi ve Samsun Tabip Odası Eğitim-Sen Samsun Şubesinde ortak bir basın açıklaması yaparak, Türkiye’de en çok vakanın görüldüğü Samsun’da yüz yüze eğitime ara verilmesi şu an yapılmakta olan sınavların iptal edilmesi için başta Samsun Valisi olmak üzere,  halkın, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin sağlığından sorumlu diğer tüm yetkilileri göreve çağırdılar.

“Önlenebilir her ölüm bir cinayettir” diyen Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu SES Samsun Şube ve Samsun Tabip Odası adına yaptığı açıklamada;

“Türkiye genelinde 2 Mart tarihinden itibaren toplu ve kontrolsüz bir normalleşmeye geçilmesinden bu yana geçen sürede Samsun’da vaka artışı öyle bir hızla artmıştır ki Türkiye’de nüfusa oranla birinci şehir haline gelmiştir. Vakaların farklı mutasyonlardan oluştuğu ve Samsun’da günlük 1000 civarında yeni vaka tespit edildiği Tabipler Odası tarafından açıklanmıştır. Normal koşullarda salgının seyri bu boyutlara ulaştığı bir durumda yetkililerin ciddi önlemler alması beklenen bir durum iken Samsun yerelinde önlem alınmaması bizleri şaşırtmaya devam etmektedir” diye konuştu.

“SENDİKAMIZINN TALEPLERİ DİKKATE ALINMADI”

Samsun Tabip Odası açıklamasında salgının seyrinin okulların açılması ve yüz yüze sınavlarla birlikte hızlı bir artış gösterdiği özellikle mutant virüsün çocuklarda ve gençler arasında da görüldüğü belirtilmiştir. Sendikamızın 1 Mart süreciyle birlikte eğitim kurumlarında gerekli tedbirlerin alınması ve eğitim emekçilerinin tamamının aşılanması yönündeki talepleri dikkate alınmamış, okullar gerekli önlemler alınmadan açılmıştır. Eğitim Sen olarak bugüne kadar yaptığımız bütün girişimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na acil aşılama ile ilgili olarak yaptığımız başvurulara verilen cevaplar, eğitim emekçilerinin aşılanmasına yönelik ciddi bir adımın atılmadığını ve buna dair sağlıklı bir planlamanın da olmadığını ortaya çıkarmıştır.

“İKTİDARIN AKIL VE BİLİMDEN UZAK AÇIKLAMAALRINDAN BIKTIK”

Her okuldan covid19’a yakalan eğitim emekçisi haberlerinin yağmur gibi sendikamıza bildirilmektedir. Buna rağmen biz eğitim emekçileri fedakârca görevimizi yapmaya devam etmekteyiz. Bu zor günlerde iktidar mensuplarının akıl ve bilimden uzak açıklamalarını duymaktan artık çok sıkıldık. Meslektaşlarımızın hastanelere kaldırıldığı, ölüm haberlerini aldığımız ve hayatlarımızla ilgili ciddi kaygı duyuyorken, salgının yeterince toplumun gündemine girmediğini ifade eden açıklamalar, sürecin böyle devam edeceği yönünde güçlü emareler barındırmakta ve kaygılarımızı artırmaktadır” şeklinde açıklamada bulundular.

“BAKAN KAMERALAR ÖNÜNDE AŞI OLDU EĞİTİM EMEKÇİLERİ İÇİN ADIM ATMADI”

Biz eğitimciler, öğretmenler, eğitim çalışanları; öğrencilerimizle birlikte okul içi ve okul dışı yaptığımız etkinliklerde önce çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayıp onların yemeklerini yedirmeden asla kendi yemeğimizi yemeyiz. Önceliğimiz her zaman sorumluluğunu aldığımız öğrencilerimizdir. Aynı davranışı kendisi de eğitimci olan Sayın Bakandan beklerdik. Milli Eğitim Bakanının öğretmenler aşılanmadan aşı yaptırması ve üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçmesine rağmen ancak köy öğretmenlerinin aşılanabilmiş olması sorumluluklarımız düzeyinde duygudaşlık yaşamadığımızı göstermesi açısından önemlidir. Millî Eğitim Bakanı kameralar önünde aşısını olmuş, ancak sorumlusu olduğu eğitim emekçilerinin aşı olması için gerekli adımları atmamıştır.

“HER TÜRLÜ OLUMSUZLUĞUN VİCADANI SORUMLULUĞU YÖNETİCİLERİNDİR EĞER VİCDANLARI VARSA”

Bugün gelinen durumda yüz yüze eğitimlerini sürdüren tüm eğitim çalışanlarının acil olarak aşılanması aksi takdirde yaşanacak her türlü olumsuzluğun vicdani sorumluluğu yöneticilerindir. Eğer vicdanları varsa elbette… Bununla beraber yüz yüze sınavlara girdikleri için hastalıkla yüzleşen çocuklarımızın sorumluluğu da yöneticilerindir.

Bizler, eğitim emekçileri olarak yöneticilerin taşımaları gereken sorumlulukları yurttaşlarımıza en kararlı biçimde ifade etmeye devam edeceğiz. Bu sebeple bir uyarı da çocuklara test yapmayan Sağlık Bakanlığına yapmak istiyoruz. Test yapmadığınız çocuklar teşhis konulmadığı için sınavlara ve okullarda derslere girmektedirler. Yüz yüze eğitim sürecindeki eğitimciler ve öğrenciler her gün düzenli teste tabi tutulmalıdır. Aksi halde önü alınamayan salgın artmaya, eğitimciler hayatlarını kaybetmeye devam edecektir.

“YÜZ YÜZE EĞİTİMİN SÜRDÜĞÜ HER OKULDA CİDDİ POZİTİF VAKALAR VAR”

Bizler, Eğitim Sen Samsun şubesi olarak, SES Samsun şubesi ve Samsun Tabipler Odasının hemen yanımızda omuz omuza desteklerini duyumsayarak bir kez daha belirtiyoruz. Yüz yüze eğitimin sürdüğü her okulda ciddi sayıda pozitif vakaların söz konusu olduğu, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin hızla hastalandığını tespit ediyoruz. Hasta sayısındaki artış, zaten çok zor koşullarda görevlerini yapan sağlık çalışanlarımızın üzerindeki yükü kat be kat artırmaktadır. Bu yük “sağlık çalışanlarımıza minnettarız” söylemiyle azalmamaktadır.

“YÜZE YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMESİ KAÇINILMAZDIR”

Sağlık çalışanlarımızın iş yükünün azalması için de yüz yüze eğitime ara verilmesi kaçınılmazdır. Neredeyse hiçbir tedbir almayan yetkililere durumun yönetilemez düzeyde olduğunu bir kere daha hatırlatıyoruz. Türkiye’de en çok vakanın görüldüğü Samsun’da yüz yüze eğitime ara verilmesi şu an yapılmakta olan sınavların iptal edilmesi için başta Samsun Valisi olmak üzere,  halkın, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sağlığından sorumlu diğer tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -