Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İkizdere’de direnenleri terörist gösteren Yazıcı şimdide ifade özgürlüğüne sığındı

İkizdere’de direnenleri terörist gösteren Yazıcı şimdide ifade özgürlüğüne sığındı
234 views
06 Haziran 2021 - 17:17
Spread the love

İkizdere, Eskincedere vadisinde Cengiz inşaatın İyidere lojistik merkezi inşaatı taş temini için yapılan taş ocağına karşı direnen yurttaşları terörist ve bölücü olarak hedef gösterdiği için görevinden alınan İnşaat mühendisleri Rize temsilcisi Murat Yazıcı  direnişçileri terörsit ve bölücü olarak hedef göstermesini ifade özgürlüğü olarak değerlendirerek görevden alınmasına tepki gösterdi.

Yazıcı AKP yanlısı haber sitelerine açıklamalar yaparak kendisini aklamaya çalışırken açıklamalarına Devletin kuramlarının değerlendirmelerini dayanak göstermesi de dikkat çekti.

İkizdere de direnen yurttaşlara yönelik terörist ve bölücü sözlerinin arkasında olduğunu belirten Yazıcı yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Anayasanın 26. maddesine göre “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

Ülkemizde kamu yararına hizmet eden meslek kuruluşu olan İnşaat Mühendisleri Odasının tamamen ideolojik saiklerle, şahsım hakkında her hangi bir soruşturma yapmadan, savunmamı almadan bağlı olduğum Trabzon Şube Başkanlığından görüş alınmadan görevden alma kararı hukuka aykırıdır.

Bu konuda TMMOB inceleme araştırma yapmadan, hatta Trabzon Şube Başkanlığı ve Rize İl Temsilciliğini muhatap almadan tamamen öznel ve siyasi davranarak Ulaştırma Bakanlığının bu konudaki bilgi ve belgelerini yok saymıştır”.

Suç örgütü temsilciliği ile itham edildim

TMMOB’un 25 Mayıs 2021 tarih ve OB.1131 sayılı yazısında 792 karar olarak belirtilen bölümdeki “Murat Yazıcı’nın, İnşat Mühendisleri Odası Rize Temsilcisi gibi değil, bir suç örgütü temsilcisi gibi davranış sergilediği görülmektedir.” ifadesinin kabul edilemez olduğunu değerlendiren Yazıcı, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Ulaştırma Bakanlığı kaynaklarından alınan sayısal ve teknik veriler ışığında kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirme görevimizi yerine getirmiş olduğumuzdan dolayı TMMOB İnşaat Mühendisleri Genel Merkezi tarafından suç örgütü temsilciliği ile itham edilmiş olmam şahsıma yapılmış açık hakaret ve iftiradır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve yürütme organı hükümetin mesnetsiz ve öznel değerlendirme yapması mümkün olmamasına rağmen kamu yararına hizmet etmesi gereken anayasal meşruluğu olan TMMOB’un bu şekilde nesnel ve somut verilere dayanmayan yazısı oldukça sığdır, ayrıca bilimsellikten uzak olup, hükümet karşıtlığı hareket etmenin sonucu ortaya çıkmıştır.”

Yazıcı ,kendisinin İkizdere’li yurttaşları terörist ve bölücü diye suçlamalarını unutmuş olacak ki bağlı olduğu kurumu ( TMMOB) suçlaması oldukça dikkat çekici bulundu.

NE OLMUŞTU.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç’in bu açıklamaları sonrası TMMOB Yönetim Kurulu Rize’nin İkizdere İlçesi Eskincedere vadisinde Cengiz inşaatın İyidere ilçesinde yapacağı Lojistik merkezi inşaatı için açılmak istenen taş ocağı projesini destekleyen ve taş ocağına karşı direnen yurttaşları bölücü ve provokatör olarak suçlayan TMMOB inşaat mühendisleri odası Rize İl temsilcisi  Murat Yazıcı’yı TMMOB Yönetim Kurulu’nun 22 Mayıs 2021 tarihli kararı ile görevinden alarak Disiplin kuruluna sevk etti.

TMMOB 45. Dönem 52. Yönetim Kurulu toplantısında alınan 789 Numaralı karar şöyle denildi “Birliğimiz ve bağlı Odalarının Başkanları tarafından 12 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen ortak basın açıklaması ile Rize’nin İkizdere İlçesi Eşkencedere mevkiinde ormanlık alan içinde açılmak istenen taş ocağının bir doğa katliamına neden olduğu ve durdurulması çağrısı yapılmıştır. TMMOB ve Odalarımızın web sayfalarında yayımlanmış olan açıklama ayrıca İKK sekreterlerimize de iletilmiştir.

Hal böyleyken, TMMOB Rize İl temsilcisi Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Yazıcı’nın 16 Mayıs 2021 tarihli bazı basın yayın organlarında yer alan açıklamasında, söz konusu taş ocağına ilişkin olarak TMMOB’deki görevi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Rize İl Temsilcisi olmasına rağmen “Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı” unvanı kullanarak “Bazı yatırımlar doğaya ve çevreye zarar verebilir. Bu çevresel etkiler ve zararlar devlet güvencesi ile düzeltilebilir. Bu yörede yaklaşık 2,5 yıldan beri denizin tuzlu su etkisi ile eritmeyeceği taş tipi ile ilgili araştırma yapıldı. Bu yörede 7 tane uygun yer buldular. Fakat 16 milyon ton taş lazım olduğu için tek rezerv kaynağının burada olduğunu tespit ettiler. Bir yerden taş çıkartmak mı yoksa 7 tane ayrı ayrı yeri tahrip etmek mi? Devlet en minimum tahribat alanını seçti” şeklinde değerlendirmelerde bulunduğu ve taş ocağına karşı çıkan çevreleri “bölücü kesimler” le irtibatlı olmakla itham ettiği tespit edilmiştir.

Konuya yönelik olarak 17 Mayıs 2021 tarih, 781 sayılı yazımızla Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri’nden Birlik Yönetim Kurulu toplantısına sunulmak üzere basına verdiği açıklamada yer alan tespit ve değerlendirmelerin varsa dayandığı ilgili bakanlık ve kurumlarca onaylı etüt, proje, rapor, ruhsat vb. belgelerin ve teknik dokümanların 21 Mayıs 2021 günü mesai saati bitimine kadar Birliğimize göndermesi istenmiştir.

Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği’nin 21.05.2021tarih, 2021/7 sayısı cevabi yazısı ve ekleri incelendiğinde yapılan değerlendirmelere ilişkin hiçbir belge ve raporun yer almadığı görülmekte, sadece “ilgili belgelerin Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığında olduğu” belirtilmektedir.

“DEVLET TELAFİ EDECEKTİR”

1.Dünyada koruma altındaki 254 vadiden birisi olan İkizdere vadisinde Çevresel Etki Değerlendirme Raporu dahi hazırlanmadan açılmak istenen taş ocağı ile ilgili yapılan çalışmaların vereceği zararı hiçbir bilimsel veri ve teknik çalışmalara dayanmaksızın “devletin telafi edeceği” gibi öznel ve mesnetsiz değerlendirmelerle kamuoyunu yanıltan açıklamaları,

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -