Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İkizdere direnişçileri yol kapatma eylemi gerçekleştirdi

İkizdere direnişçileri yol kapatma eylemi gerçekleştirdi
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
130 views
27 Temmuz 2021 - 14:30
Spread the love

İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ BU KEZ YOL KAPATTI

Gençağa KARAFAZLI

Rize’nin İkizdere İlçesi’nde Eskencidere Vadisi’ne Cengiz inşaatın İyidere lojistik liman inşaatı taş temini için yapılmak istenen taş ocağına karşı direnen vatandaşların mücadelesi sürüyor.

Cengiz inşaatın İyidere lojistik inşaatına Eskencidere vadisinden taş ve kaya taşıyan kamyonların gece geç saatlerde korna çalarak vatandaşları uykuda rahatsız etmesi tepkilere neden oldu.

“JANDARMA ŞİRKEİTN KAMYONLARINI KORUDU”

Yaklaık 100 güne yakın bir süreden beri vadide yapılmak istenen taş ocağına karşı çeşitli eylemlerle direnen vatandaşlar gece rahatsızlık veren şirketin kamyonlarının önünü kesti. Şirket çalışanları vatandaşlara “burası Cevizlik köy yolu bu yolu kapatamazsınız” diye tepki gösterdi. Bu esnada jandarmaların kamyonların etrafında güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

“JANDARMA GELSİN BİZİ ALSIN”

Şirketin kamyonlarının önünü kesen vatandaşlar “Bize ceza yazılıyorsa bunlara da ceza yazılacak. Burada duran arabaya ceza yazıyor, o araçlar şerit kesiyor. Gitmiyoruz jandarma gelsin bizi de alsın. Adalet onlardan yana, devlet onlardan yana. Burada aile düzeni kalmadı. Evimizin içerisinde açık baş ile gezemeyecek hale geldik.

“DOĞDUM DOĞALI BÖYLE KARA BİR GÜN GÖRMEDİM”

Direnişin sembol isimlerinden Ayşe Baş: Ölmek yok ayaktayız, dik duracağız. Annemden doğduk doğalı böyle bir kara gün yok. 5 aydır su olacak, su yok yeter artık. Gece korna çalarak çalışma yapıyorlar bizi uyutmuyorlar” diyerek yaşananlara isyan etti.

“SULARIMIZ ÇAMUR AKIYOR”

Dursun Baş ise “biz dedik ki şu arabaları, kamyonları şuraya bırakmayın oluşturduğunuz çamuru temizleyin dedik. Suyumuz çamur akıyor dedik ve sizin askerleriniz benim içtiğim suya giriyor, uyardım. Şantiye şefine de dedim. Ne yapmam lazım. Benim evim önüne kamyonların ne işi var karşı tarafta dursun. 40 defa uyardık. Biz balkonlara çıkıp çamaşır alıp gidemiyoruz”

Öte yandan vatandaşlar kamyonların yolunu kestiği anlarda yaşanan tartışmaları görüntüleyen bir vatandaşın çekim yapmasını engellemek için bağırarak müdahale ettiği görüldü.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -