Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Hükümetin “terörist” ilan ettiği MİHRAÇ Soçi zirvesinde

Hükümetin “terörist” ilan ettiği MİHRAÇ Soçi zirvesinde
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
137 views
30 Ocak 2018 - 17:37
Spread the love

 

Rusya’nın girişimiyle Suriye’deki iç savaşın çözümü için toplanan Soçi konferansının açılışı, muhalif örgüt temsilcilerinin havaalanından ayrılmayı reddetmelerinin yarattığı kriz nedeniyle ertelendi.

Rusya’nın girişimiyle Suriye’deki iç savaşın çözümü için toplanan Soçi konferansının açılışı, muhalif örgüt temsilcilerinin havaalanından ayrılmayı reddetmelerinin yarattığı kriz nedeniyle ertelendi.

BBC Türkçe’nin Reuters haber ajansından aktardığına göre, resmi adı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi olan ve Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen toplantının, hükümete muhalif bazı grupların temsilcilerinin buraya kadar gelmelerine karşın toplantıya katılmak istemediklerini bildirdi.

Habere göre, kongrenin organizasyonunda Suriye devletinin bayrağı ve ambleminin kullanılmasına “içerlediklerini” belirten bazı muhalif delegeler, bu durumu protesto etmek için havaalanını terk etmek istemedi.

Suriye’nin kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere üç renkli yatay şeritten oluşan bayrağının ortasında iki yeşil yıldız yer alıyor. Silahlı bazı muhalif gruplar ise aynı bayrağın üç yıldızlı versiyonunu kullanıyor.

Reuters, Soçi havaalanını terk etmek istemeyen heyetin Türkiye’den geldiklerini belirtti.

Kazakistan’daki görüşmelere katılan isimlerden biri de olan Ahmed El Burri, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye geri döneceğiz. Ne olursa olsun, Soçi’ye adım atmayacağız. Ruslara Suriye hükümetini temsil eden tüm bayrak ve amblemlerin sökülmesini şart koştuğumuzu bildirdik” dedi.

REUTERS: MUHALEFETİ TÜRKİYE TEMSİL EDECEK

Suriye muhalefetine yakınlığıyla bilinen gazeteci Muhammed Adnan, havaalanında yaklaşık 70 kadar kişinin olduğunu ve kendilerini Ankara’ya götürecek uçağı beklediklerini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda Artem Kozhin, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, “Türkiye’den gelen silahlı bir muhalif grubun katılım için bazı ek şartlar ortaya sunmasından dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

Kozhin, sorunun çözümü için Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iki kez telefonda görüştüğünü de aktardı.

AFP’ye konuşan silahlı muhalif örgütten bir temsilci, Rusya’nın itiraz edilen sembol ve bayrakları değiştirme ya da kaldırmayı kabul ettiğini söyledi.

Ancak AFP muhabiri, havaalanından kongrenin düzenleneceği salona doğru giden yoldaki flamaların halen yerinde durduğunu bildirdi.

Ancak Reuters daha sonra geçtiği haberde, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynağın, Suriyeli örgütlerin toplantıya katılmayacağını ve muhalefeti Türk heyetinin temsil edeceğini açıkladığını söyledi.

BAZI ÖNEMLİ GRUPLAR BOYKOT EDİYOR

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin Rusya’nın girişimi ve Türkiye ile İran’ın da desteğiyle toplanmasına karar verilmişti. Üç ülkenin birlikte hazırladığı davetliler listesinde Suriye hükümetinin yanı sıra silahlı ve siyasi muhalif grupların temsilcileri de yer alıyor.

Ancak, aralarında Cenevre görüşmelerinde muhalefeti temsil eden Yüksek Müzakere Komitesi ve Suriye’nin kuzeyindeki Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD) gibi gruplar Soçi’ye katılmıyor.

Yüksek Müzakere Komitesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile en önemli müttefiki Rusya’yı askeri çözüm aramakla ve ciddi bir müzakere sürecine girmeye niyetli olmamakla suçluyor.

PYD gibi Suriye’nin kuzeyindeki Kürt gruplar da Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’na tepki olarak Soçi’yi boykot ettiklerini açıkladı.

Bu durum, Konferans’ın ilk toplantısının kadük kalabileceği ve önemli bir sonuç doğurmasının zor olduğu yorumlarını beraberinde getiriyor.

HÜKÜMETİN “TERÖRİST” İLAN ETTİĞİ İSİM SOÇİ ZİRVESİNDE

Rusya’nın Soçi kentinde başlayan Suriye Ulusal Diyalog Konresi’nde Suriye devleti için savaşan Acilciler Grubu lideri Mihraç Ural’ın yer alması dikkat çekti.

Türkiye’nin Suriye rejiminin istihbarat servisiyle irtibatlı olduğunu iddia ettiği THKP/C Acilciler, “terör örgütü” olarak ilan edilmiş ve lideri Mihraç Ural için kırmızı bülten istenmişti. Acilciler örgütü Hükümet tarafından Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 11 Mayıs 21013’te 52 kişinin ölümü, 155 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan katliamın sorumlusu oalrak gösterilmişti. 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN