Kuzey Teve

Hukukçular: Elçi’nin hedef alınması planlı bir saldırı

Hukukçular: Elçi’nin hedef alınması planlı bir saldırı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
64 views
03 Ocak 2021 - 12:06
Spread the love

 Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Balıkçılarbaşı semtinde geçtiğimiz gün kurşunlanarak tahrip edilen tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin, bir grup avukatla açıklama yaptıktan sonra silahlı saldırıda katledilmesine, baro başkanları ve hukukçular sert tepki gösterdi.

Elçi’nin katledilmesini planlı bir saldırı olarak değerlendiren Avukat Ercan Kanar, “Bu alçakça bir katliam. İnsanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilmesi gereken hunharca bir devlet saldırısıdır” dedi. Yaklaşık 1 ay önce, Elçi’nin “PKK, terör örgütü değildir” dediği için hakkında soruşturma açıldığını hatırlatan Kanar, “Bu yapılan alçakça suikastı Cizre, Nusaybin ve Silvan’daki insanlara karşı işlenen suçun bir parçası olarak da değerlendirmek gerekir” dedi. Bölgenin en büyük baro başkanının hedef alınmasının AKP iktidarının iç savaş politikalarıyla bağı olduğu değerlendirmesini yapan Kanar, “Nefretle kınıyoruz, tüm baroların bu katliam karşısında ayağa kalkması gerekir” diye konuştu.

KOCASAKAL: İNANILIR ŞEY DEĞİL

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesini “Olayın şokunu üzerimden atmış değilim. Son derece üzgünüm. Tahir benim daha önce tanıdığım bir kişiydi. Siyasi olarak farklı düşünsek de insani olarak çok sevdiğim bir kişiydi. İnanılır şey değil” sözleri ile değerlendirdi.

ÇITIRIK: KURŞUN DEMOKRASİYE SIKILMIŞTIR

Elçi’nin silahlı saldırıyla katledilmesine Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık da sert tepki gösterdi. Tahir Elçi’nin “PKK terör örgütü değildir” demesi sonrası bazı kesimler tarafından hedef gösterildiğini hatırlatan Çıtırık, “Tahir Elçi’ye sıkılan bu kurşun Türkiye demokrasisine ve hukukuna sıkılmıştır” dedi.

TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU’DAN TÜM BAROLARA ÇAĞRI

 

Hatay’da toplanan Adana, Mersin, Antep, Osmaniye ve Hatay Barolarının Avukat Hakları Bilgilendirme Toplantısı’na telefonla bağlanan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi üzerine Diyarbakır’a doğru yola çıktıklarını açıklayarak, Türkiye’deki tüm baroların ve hukukçuların meslektaşlarına sahip çıkması çağrısında bulundu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -