Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Hopa’lı emekçi kadınlar ‘Kadınları görmezden gelenlere oy yok’

Hopa’lı emekçi kadınlar ‘Kadınları görmezden gelenlere oy yok’
123 views
09 Mart 2024 - 14:39
Spread the love

kadınlar ‘Gericiliğe, yoksulluğa, erkek şiddetine, savaşa karşı sokaktayız’

Atakan Aslıbay- Hopa

KEMALPAŞA

Saat 16.00’da Halbaşi Köprüsünde bir araya gelen kadınlar buradan Cami Meydanına yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşün ardından Kemalpaşa Cami Meydanında kadınlar adına açıklamayı okuyan Ebru Yılmaz

“8 Mart’ın ruhu isyanın ruhudur, direnişin ve özgürlüğün ruhudur. Kadınlar bugünde iktidarın kadın düşmanı politikalarına, nefret söylemlerine, ayrımcılığına karşı direniyor! Kadınları eve hapsetmek isteyen, başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadınları koruyan yasaları gasp edene, nafaka hakkına göz diken, LGBTİ+lara karşı nefreti körükleşyen ataerkil zihniyete karşı hayatlarımızı savunuyoruz!

Kemalpaşa sokaklarından sesleniyoruz! Bugünlerde siyasiler sokaklarda, evlerde her yerde seçim çalışmasında. Kadınların karar mekanizmalarında yer almadığı, kitle ve vitrin olarak görüldüğü hiçbir seçim çalışması toplumun ihtiyaçlarını karşılayamaz. Yerel seçimlerde kadınları görmezden gelen, sözde eşit temsiliyeti savunarak kadınlara hiçbir karar hakkı tanımayan siyasi iradeleri kadınlarda tanımaz. Bizleri oy deposu olarak görenlere karşı dimdik ayaktayız.

Yaşam arzumuzu elimizden almaya çalışan eril zihniyetinizden ve yaşamlarımıza saldıran Akp’den alacaklıyız!
Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği iliklerimize kadar yaşadığımız bu kentte de artık sessiz kalmıyoruz. Şimdi bir kez daha bedenimiz, emeğimiz ve yaşamlarımız için karşınızdayız.
Korkmadan, Susmadan Yaşamak için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sokaklardayız.

📍HOPA

Saat 17.00’da Hopa parkında bir araya gelen kadınlar “Gericiliğe,yoksulluğa, erkek şiddetine,savaşa karşı sokaktayız” pankartı arkasında yürüyüşe geçen kadınlar buradan sloganlarla Hopa Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

Hopa Cumhuriyet Meydanında kadınlar adına açıklamayı okuyan Halkevleri üyesi Seval Karabulut

“ Bugün Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Hopa’da da erkek-devlet şiddetine, yoksulluğa, gericiliğe karşı isyanımızı haykırmak,mücadelemizi büyütmek için sokaklardayız.
Kadın düşmanı politikalarla hayatlarımız ve haklarımız yok sayılıyor. Akp’nin Kadın düşmanı politikaları kadınları ölüme mahkum ediyor. Kadınları şiddete uğradığı evlerde yaşamaya zorlayan kutsal aile politikalarına,kar hırsıyla talan edilen kentlerde; depremlerde,sellerde ölüme mahkum edenlere,bizleri gün geçtikçe daha fazla yoksullaştıran,emeğimize göz dikenlere,kazanılmış haklarımıza saldıran nafaka hakkımıza göz dikenlere karşı buradan bir kez daha sesleniyoruz.
Biz yalnız ve çaresiz değiliz.

ASIL SİZ AKLINIZI BAŞINIZA ALIN!

Yerel yönetimlerin seçim arifesindeyiz. Hopa’da ve Kemalpaşa’da yaptıkları seçim toplantılarında Bizi aklınızı başınıza toplayın diyerek tehdit edenlere karşı cevabımız net, asıl siz aklınızı başınıza toplayın.Kadınlara güvenli alan sağlamayan, cezasızlık politikalarıyla erkekleri cesaretlendiren, kazanılmış haklarımıza saldıran,İstanbul sözleşmesini bir gece yarısı fesheden iktidar; kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sorumlusudur.Kadınları görmezden gelenlere, haklarımızı gasp edenlere kadınlardan oy yok. Kadınların, çocukların, gençlerin, engellilerin, lgbti artı ların, kentte yaşayan hayvan dostlarımızın haklarına saygılı kentlerde eşit, özgür ve şiddetsiz bir hayat İSTİYORUZ.
Bir kez daha üstüne basarak söylemek istiyoruz, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması tüm yerel yönetimler için tarihsel bir SORUMLULUKTUR. “

Yapılan açıklamanın ardından eylem sona erdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -