Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Hopa’da sahil dolgusuna karşı açılan dava kapsamında bilirkişi heyeti inceleme yaptı

Hopa’da sahil dolgusuna karşı açılan dava kapsamında bilirkişi heyeti inceleme yaptı
263 views
21 Mayıs 2021 - 16:54
Spread the love

Hopa sahilinde dolgu alanı olarak planlanan yerde keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Artvin ili Hopa ilçesi Kıyı ve Sahil Düzenlemesi Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Hopalılar tarafından açılan davaya ilişkin olarak Hopa sahilinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Hopalılar tarafından Rize İdare Mahkemesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı açılan yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi talebiyle yaptıkları başvuruda “Planın adı ve kapsamı konusunda belirsizlik olduğu, üst ölçekli planlarla uyuşmadığı, plan hükümlerinde alanın nereden çıkarılacak malzeme ile doldurulacağının belirtilmediği, plan raporlarının Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine aykırı olduğu, plan yapılış gerekçesinin kamu yararından daha çok özel yarara hizmet ettiği, halkın denize erişiminin engelleneceği, dolguların afet riskleri içerdiği, ulaşım sorunlarına yol açtığı, fuar alanının Kıyı Kanunu Uygulama Yönetmeliğine, düzenlenen imar planlarının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırılık taşıdığı”nı belirtmişti.

Rize İdare Mahkemesince belirlenen Harita Yüksek Mühendisi Dr. Öğretim Üyesi Kemal Çelik, Yüksek Şehir Plancıları Beytullah Sulak ve Doç. Dr. Ersin Türk’ten oluşan bilirkişi heyeti Hopa sahilinde dolgu alanı olarak planlanan yere gelerek gerekli keşif ve incelemeyi gerçekleştirdi. Bilirkişi incelemesine Avukat Eray Güven ve Harita ve Kadastro Mühendisi Volkan Bilgin de katıldı. “Sahilime Dokunma” diyen çok sayıda Hopalı vatandaş da keşif ve inceleme çalışmasına katılım gösterdi.

Avukat Eray Güven bilirkişi heyetine davanın hukuki boyutunu aktardı. Harita ve Kadastro Mühendisi Volkan Bilgin da dolgu konusunda teknik bilgileri aktararak projenin uygulanması halinde ortaya çıkacak doğal felaketlere vurgu yaptı.

Bilirkişi heyeti ile tarafların dolgu alanını dolaşarak gerekli tetkik ve incelemeleri yapmasının ardından keşif sona erdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -