Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

‘Hopa’da Cengiz Holding’e kıyak, halkın arazileri ranta kurban edildi’

‘Hopa’da Cengiz Holding’e kıyak, halkın arazileri ranta kurban edildi’
243 views
27 Şubat 2021 - 17:30
Spread the love

Hopa Halk İnisiyatifi, yaklaşık 700 yurttaşın itiraz dilekçesine rağmen Belediye Meclisi’nde onaylanan İmar Planının, rantsal ve adrese teslim bir plan olarak halka dayatıldığını belirtti.
Gençağa KARAFAZLI

ARTI GERÇEK- Hopa Halk İnisiyatifi, Mart ayının ilk haftasında Belediye Meclisi gündemine gelecek olan İlave ve Revizyon İmar Planına karşı çıkarak, “Rant planına hayır diyoruz, rantçılara teslim olmayacağız” dedi.

Hopa Belediyesi tarafından hazırlanan İlave ve Revizyon İmar Planı, 06 Aralık 2019 tarihli Belediye Meclisi toplantısında, halktan gelen tepkiler üzerine oy çokluğuyla reddedilmişti. Bazı kısımları değiştirilerek, 2020 yılının Kasım ayında yeniden Belediye Meclisi gündemine getirilen imar planı, bu kez oy çokluğuyla kabul edilmişti. 12 Kasım 2020’de askıya çıkarılan plana karşı yaklaşık 700 kişi belediyeye itiraz dilekçesi vermişti.

Hopa Halk İnisiyatifi sözcüleri Şükrü Mısırlıoğlu ve Hasan Azaklı, yaptıkları açıklamada, imar planı ile Cengiz Holdinge kıyak yapılırken, halkın arazilerinin ranta kurban edildiğini belirtti.

“Bu plan halkın çıkarına bir plan değil. Bu plan bir rant planıdır” diyen Hopa Halk İnisiyatifi’nin açıklamasına göre, planda karşı çıkılan bazı noktalar özetle şöyle:

“Sundura Mahallesi Naşeni bölgesinde Belediyeden sorumlu kişinin hissedarı olduğu arazi emsal belirtilmeden “konut alanına” çevrildi. Aynı kişinin Kuledibi Mahallesindeki arsası, “konut alanı”ndan, “Ticaret+konut alanına” dönüştürüldü.

“Hopa Belediyesi imar komisyonu yetkilisi, Sundura mahallesinde illiyet bağı bulunduğu arsa üzerinde ve çevresindeki arsalarda inşaat hacmini yüzde yüz artırdı.

‘CENGİZ HOLDİNG’E KIYAK’

“Bucak Mahallesinde bulunan Cengiz Holding’e ait eski Petrol Ofisi arazisi hiçbir kesinti yapılmadan “depolama alanı” olarak plana işlendi ancak etrafındaki vatandaşlara ait araziler “mesire ve park alanı” olarak plana işlendi, böylece Cengiz Holding’e kıyak çekildi.

‘HALKIN ARAZİLERİ YAĞMALANDI’

“Yine Bucak Mahallesinde Cengiz Holding’e ait, yaklaşık 50.762 metrekarelik alanda bulunan Hopa Termik Santrali, 8967 metrekarelik alanda bulunan Eti Bakır İşletmesi alanından hiçbir kesinti yapılmazken, halkın arazisinden okul, yol, sağlık ocağı gibi sosyal donatı alanları hariç yaklaşık 85.000 metrekarelik alan “mesire ve park alanı” olarak belirlendi. Mahalle halkının arazileri okul, yol, sağlık ocağı gibi sosyal donatıları alanları olarak fazla kesintiler yapılarak adeta yağmalandı.”

‘RANTSAL VE ADRESE TESLİM PLAN HOPA HALKINA DAYATILIYOR’

Halk İnisiyatifi, dere yataklarının yapılaşmaya açılması, bazı alanlarda inşaat hacmi artırılarak rant sağlanması, bazı mahallerdeki yeşil ve sosyal donatı alanlarının eksikliği gibi imar planındaki pek çok soruna dikkat çekerek, şunları belirtti:

“Belirli çıkar çevrelerince çifte standart uygulamalar yapılarak, çıkar ilişkileri döngüsü içinde rantsal ve adrese teslim bir plan uygulaması Hopa halkına dayatılmaya çalışılıyor. Plan detaylı incelendiğinde birçok usulsüz ve adaletsiz uygulamaların yapıldığı açıkça görülmektedir. Bütün bunlardan dolayı planın iptal edilmesini sağlamak için mücadele ediyoruz. Hopa’da uygulanmak istenen rant planına karşı tüm demokratik kurumları, sendikaları, özellikle yerelde yönetimi oluşturan ittifak bileşenlerini duyarlı olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -