Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDPnin cumhurbaşkanı adayı: Demirtaş

HDPnin cumhurbaşkanı adayı: Demirtaş
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
198 views
30 Haziran 2014 - 15:42
Spread the love

 Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili açıklama yapan Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimiye ilgili en önemli sorunun kadın adayın olmaması olduğunu söyledi. ancak kendilerinin kadın özgürlüğü için mücadele vereceğini söyledi.

Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle.

“Beni oy birliği ile aday gösterme kararı alan HDP’ye bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’de bu görevi yürütebilecek çok değerli binlerce arkadaşımız var. Bu çok büyük bir zenginliktir. Binlerce arkadaşımız benden çok daha fazla bu görevi layıkıyla yürütebilecek nitelikteydiler. Bugün bu görev benim omuzlarımda ama dostlarımın kardeşlerimizin ortak adayı olarak huzurlarınızdayım.”

“Biz kampanya süresince de göreceğiz ve göstereceğiz ki biz tek başımıza kişi olarak Çankaya’ya aday değiliz. Halk olarak ilk defa Çankaya’ya adayız. Ben yasal olarak bir kişiyi aday gösterme zorunluluğundan dolayı aday gösterilmiş kişiyim. Biz halkın içinden çıkmış insanlar değiliz halen halkın içindeyiz.”

“Arkamızda holdinglerin desteği olmayacak  para onların saltanat onların olsun. Bize gençlerin desteği, annelerin duaları yeter. İhtiyacımız olan da bu. Biz  halkın gücüyle iktidara nasıl yürüneceğini göstereceğiz.”

Sürecek…

Selahattin Demirtaş Kimdir?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, en genç cumhurbaşkanı adayı oldu. 41 yaşındaki Demirtaş, BDP ve HDP eş başkanlıklarıyla son yıllarda siyasetin önemli isimlerinden biri oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973′te Elazığ’ın Palu ilçesinde doğdu.

Evli ve 2 çocuk babası olan Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu ve bir süre serbest avukatlık yaptı.

Demirtaş, 2006 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde başkanlık görevini yürüttü.

Eylül 2010 tarihinde, 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” dediği için “örgüt propagandası yapmak” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak ceza ertelenerek, 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.

Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin kapatılmasından sonra kurulan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’nin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Gültan Kışanak ile birlikte başkan olarak seçildi.

Selahattin Demirtaş, iki dönem BDP’nin desteklediği bağımsız aday olarak seçime girdi, ilk dönem Diyarbakır’dan milletvekili seçilen Demirtaş, son seçimlerde Hakkari’den milletvekili seçildi.

Geçtiğimiz hafta yapılan HDP kongresinde de eş genel başkan seçilen Demirtaş, 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin cumhurbaşkanı adayı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -