Kuzey Teve

HDP’li Çepni “Mafya düzeniyle her yerde mücadele edeceğiz”

HDP’li Çepni “Mafya düzeniyle her yerde mücadele edeceğiz”
46 views
24 Ocak 2023 - 16:11
Spread the love

HDP’li Çepni “Mafya düzeniyle her yerde mücadele edeceğiz”

GENÇAĞA KARAFAZLI

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni TBMM Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, mafya babalarının siyasete racon kesmeye başladığını, mafya babaları siyaseti dizayn etmeye çalıştığını, ancak bununla ilgili hem TBMM de hem de bulundukları her yerde bu mafya düzenine karşı mücadele edeceklerini söyledi.

“BİNLERCE FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERİN KATİLİ ÖDÜLLENDİRİLDİ”

HDP İzmir milletvekili Murat Çepni TBMM Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“HDP olarak kanayan bir yaraya parmak basmak istiyoruz. Tüm toplumun büyük bir endişeyle izlediği çeteleşme, mafyalaşma, bunların devletle ilişkisi ve siyasi cinayetlerle ilgili iddiaların araştırılmasını istiyoruz. Doğal olarak da Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu konuda yapması gereken en temel işlerden bir tanesinin buna hızlıca el atması ve bu konuda doğrudan bir sorumluluk almasını beklemektir. Türkiye tarihi bir teki dahi aydınlatılmamış cinayetlerle doludur; binlerce faili meçhul gözaltında kayıplar ve siyasi cinayetler. Bırakın bu cinayetlerin, bu suçların aydınlatılmasını, bırakın bunlarla ilgili sağlıklı bir kovuşturmanın yürütülmüş olmasını, tam tersine tüm bu suçlar neredeyse bir yönetme biçimi hâline gelmiştir; katiller bırakın cezalandırılmayı ödüllendirilmişlerdir. Göstermelik yargılamalarla kimi mahkeme kararları ortaya çıkmasına rağmen sonuçta gördüğümüz gerçek şu ki bütün bu katiller ve şebekeler sonuçta ödüllendirilmişlerdir. Tetiği çekenler göstermelik olarak ceza almıştır ama tetiği çektirenler, bunun arkasındaki şebekeler gizlenmiş ve bunlar doğrudan siyasetin merkezine yürümüşlerdir.

“SOKAKLAR MAFYA BABALARININ HESAPLAŞMA YERİNE DÖNÜŞTÜ”

Türkiye’de çeteleşme ve uyuşturucu trafiği artık çok çıplak bir biçimde yaşanıyor. Sokaklar uyuşturucu çetelerinin, mafyaların, mafya babalarının hesaplaşma yerine dönüşmüş durumdadır ve bu hesaplaşmalar içerisinde suçsuz insanlar yoldan geçerken, evinin balkonunda otururken hayatlarını kaybetmişlerdir. Sokaklar suç şebekelerinin hesaplaşma yerine dönüşmüştür. Uzun namlulu silahlarla çeteler birbiriyle hesaplaşmaya girişmişlerdir ve uluslararası uyuşturucu çetelerinin baronları, çete şefleri Türkiye’yi mekân edinmişlerdir, yurt edinmişlerdir. Bir bakıyoruz ki en aranan çeteler Türkiye’ye yıllardır yerleşmişler ve bütün bu ticareti, bütün bu şebeke işleyişini Türkiye’den yürütür hâle gelmişlerdir. Mafya, çete, tarikat ve ticaret üçgeni; bakın, bütün bunlar bu minvalde yürümektedir. Hepsi aynı zamanda bir ticaret şirketidir, buradan elde edilen paralarla bu şebekeler yürümektedirler. Burada en belirleyici olan mesele cezasızlık meseledir; devlet, bırakın bunlarla hesaplaşmayı, bırakın bunların peşine düşmeyi, bunları cezasızlıkla ödüllendirmiş; iktidara yan bakan bir muhalif olduğunda onun peşine düşen polis, onun peşine düşen mahkemeler söz konusu çeteler olduğunda onları koruyup kollamaktadırlar.

“UYUŞTURUCULAR NEREDEN GELİYOR, KİME GİDİYOR, KİM BUNLARI TESLİM ALACAK BİLİNMEZ”

Hem Türkiye’deki limanlarda hem de sınır ötesi limanlarda Türkiye’ye gelmek üzere yakalanan uyuşturucular ya da Türkiye limanlarında yakalanan uyuşturucular herkesin malumu fakat şu ana kadar -bir tane bile- bu uyuşturucular nereden geliyor, kime gidiyor, kim bunları teslim alacak bilinmez; bu konuda hiçbir karar henüz yoktur. Suç şebekeleriyle fotoğraf çektiren suç işleri bakanı var, bütün uyuşturucu baronlarıyla fotoğrafı var ama bu baronlar bizzat suç işleri bakanı tarafından korunup kollanmaktadır. Altı yıl önce Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı mücadele ederken katledilen Hasan Ferit Gedik’in katili bir başka siyasi cinayette ortaya çıkıyor ve bu katil yıllarca korunmuş, kaçmış, kaçabilmiş, başkaca saldırılar da yapabilmiştir.

“POYRAZ VE DİNK’İN KATİLLERİ “ASLANIM” DİYE KARŞILANDI”

“Deniz Poyraz’ın katili SADAT tarafından Suriye’ye götürüldü.” iddiaları var. Orada aldığı eğitimle, geldi, Deniz Poyraz yoldaşımızı katletti ve onu karşılayan polisler “Adın ne ağabeyciğim?” diye karşıladılar; bu katil tek başınaymış gibi ceza aldı ve dava kapatıldı. Hrant Dink katliamında da aynı şey yaşanmıştı, onun katili de yine Samsun Emniyetinde “Aslanım benim.” diye karşılandı. Yine, bu cinayetler de bir tek kişiye verilen cezalarla örtülmeye çalışıldı.

Yine, Konya’da gerçekleşen Dedeoğulları katliamında da aynı senaryo uygulandı; katil, organize bir şekilde, bir Kürt ailesini katletti, ırkçı bir cinayet işlendi. Orada da katil tek başına sanki suçu işlemiş gibi cezalandırılarak yutturulmaya çalışılıyor. Yine, bugün, Şırnak’ta gözaltında kaybedilen Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in kaybedilme yıl dönümleri; burada da yine hiçbir sonuç alınabilmiş değil.

“MAFYA DÜZENİNE KARŞI HER YERDE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Yine, bugün Uğur Mumcu’nun katledildiği gün; aynı şekilde, aynı katliam siyaseti burada da gündemde. Evet, Türkiye devleti ya bu suçlarla beraber yaşamaya devam edecek ya da burada bir inisiyatif alınarak bu şebekelerden kurtulmanın, demokratik ve özgürlükçü bir siyasi iklimin oluşmasının önü açılacak ama bırakın AKP ve MHP döneminde bunun gerçekleşmesini, mafya babaları siyasete racon kesmeye başladı, mafya babaları siyaseti dizayn etmeye çalışıyor, mafya babaları tehditler ve şantajlarla siyaseti dizayn etmeye çalışıyor ama bununla ilgili hem burada hem de bulunduğumuz her yerde bu mafya düzenine karşı mücadele edeceğiz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -