Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDPden son söz: Biz kazanacağız siz kaybedeceksiniz

HDPden son söz: Biz kazanacağız siz kaybedeceksiniz
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
178 views
06 Haziran 2015 - 13:48
Spread the love

 HDP’nin Van’da yüz binlerin katılımıyla gerçekleştirdiği ‘Büyük İnsanlık’ mitinginde halkları selamlayan MKM sanatçılarından Nihal, yüzbinleri, Amed’in sesine ses vermeye çağırırken, HDP Van İl Eşbaşkanı Derya Hayva ise HDP’ye yönelik saldırıların cevabının sandıklarda verileceğini vurgulayarak, ‘Biz’ler barış ve kardeşlik umutlarımızı yitirmeyeceğiz’ dedi.

HDP’nin Van’da gerçekleştirdiği ve yüzbinlerin katıldığı final mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır’daki saldırının seçimleri yaptırmamaya dönük olduğuna vurgu yaparak, “Kaos planına teslim olmayan ve boşa çıkaran yiğit Amed halkını Van’dan selamlıyoruz. Gösterdiği insani sorumluluk boşa çıkardılar ve o meydanda bizi bombalayanlar aslında kendi geleceklerini bombaladılar. Bizler Allah şahidimizdir ki, bütün dünya ve halkımız, dostumuz, düşmanımız çok iyi bilir ki bizi hiçbir bomba yıkamaz ama biz onu yıkarız” dedi. Karanlık plan yapanlara seslenen Yüksekdağ, “Van’dan son sözümüzü söylüyoruz. Bu seçim yapılacak ve kazanacağız. Bu seçim yapılacak ve siz kaybedeceksiniz” dedi. 

HDP’nin Van’da gerçekleştirdiği “Büyük İnsanlık” mitingi, yüzbinlerin katılımıyla tüm coşkusuyla devam ediyor. Saygı duruşu ile başlayan miting, sanatçılar Nihal, Serhado, Kawa, Adana MKM sanatçılarının halkı selamlaması ile başladı. Sanatçılar adına konuşan Nihal, Amed’in sesine ses vermeye çağırdı. Serhedo ise halkın, oyunları boşa çıkardığını dile getirdi. Hozan Kawa ise Amed’de mitinge saldıranların barışı değil, savaşı istediğini kaydetti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın felsefesinin HDP’de yaşam bulduğunu dile getiren Kawa, 20 yıl sonra kendisinin de HDP projesinde yer aldığını ve ülkesine döndüğünü ifade etti.

Ardından ise Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Hatice Çoban ile Bekir Kaya, DBP Van İl eşbaşkanları Miraz Çallı ile Hamiyet Şahin, HDP İl eşbaşkanları Derya Hayva ile Veysi Dilekçi halkı selamladı.

‘BARIŞ VE KARDEŞLİK UMUTLARINI YİTİRMEYİN’

Selamlamanın ardından konuşan Derya Hayva, “Kürdistan’ın büyük insanlığı, hepinizi selamlıyorum” dedi. Mitinge acıları paylaşmak için toplandıklarını söyleyen Hayva, tüm halklara başsağlığı diledi. “Şehîd namirin” sloganları ile sık sık kesilen konuşmada Hayva, barış ve kardeşlik umutlarının hiçbir zaman yitirilmemesi çağrısında bulundu. Saltanatlarını ve saraylarını kaybetme korkusu içinde olanların HDP’nin gücü karşısında umutlarını yitirildiğini söyleyen Hayva, “Van sokaklarında bizleri şiddet partisi olarak gösterenlere de soruyorum. Şiddet nerededir. Bu topraklar, meydanlarda insanlarımız katledildi. bilgelik buradadır, bilgelik sizlerdedir. Biz bir bilgeyi daha vardır. Kürt’ü, Türk’ü, Alevi, Sünni’yi barış masasının etrafında kenetleyen insandır. Bizim bilgemiz Sayın Abdullah Öcalan’dır” diye konuştu.

‘BİZ’LER O MASANIN ETRAFINDA TOPLANACAĞIZ’

Hayva, “Biz halkların kardeşliği olarak biz o masanın etrafında toplanacağız ve biz halklar diyoruz ki, insanın ağzından söz bir kez çıkar. Kürt’ün, Türk’ün, Alevi’nin, Sünni’nin ağzından da laf bir defa çıkar. Biz masanın etrafında toplanarak bu ülkeye barış getireceğiz. Biz sözümüzde duracağız” dedi. HDP’lilerin toplum dışına itilmek istendiğini kaydeden Hayva, toplumu zehirleyenleri de saltanatları da sarayları da kınadıklarını ifade etti. Hayva, halklar olarak barışın, kardeşliğin sözünü verdiklerini ve barışı, özgürlüğü, eşitliği, adaleti bu ülkeye getireceklerinin altını çizdi.

‘ŞEHİTLERİN MÜCADELESİNİ ZAFERE TAŞIYACAĞIZ’

Ardından YNK temsilcileri, HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, HDP Van milletvekili adayları Zozan Yeliz Yıldırım, Remzi Özgökçe, Tuğba Hezer, Selami Özyaşar, Adem Özcaner, Yurdusev Özsökmenler ve Lezgin Botan yüzbinleri selamladı. Adaylar adına konuşan Adem Özcaner, Van, Kürdistan ve insanlığı selamladı. Verdikleri emeklerin yarın sonucunu alacaklarını söyleyen Özcaner, Amed’de gerçekleştirilen bombalı saldırıyı kınayarak, “Şehîd namirin” dedi. Kürt halkına, Amed ve Bingöl halkına başsağlığı dileyen Özcaner, katledilenlerin, Kürdistan’ın “özgürlük şehidi” olduğunu dile getirdi. Barış ve özgürlük davasının herkesin davası olduğunu söyleyen Özcaner, şehitlerin yolundan yürüyeceklerini ve onların mücadelesini zafere taşıyacaklarının altını çizdi.

‘BARIŞIN YOLU SAYIN ABDULLAH ÖCALAN TARAFINDAN AÇILIYOR’

Kürt halkının ve HDP’nin barış, demokrasi ve sivil yolla zaferi elde edeceğini ifade eden Özcaner, zafer için sadece bir gün kaldığına işaret etti. Halkların acısının derin olduğunu söyleyen Özcaner, ülkeye getirilecek barış yolunun PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından açıldığını söyledi. Özcaner şöyle devam etti: “Şêx Seid’in, Seide Kurdi’nin yolu barış yoludur. Barışın yolu bugün Sayın Öcalan tarafından açılıyor. Kürdistan halkını zalimler bitiremedi. Bizler sandıklarımıza gitmeden önce acılarımızı paylaşıyoruz burada. Kürt halkı barışçıl, meşru ve demokratik yollarla sahip çıkmalı ki, çatışmalara neden olmayalım, kazanalım. Bu nedenle halkımızdan rica ediyoruz: İki aydır sürdürdüğümüz siyaxseti, iki gün daha sürdürelim ve sandıklara gidip kazanalım. Bugün tarih yazıyoruz. Bu miting barışa, özgürlüğe işaret edecek. Türkiye halkları barışını korumak, yeni bir anayasa için çalışacağız. Zafer Ortadoğu halklarınındır. Halkımız sandıklarda zalimleri gömecek. Şehitlerimizin emeği boşa gitmeyecek. Onların hakkını, Meclis’te soracağız, halkımızı özgürleştireceğiz.”

Mitingde KCK Yürütme Konseyi üyesi Remzi Kartal’ın ve HDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in selamları da iletildi. 

Halkların görkemli ve coşkulu karşılamasıyla sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Merheba gele Wanê. Ser sera ser çavan hatin” sözleriyle coşkuya karşılık verdi. Konuşmasına Diyarbakır’daki mitinge düzenlenen bombalı saldırı ile başlayan Yüksekdağ, “Amed’de barışı bombaladılar. Bugün Van meydanında barış dimdik ayakta. Amed meydanında bu umudu bombaladılar, Van meydanında umut dimdik ayakta. Büyük insanlığı bombaladılar, görün bugün Van’da büyük insanlık dimdik ayakta” dedi. Büyük insanlığın asla bombalara, kurşunlara, kalleş saldırılara boyun eğmediğini söyleyen Yüksekdağ, Van halkına teşekkür ederek, büyük bir insanlık, cesaret ve onur dersi verdiklerinin altını çizdi. Onurdan nasibini almayanlara halkların en büyük dersi vereceğine vurgu yapan Yüksekdağ, miting meydanlarında halkları şiddete boğanların, mitingleri bombalayanların, ölümden ve kandan beslenenlerin korktuğunu vurguladı, saldıranların aydınlıktan, barıştan, yiğit yürekli halklardan korktuklarını söyledi. Yüksekdağ, yola çıkarken, büyük insanlığın kutsal değerlerini omuzladıklarını ifade ederek, cesareti kuşanan halkların zaferini ilan edeceklerini ve savaştan, kandan beslenenlerin 7 Haziran günü kaybedeceğini ve bütün Türkiye halklarının kazanacağını vurguladı.

‘BİZİ HİÇBİR BOMBA YIKAMAZ’

Diyarbakır’da kanın ve vahşetin içerisinde bütün dünyanın büyük insanlığın ne demek olduğunu gördüğünü söyleyen Yüksekdağ, “Özgürlük meydanını savunanların, kaos planına teslim olmayan ve boşa çıkaran yiğit Amed halkını Van’dan selamlıyoruz. Gösterdiği insani sorumluluk boşa çıkardılar ve o meydanda bizi bombalayanlar aslında kendi geleceklerini bombaladılar. Bizler Allah şahidimizdir ki, bütün dünya ve halkımız, dostumuz, düşmanımız çok iyi bilir ki bizi hiçbir bomba yıkamaz ama biz onu yıkarız. Hiçbir şiddet ve terör saldırısı hayallerimizi, isteklerimizi yıkamayacak. Çünkü bizler sadece bu siyasi iktidarın sahipleri gibi güç için, mevki, saltanat için yola çıkmadık. Bizim yolumuz barış yolu. O barışı, özgürlüğü kazanacağız. Bizim yolumuz Türkiye halklarının kardeşliği ve eşitliğinin yolu. O eşitliği ve kardeşliği mutlaka sağlayacağız. Bizim yolumuz demokrasi yolu. O demokrasiyi 7 Haziran’da mutlaka kazanacağız” ifadesinde bulundu. 

‘BU HALKIN SİZE VERECEK OYU DA DESTEĞİ DE YOK!’

Yüzbinlerin “Katil Erdoğan” sloganları eşliğinde konuşmasına devam eden Yüksekdağ, onlarca saldırıdan, insanların sokaklarda diri diri yakılmasından, katliam denemesinden günler sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saldırıyı kınadığını hatırlattı. Her saldırı karşısında güvenliklerini de sandık güvenliğini de kendilerinin almak zorunda kaldığının altını çizen Yüksekdağ, güvenlik için Cumhurbaşkanı’nın da Başbakanının da kılını bile kıpırdatmadığını vurguladı. Yaptıklarının sadece kışkırtmak olduğunu dile getiren Yüksekdağ, “Şimdi de failleri arıyor. Halk faillerin kim olduğunu çok iyi biliyor. Halk saldırıların sorumluları da emri verenler de bu ülkenin başbakanıdır, cumhurbaşkanıdır. Utanmadan Türkiye halklarının karşısına çıkıp 7 Haziran seçimlerinde kazanacaklarını sanıyorlar, halkımızdan güç ve destek istiyorlar. Bu halkın size verecek oyu da yok, desteği de yok. Artık bütün Türkiye halkları haklının, mazlumun, barış, özgürlük diyenin yanında yer alacak. Ey Van! Bütün Türkiye bizlerin, sizlerin yanında olacak. Türkiye halkları baskı ve terörle iktidar devşirmeye çalışanlara 7 Haziran’da cevap verecek. Bütün Türkiye halklarına çağrı yapıyorum: Bütün bu vahşetten sonra vicdanınızı kuşanın, vicdanınızın sesi ile düşünün, bu vicdansızlara oy vermeyin, yüz vermeyin” diye seslendi.

‘ARTIK HALKLARIN ŞAFAĞI SÖKÜYOR, GÜNEŞ DOĞUYOR’

Siyasi ve insanlık vicdanını yitirmiş olanlara verecek oyların olmadığını dile getiren Yüksekdağ, bütün karanlık kuşatmaların içerisinde doğan güneşi, gecenin sabahını gördüklerini belirtti. “Artık halkların şafağı söküyor, gün doğuyor, güneş doğuyor ve onların ampulleri patlıyor” diyen Yüksekdağ, artık Türkiye’de o ampule ihtiyaç olmadığına ve halkların güneşinin doğduğunu söyledi. Sözlerine “Yeni gün bütün dünya halklarına kutlu olsun” şeklinde devam eden Yüksekdağ, 7 Haziran seçimlerinin sadece bir seçim olmadığını, seçimlerin bir şeref ve insanlık davası olduğunu vurguladı. Yüksekdağ, 7 Haziran’da halklara saldıranlara en büyük cevabın verileceğini vurgulayarak, yarın insanlık onurundan, demokrasiden nasibini almayanların sandıklara gömüleceğini vurguladı. Türkiye’nin dört bir yanında sımsıkı halklara sarılacaklarını söyleyen Yüksekdağ, saldırıları düzenleyenlerin ve düzenletenlerin, haksızlıklarını, şiddetle, zorbalıkla ömürlerini uzatmaya çalıştıklarına değindi.

‘BU DİKTATÖRLÜĞÜ İLAN ETTİRMEYECEĞİZ, ONU BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ’

“Biz ahlaklılığımızın gücüne inanıyoruz” vurgusu yapan Yüksekdağ, “Biz’lerin kazanacağına inanıyoruz. Bu inancı yüreğinde taşıyanlar kazanacak. Artık Türkiye’de korkuyla, nefretle, şiddetle siyaset yapılmasına izin vermeyeceğiz. Partimize dönük bütün saldırılar aracılığıyla bir korku imparatorluğu kurmaya çalışıyor. Biz bu korku imparatorluğunu asla kurdurmayacağız. Bu diktatörlüğü ilan ettirmeyeceğiz, onu başkan yaptırmayacağız” dedi. 

Şiddetle baskıyla, tehditle demokratik iradelerin teslim alınmasına izin vermeyeceklerinin altını çizen Yüksekdağ, gençlerin, kadınların, halkların her yerde haklılığın ve meşruiyetin nöbetçisi olması çağrısında bulundu. Halkları kontrolden çıkarmaya karşı en güçlü cevabı soğukkanlı ve demokratik duruşla göstereceklerini vurgulayan Yüksekdağ şöyle devam etti: “Onların bombadan, silahtan başka sözleri kalmadı, ama bizim sözümüz çok. Sandıklarda sözümüzü söyleyeceğiz. AKP Hükümetine de son sözüm, onları sandıklarda bitirmek olacak. Onları 7 Haziran’da bitirdikten sonra yeni yaşam için yürüyüşümüze ve yolumuza devam edeceğiz. Sizleri, bizleri bu yoldan çıkarmaya çalışanlara karşı dikkatli olun. Provokatörlere, tuzaklar kuranlara karşı dikkatli olun. 7 Haziran’da vereceğimiz oyla, sandıklarda tutacağımız demokrasi nöbetiyle cevap vereceğiz. Sokaklara çıkmayacaksınız. Her yerde evinizde, mahallenizde kısa bir süre kala sandığa güvenli bir şekilde gereken neyse onu yapacaksınız. Bizim görevimiz saatler boyunca güvenli bir şekilde o sandıklara gitmesini sağlamaktır. Hepiniz sandıklara gidin. Bütün komşularımıza, arkadaşlarınıza o sandıklara gidip demokrasiye sahip çıkma çağrısı yapın. Bırakın onlar korkuları içinde, şiddet içinde, kendi sonlarını görüp yaşadıkları kabus içinde boğulsunlar. Bizim hayallerimiz gerçek oluyor. Sizin esas gücünüz budur.”

‘CEVABIMIZI SANDIKLARDA VERECEĞİZ’

Seçim kampanyası boyunca DAİŞ saldırganlığını dayatanların, seçim meydanlarında DAİŞ’in Kobanê’de sergilediği vahşetin örneğini yaratanların, çeteler ile iktidar olamayacaklarının altını çizen Yüksekdağ, bu yoldan çıkılamayacağını söyledi. Erdoğan’ın DAİŞ’i desteklediği gibi bugün de MİT TIR’ları ile desteklemeye devam ettiği gibi Amed’de saldırı gerçekleştirenleri de desteklediğini kaydeden Yüksekdağ, iktidarın saldırıları kışkırttığının altını çizdi. HDP’nin ve halkların zaferini birlik ile ilan edeceklerini ifade eden Yüksekdağ, “Hepimizin birliği, onların sonu olacak. Büyük insanlık, bütün kalleşliklere inat yaşamın her alanında kendi gücünü, iradesini, kazanımını ilan edecek. Bu zafer bizim insanlık sözümüzdür. Bu zafer, Diyarbakır meydanında katledilen kardeşlerimize sözümüzdür. Erzurum’da yakılan, Bingöl’de infaz edilen kardeşlerimize, Rojava’da, Kobane’de direnen, şehit düşen kardeşlerimize halklarımıza sözümüzdür. 7 Haziran’da bizler kazanacağız, Van kazanacak, büyük insanlık kazanacak. Bunun için yine durmak yok. Dört bir yandan seçim güvenliğini bozmak amacıyla müşahitlerimize parti çalışanlarımıza saldırıyorlar, günlerdir sandık görevlilerimizi gözaltına alındı. Bunlara cevabımız daha fazla müşahit kaydetmek olacak. Bu zamana kadar gitmemiş olanlar varsa, bütün arkadaşlarımızı bu onurlu göreve davet edelim. Her yerde sandıklarımızın gözcüsü olalım. Yeni yaşamın savunucusu olalım. Öldürmekle bitiremezsiniz, tutuklamakla bizi pasifize edemezsiniz. Seçimlere saatler kala bütün halkımız seçim sandıklarında da bir görev seferberliğine demokrasi seferberliğine gitmelidir, sandıklarda hırsızlara, yolsuzlara en iyi cevabı yeni yaşamı seçen halkımız verecek” vurgusu yaptı.

‘BU SEÇİM YAPILACAK’

“Bu seçim yapılacak. Bütün karanlık plan yapanlara sesleniyorum: Birileri bu seçimlerin yapılmamasını, bizim kaybetmemizi ne kadar istiyor. Van’dan son sözümüzü söylüyoruz. Bu seçim yapılacak ve kazanacağız. Bu seçim yapılacak ve siz kaybedeceksiniz” diyen Yüksekdağ, Ahmed Arif’in “Anadolu” şiiriyle zaferin mesajını verdi. Bütün Türkiye halklarının umudunun “Biz’ler” olduğunu dile getiren Yüksekdağ, “7 Haziran’da Anadolu, Mezopotamya, Kürt halkı, Biz’ler kazanacağız. Bu inançla saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Yolumuz açık olsun. Ez wesilav dikim” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Yüksekdağ’ın konuşmasının ardından tüm adaylar barış güvercinlerini uçururken, güvercini uçurmadan önce kısa bir mesaj veren Yüksekdağ, “Onlar barışı katletmeyi istediler. Bizler bugün barış güvercinleri ile cevap oluyoruz. Bizler Hz. Nuh’un büyük felaketten çıkan büyük insanlığı gökyüzüne uğurluyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından yüz binler, “Bizler HDP Bizler Meclise” sloganları ile dağıldı (DİHA)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -