Kuzey Teve

HDP’den Diyarbakır’da gövde gösterisi

HDP’den Diyarbakır’da gövde gösterisi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
43 views
03 Ocak 2021 - 12:22
Spread the love

 HDP’nin Diyarbakır adayları yüzlerce araçlık konvoyla karşılandı. Yeni adaylar ilk mesajlarını verdi: Boylarının ölçülerini alacaklar.

Remzi BUDANCİR-ARTI GERÇEK


HDP, Diyarbakır adaylarını bugün görücüye çıkardı. Büyük bir kalabalık tarafından karşılanan adaylar il binası önünde açıklama yaptı. Tanıtım toplantısından sonra bazı adaylar Artı Gerçek’e seçim sürecini değerlendirdi. 
 

YÜZLERCE ARAÇLA ŞEHİR TURU

HDP’nin Diyarbakır adayları havaalanından binlerce kişi tarafından karşılandı. Adaylar kendilerini karşılamaya gelen yüzlerce araçtan oluşan konvoyla şehir turuna çıktı.Aşırı sıcağa rağmen konvoya katılımın yüksek olduğu dikkat çekti. 

OHAL’DE HDP İL BİNASININ ÖNÜNDE İLK AÇIKLAMA

Aday tanıtımlarının öncesinde HDP’nin cezaevinde tutuklu bulunun cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın konuşmaları dinletildi. Demirtaş’ın konuşması zılgıt ve alkışlarla karşılandı. HDP il binasının önünde aday tanıtımlarından önce bir konuşma yapıldı. OHAL döneminde ilk defa HDP il binasının önünde açıklama yapıldığına dikkat çekildi. OHAL süreci boyunca HDP il binası önünde hiçbir açıklama yapılmasına izin verilmemişti.

HDP, Diyarbakır milletvekili adaylarını il binası önünde tanıttı. OHAL döneminde ilk defa HDP il binasının önünde açıklama yapılıyor. OHAL süreci boyunca HDP il binası önünde hiçbir açıklama yapılmasına izin verilmemişti.

PİR: HER BİRİNİZ BİR ADAY GİBİ ÇALIŞMAYA VAR MISINIZ?

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir yaptığı konuşmada seçimlere son bir ay kaldığını söyledi. HDP Cumhurbaşkanı adayı ve HDP milletvekillerinin bir buçuk yıldır cezaevinde olduğunu hatırlatan Pir, “Son bir ay kaldı. 3 yıldır tamamlayamadığımızı bir ay sonra tamamlayacağız. Cumhurbaşkanı adayımız 1.5 yıldır cezaevinde. Herbiriniz bir aday gibi çalışmaya var mısınız” dedi. Ziya Pir, Sibel Yiğitalp ve Feleknaz Uca’nın konuşmalarının ardından yeni adaylar tanıtıldı. Diyarbakır halkının HDP’nin adaylarına yoğun ilgisi vardı. 

‘İRADEMİZE İPOTEK KOYANLARDAN ÖCALACAĞIZ’

HDP Diyarbakır birinci sıra adayı Selçuk Mızraklı, konuşmasında kayyım politikasına değindi. Mızraklı, “Kayyım atayarak irademize ipotek koyan, vekillerimizi cezaevine koyanlardan öcümüzü almaya var mısınız?” diye sordu. Mızraklı secimlerden zaferle çıkacaklarını söyledi. 

“BOYLARININ ÖLÇÜSÜNÜ ALACAKLAR”

HDP’nin Diyarbakır milletvekili adayları tanıtım programının ardından Artı Gerçek’e konuştu. Bölgede yaşanan sorunu, seçim güvenliğini ve hedeflerini anlattılar. 

HDP’nin Diyarbakır birinci sıra milletvekili adayı Selçuk Mızraklı, OHAL koşullarında yapılan seçimin adil olmayacağını söyledi. OHAL gerekçesi ile örgütlenme ve propaganda yapılmasının sınırlandırıldığını ifade eden Mızraklı, “Medya tekelleşti. Güvenlik aygıtından, kamunun kullandığı bütün imkanlar bir kişi ve bir parti lehine kullanılıyor. Bu ortamda adil, eşit ve özgür bir seçim koşullarından bahsedilemez. Ama bütün bunlara karşın onlar boylarının ölçüsünü alacaklar. HDP’nin yanında sadece demokrasi güçleri var. Bu meclisin anahtarı HDP’nin elindedir. Ben AKP’nin herkesin umduğundan daha çok erken erime sürecinde olduğunu düşünüyorum. Yarın öbür gün DSP’nin 2002 seçimlerinde aldığı hezimete benzer bir şeyle karşılaşırlarsa hiç kimse şaşırmasın” dedi.

Mızraklı, Türkiye’nin en dikkat çekici sorunlara değinerek, çözüm önerilerini sundu. Ülkede yaşanan bir çok sorunun Kürt sorunundan kaynaklandığını ifade eden Mızraklı, “Üzerine bastığınız toprakların en büyük sorunu Kürt sorunudur. Bu sorunu çözmek lazım. Çünkü o ekonomik dediğimiz krizlerin arkasında da barışı değil, savaşı önceleyen, savaş politikaları üzerinden yapılan askeri harcamalar var. Bir an önce adil, eşit ve bir arada yaşayabilme barışının koşullarını inşa edebilmeliyiz. Bu coğrafyada binlerce insan, yerel yönetimlere bağlı çalışanlar, kamu sektöründe çalışanlar işlerinden, aşlarından edildiler. Adeta karşımızda Kerbela’nın uygulayıcılarından çok daha nahak olan bir sistem var” diye konuştu. 

“KÜRTLER, ERMENİLERİN YAŞADIKLARINI YAŞIYOR”

HDP İstanbul Milletvekili ve Diyarbakır milletvekili adayı Garo Paylan, Ermeniler’in Anadolu’nun her yerinde, Diyarbakır’da, Malatya’da ve bütün coğrafyada yaşadığını hatırlattı. Ermenilerin 100 yıl önce yaşanan büyük bir felaketle bu topraklardan sürüldüğünü ifade eden Paylan, “Son yıllarda Kürt halkına karşı da aynı politika uygulanıyor. Biz barışta ısrar ediyoruz. Hiç kimse merak etmesin, bu devran dönecek. Diyarbakır bu devranı döndürmeye hazır. Ona,  7 Haziran’da anlatmaya çalıştık. ‘Gel barışçıl politikalara dön dedik’ anlamadı. 1 Kasım’da felaketler yaşattı halkımıza. 24 Haziran’da bir kez daha anlatmalıyız. Çok güçlü bir şekilde anlatmalıyız ki bu savaş uçakları artık uçmasın. Barış konuşulsun. Onlar burada yol ve köprü yapacağız diyor. Yol, köprü yapmak kolay, zor olan barış. Biz zor olana talibiz. Bunu mutlaka başaracağız” dedi.

“METROPOLLERE AĞIRLIK VERECEĞİZ”

HDP Bingöl milletvekili ve Diyarbakır milletvekili adayı Hişyar Özsoy seçim güvenliğine değindi. OHAL koşullarında gidilen seçimin adil olmayacağını belirten Özsoy, “Sandıkların güvenliği temel konu. Sandıklara barajı aşacak kadar oy muhakkak girecek. O konuda kuşkumuz yok. Ama çalma payı ne kadar verelim onu bilmiyorum. Çünkü bu konuda çok mahirler. Sandıklara müdahale edebiliyorlar. Yakın zamanda Meclis’ten bir yasa tasarısı geçti. HDP’yi baraj altına bırakma yasasıydı aslında. Ama özellikle metropollere yükleneceğiz. Metropollerde sandıkları korumak biraz daha mümkün. Metropollerde CHP, İYİ Parti ve SP de var. Ama Kürt kentlerinde HDP var, karşısında devlet bir parti olmuş durumda. Dolayısıyla bizi zorlayacaklar. Bütün bunlara rağmen biz barajı aşmakta kararlıyız” diye konuştu.

Özsoy, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin bölgede ne kadar oy alacağına ilişkin de konuştu. Bu iki partinin Diyarbakır başta olmak üzere bir çok Kürt kentinde zayıf olduğunu hatırlatan Özsoy, şöyle konuştu: Özellikler Bingöl, Elazığ ve Adıyaman hattında kısmi varlık gösterebilirler. Bu seçim biraz 7 Haziran dinamiklerini andırıyor. Erdoğan ve MHP ittifakının temel amacı HDP’yi barajın altında bırakmak. Çünkü Meclis’in sandalye sayısı değişecek. Diğer partilerin baraj sorunu yok. Onlar birbiri ile ittifak yaptılar. Baraj sadece HDP için var. HDP barajı aşarsa dengeleri sarsacaktır. Bizde zaten parti olarak sürekli dengeleri sarsıyoruz, sarsacağız.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -