Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDPde kongre heyecanı

HDPde kongre heyecanı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
156 views
22 Haziran 2014 - 9:16
Spread the love

 Türkiye’de değişik kesimleri bir araya getiren Halkların Demokratik Partisi’nin 2. Olağan Kongresi çok sayıda yerli ve yabancı konuğun katılımıyla başladı. HDP ve BDP eş başkanları ile milletvekilleri salona katılımcıların ayakta alkışlandı. Açılış konuşmasını yapan HDP MYK üyesi Garo Paylan “Sayın Öcalan’ın aramızda olacağı günü özlemle bekliyoruz” dedi.

Başörtülüsünden LGBTİ bireylerine, Kürtlerden farklı etnik kimliklere kadar çok farklı kesimlerin bir araya geldiği HDP, 2. Olağanüstü Kongresi başladı. Kongre’deki farklılık ve renklilik salona asılan pankart, afiş ve sloganlara da yansıdı. Salonda Kürtler ağırlıkta olmasına rağmen, farklı kesimlerde kongre salonundaki yerini aldı. Salonda HES’lere karşı tepkiyi ifade eden pankartlarda, SOMA faciasında hayatını kaybedenler, Gezi eylemlerinde öldürülen gençlerde unutulmadı. Rojava direnişinin selamlandığı salonda Kürtlerin bütün konulardaki hassasiyetleri atılan sloganlara ve asılan afişlere yansıdı. Salonda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posteri Soma anısına platformlara kurulan baretlerle yan yana yer aldı.

ABD, Bulgaristan, Sırbistan, Avusturya, Almanya, Brezilya, Fransa, Kanada, AB Türkiye Delegasyonu, Ürdün, Güney Afrika, İtalya gibi çok sayıda ülkenin elçilikleri ve diplomatik misyon temsilcileri kongreye katıldı. Kongreye ayrıca, Roboski’de öldürülen 34 kişinin aileleri, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk’un yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve KESK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri, 78′liler Vakfı, SODAP, Halkevleri, İHD, HAK-PAR temsilcileri ile ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya, KADEP, Federal Kürdistan Bölgesi Hükümet Temsilcisi Kemal Kerkuki, Federal Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Cafer İbrahim, Kürdistan Parlamenterler Birliği’nden Necla Ömer, KDP Ankara Temcilcisi Omer Mirani, Rojava Halk Meclisi Eşbaşkanı Abdulselam Ahmed, PYD temsilcisi Bashira Darvis, Eşber Yağmurdereli, Ferhat Tunç gibi aydın ve sanatçıların da aralarında bulunduğu gibi çok sayıda kişi katıldı. Katılımcılar arasında MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş de yer aldı.

Kongre’de ayrıca Kürtçe-Türkçe ve Türkçe-İngilizce simultane çeviri yapılırken, işitme engelliler içinde çeviri yapıldı. Salonda Kürtçe, Arapça, Ermenice, Türkçe dillerde müzik parçaları çalınıyor. Salonun girişine Türkiye devrim hareketinin öncülerinden Mazlum Doğan, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, Rojava’da savaşında yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Serkan Tosun’un posterleri asıldı. Salonun içinde ve dışında Öcalan’a Özgürlük Platformu tarafından başlatılan imza kampanyasının imza metinleri dolaştırılarak imza da toplandı.

Vekillere ve Demirtaş’a büyük ilgi

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü salona girişlerinde uzun süre ayakta alkışlarla karşılandı.

Açılış konuşmasını yapan HDP MYK üyesi Garo Paylan, yaptığı kısa konuşmada katılımcıları ve misafirleri selamladı. Paylan, “Sayın Abdullah Öcalan’ın aramızda olacağı zamanı büyük bir özlemle bekliyoruz” sözleri salondakileri coşturdu.

Divan da eş başkanlık uygulaması yapılarak Gencay Gürsoy ve Selma Irmak seçildi. Soma’da hayatını kaybedenler başta olmak üzere demokrasi ve devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunda bulunuldu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -