Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDP ve BDP halkın geleceğidir

HDP ve BDP halkın geleceğidir
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
171 views
29 Mart 2014 - 11:48
Spread the love

 Yusuf KARATAŞ

Cumhur DAŞ
Diyarbakır

Nevvroz’la başlayalım. Siz Öcalan’ın Newroz mesajını nasıl değerlendirdiniz?
Sayın Öcalan’ın Newroz’daki mektubu son derece tarihi bir açıklamaydı. Öcalan’ın açıklamasında üç ana tema vardı. Birinci olarak; Sayın Öcalan bu ülkede artık tartışmasız bir şekilde çözümün, barışın tek aktörü olduğunu bir kez daha kanıtladı. Çünkü her şeye rağmen Sayın Öcalan dedi ki; “Biz birlikte demokratik, eşitlik hukukuna uygun bir gelecek kurabiliriz.” İkinci olarak geçen yıldan bu yıla çözüm için atılmamış adımlardan kaynaklı sıkıntılara işaret etti. Uyarılar içeriyordu bu mesaj. Gelinen aşamanın kritik olduğuna dikkat çekti. Üçüncüsü de hükümetle, devletle uğraşmak yerine Türkiye halkına çağrı yaptı. Türkiye halkı bu süreci sahiplensin istiyor Sayın Öcalan. Bu topraklarda kalıcı bir barış inşa edeceksek bu ancak halkların yan yana geldiği, birbirinin haklarına saygı duyduğu toplumsal bir barışla mümkün olacak. Bizi en çok ilgilendiren kısmı da buydu. Bizim buna sahip çıkmamız lazım.

KCK’nin açıklaması da daha çok bu üçüncü noktaya mı denk düşüyor?

KCK’nin açıklamasında bu üç maddenin tamamı var. KCK bütün açıklamalarında bu sürecin mimarı olan Öcalan’ın rolüne atıfta bulunur, onun çözüm stratejilerine bağlı olduğunu söyler sonra hükümetin görevini yapmadığını belirtir ve özetle Türkiye, Ortadoğu halkları barışa sahip çıksınlar der. 

Ancak Kürt hareketinin çözüm konusunda ‘AKP olmazsa olmaz’ algısıyla hareket ettiğine ilişkin eleştiriler yapılıyor. Böyle bir ön kabul var mı?
Hiçbir zaman böyle bir yaklaşımımız olmadı. Kürt hareketi halkın gücüne güvenen ve kendi siyasetini yürütmekte ısrar eden bir hareket. Başka merkezlere bakmaz, kendi önüne bakar. En nihayetinde bu ülkede iktidarı yönetme yetkisini kim kullanıyorsa bu halkın gücünü dikkate almak zorunda kalır. Bu memlekette en korkunç dönemin mimarları olan Demirel, Mesut Yılmaz bile Kürt realitesini tanımak zorundayız demişlerdir. Ecevit diyalog yolunu aramıştır, Özal aracılarla görüşmeler yapmıştır. Siz halk olarak kendi gücünüzü korursanız, yönetenler sizi dikkate almak zorunda kalır. Şimdi AKP iktidarda, onlar görüşmek isteyince onlarla da görüşülüyor. Ama ‘Biz AKP ile çözeceğiz başkası ile çözemeyiz’ gibi tek bir laf olmamıştır, olmaz da. 

AKP 17 Aralık’tan bu yana yaşananları çözüm sürecine karşı bir darbe olarak da gösterip bu konuda Kürt halkından destek de istiyor. Bu konuda ne dersiniz?
Bu operasyonlar olsa da olmasa da AKP, Kürt halkı nezdinde kredisini tüketmiş bir hükümettir. Bu operasyon olmasa bile Kürtler Kürdistan’da seçimlerde AKP’ye büyük bir ders verecek. 30 Mart akşamı bunu herkes görecek. Ama AKP Türkiye’nin batısında eğer güçlü bir cevap alamazsa yolsuzluklar meşrulaşacak. Tayyip Erdoğan seçimleri tam o noktaya getirmeye çalışıyor. Sandıkta aklanmaya çalışıyor. Türkiye toplumu ‘Sandıkta aklanma olmaz, aklanacaksan yargıya git’ demeli. Öte yandan Türkiye’nin batısındaki demokrasi güçlerinin “Tayyip’i indirmek için CHP’ye kayalım” fikrinden de vazgeçmesi lazım. Bu iki çıkmaz siyaset sürekli birbirini üretiyor. CHP bir eliyle bozkurt işareti yapıyor, diğeriyle Fetullah Gülen’in elini tutuyor. Erdoğan da halkı CHP’yle korkutuyor. Türkiye halkları bu politikaya karşı tavır almalı. Toplumun HDP gibi güçlü bir seçeneği var.  Türkiye toplumunun ‘Oylar bölünür’ lafını bir kenara bırakıp kendi sözünü söylemesi lazım.

‘DİYARBAKIR’A NE YAPILDIYSA BİZ YAPTIK’

Belediye hizmetleri konusunda BDP eleştiriliyor. Öte yandan özerklikle ilgili açıklamalarınız da çokça tartışıldı. Yeni dönemde neler yapacaksınız?
BDP siyaset yapıyor, hizmet yapmıyor diye spekülasyon var. Oysa bizden önce Diyarbakır’da hiç hizmet yoktu. Bu kente ne yapıldıysa biz yaptık. Biz belediyeyi aldığımızda Diyarbakır’ın bir tane parkı vardı. Şu an her mahallemizde yeşil alan var. Bu gelenek başladığında temiz içme suyu yoktu, kanalizasyon yoktu. Bunların tamamını planlı olarak bizim belediyemiz hayata geçirdi. Yeni dönemde dış ilçelerimizde ve köylerimizde alt yapı hizmetlerine ağırlık vereceğiz. Şehir merkezinde de sosyal politikalara ağırlık vereceğiz. Büyük bir yoksulluk, işsizlik var. Halkın bir araya gelip kendi ekonomisini oluşturduğu alternatif modellere ağırlık vereceğiz. Büyükşehir Belediyesinde ‘Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Dairesi’ kuracağız. Yaptığımız en önemli şey ise, bu kentte yerel yönetimleri halkla buluşturmak oldu. Şimdi 24 saat belediyenin kapısı halka açık. Herkes gidiyor karar süreçlerine, tartışmalarına katılabiliyor. Yerel yönetimlerde önemli bir aşamaya geldik. Bu seçimlerden sonra da bir fark yaratacağız. Yerinden, özerk, demokratik yönetimi bu kentte inşa edeceğiz. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi, kent parlamentosu olarak çalışacak. Eğitiminden, sağlığına, ekonomisine kadar halkımızın bütün sorunlarının muhatabı olarak kendimizi görüyoruz ve bunları çözme iddiasını ortaya koyuyoruz. Öyle ufak tefek, oraya ne yol ne park yapacaksın gibi küçük projeler için değil, biz çok büyük bir demokratik hamle için hazırlanıyoruz. Bu seçim, Diyarbakır halkının gücünü açığa çıkardığı, tarih yazdığı bir seçim olacak. AKP en büyük dersi bu şehirde alacak ve seçimde biz halkın iradesini açığa çıkartan bir siyasi gelenek olarak öz yönetimlerimizi inşa sürecini başlatacağız.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -