Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDP seçim startını verdi

HDP seçim startını verdi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
175 views
28 Mart 2015 - 16:34
Spread the love

 ANKARA (ANKA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çözüm sürecine ilişkin sözlerine tepki gösteren HDP Eş Başkanı Demirtaş, “Barış olacaksa bizlerin ortak sahiplenmesi ile olur değil mi? Ama artık öyle olmuyor. Cumhurbaşkanı’nın ruh hali karar veriyor. Barış onun psikolojisine bağlı biz psikolojisini bozduk diye süreci engellemiş olduk. Bu kadar basit ve lakayıt bir tutumla ülke yönetilemez, süreç ilerleyemez” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Genel Merkezi’nde düzenlenen il eşbaşkanları toplantısının açış konuşmasını yaptı. Demirtaş, toplantıyla seçim çalışmalarını fiilen başlattıklarını belirtti.

-“NAYLON İKTİDARLAR TÜRKİYE’Yİ YÖNETTİ”-

Zorlu bir mücadele sonucunda gelinen aşamaya işaret eden Demirtaş, “Bize kendi zihin dünyalarında hiç bir rol biçemeyenler bu durumu anlayamıyorlar, anlayamazlar da çünkü her zaman kendileri yapay projeler olarak inşa edildiler. Mevcut iktidar da dahil olmak üzere ondan önceki iktidarlar serada yetiştirilen naylon iktidarlar olarak Türkiye’yi yönettiler. Bir halk hareketinin ilk defa bu kadar cüretkar bir şekilde ‘ben iktidara talibim’ deyişini hazmedemiyorlar” dedi.

-“SOKAK AĞZIYLA BİZLERE SALDIRIYORLAR”-

Hükümet yetkilileri tarafından HDP’yi yönelik yapılan açıklamalara da değinen Demirtaş, “Emek, kadın, çevre hareketinin iktidara talip olmasını içlerine sindiremiyorlar, bunu o kadar öfkeyle ifade ediyorlar ki; Cumhurbaşkanından, Başbakanına, hükümet sözcüsüne kadar küfürbaz tayfası gibi sokak ağzı ile bizlere hakaret edercesine saldırıyorlar. Biz bu ülkenin Cumhurbaşkanı kadar seviyesiz değiliz, biz halkız çok şükür halkın dili ile konuşmayı biliyoruz. Kimseye hakaret etmedik, etmeyeceğiz de fakat içine düştükleri durumun, panik halinin ne kadar korku yarattığını da işte bu sözlerden rahatlıkla çıkarabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

-“ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİZ TIKAMIŞIZ GİBİ YAYGARA KOPARIYOR”-

Hükümetim çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamalara da değinen Demirtaş, “ ‘Başka da bir şey yok. Başka ne istiyorsunuz?’ diyorlar. Çözüm süreci ile ilgili sürecin başından bu yana beklentiler var. Yeni anayasa, demokrasi paketleri, özgürlükler var, ifade özgürlüğü var, gösteri hakkı, siyaset hakkı var. Bunların hangisinde adım atıldı? Yok! hiçbir adım atmayan iktidar çözüm sürecini biz tıkamışız gibi yaygara koparıyor” diye konuştu.

-“SİZ HANGİ ADIMI ATTINIZ DA BİZ ENGEL OLDUK?”-

Demirtaş, hükümetin kendilerini sürece engel olmakla suçladığını, sürecin başından bu yana beklentilerinin bulunduğunu ancak herhangi bir adımın atılmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Siz hangi adımı attınız da biz engel olduk? Sayın Davutoğlu’na sormak istiyorum; Çözüm süreci ile ilgili attığınız hangi adıma biz engel olduk? bir tane örnek verin. Parlamentoda ne yaptınız da biz engel olduk? Engel olduğumuz şeyi söyleyeyim; güvenlik yasasını getirdiniz çözüm sürecini sabote edecek en kritik hamleyi yaptınız. Biz ona engel olmaya çalıştık. Eğer bu çözüm sürecine engel olmaksa kusura bakmayın, bu tutumumuzu ilkesel olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Şunu diyorsanız başınızdaki patron saraydaki patron ‘biz onu eleştirdiğimizde kızıyor, öfkeleniyor çözüm sürecini durduruyorsa’ işte o sizin sorununuz patronunuzdan bu kadar korkmayacaktınız. Ne yapalım o sizin patronunuz bizim değil, sizin Genel Başkanınız bizim değil, aman diyorlar eleştirmeyin, öfkeleniyor öfkelenince çözüm süreci aniden duruveriyor atılması gereken adımlar da geri plana itiliyor düşünün ki bir ülkenin barışı tek adamın psikolojisi ruh haline bağlı duruma gelmiş, vay halimize!”

-“BASİT VE LAKAYIT BİR TUTUMLA SÜREÇ İLERLEYEMEZ”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çözüm sürecine ilişkin sözlerine tepki gösteren HDP Eş Başkanı Demirtaş, “Barış ve çözüm sadece Cumhurbaşkanı’nın kararı ile değil, ortak kararlarla oluşturulacak. Yani senin benim kardeşim, anaların evladı ölmeyecekse eğer, Başbakanın değil, Cumhurbaşkanı’nın değil, hepimizin ortak kararı ile olur. Barış olacaksa bizlerin ortak sahiplenmesi ile olur değil mi? Ama artık öyle olmuyor. Cumhurbaşkanının ruh hali karar veriyor. Barış onun psikolojisine bağlı biz psikolojisini bozduk diye süreci engellemiş olduk. Bu kadar basit ve lakayıt bir tutumla ülke yönetilemez, süreç ilerleyemez” dedi.

-“TEK KİŞİLİK BİR DEVLET KURULMUŞ”-

Çözümün anahtarının 7 Haziran’da halkın elinde olacağını belirten Demirtaş, “O anahtarı doğru kullanırsanız Türkiye’nin önü açılacaktır. Sarayın barışa ihtiyacı yok, böyle bir derdi de yok. Aldığı güvenlik tedbirlerine bakın kendini korumaya alıyor, sarayın koruma ordusu var. Sarayı korumakla mükellef sarayın artık güçlü bütçesi de var. İstediği şekilde kullanabileceği, hesap vermeden kullanabileceği örtülü ödeneği var. Ne yapacak bu parayı? Özel ordusu var yani devletin içinde tek kişilik ayrı bir devlet kurulmuş durumda çünkü seçim sonuçlarından şimdiden kaygılanmaya başladılar. Ola ki iktidarı kaybederlerse parlamentoya hesap vermeyen denetlenmeyecek bir liderlik yönetimi oluşturmak istiyorlar, güvenlik yasası bunun özel yasasıdır. İstihbarat yetki ile kurduğu özel ordu onu koruyacak özel güvenlik birimidir yani özel devlet, şu anda kendi özerkliğini ilan etmiş durumda. Bu devlet içerisinde özerk bir yapı olarak oraya yeni bir sarayda yaşıyor kendisini eleştirdiğimiz zaman da ‘sen misin eleştiren’ diyip hakaretler yağdırıyor, tetikçisi olan parayla tutukları gazeteciler akşamları televizyonlarda bizlere saldırarak tehditler yağdırarak da geri adım attırmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

-“BU GEMİ LİMANA GÖTÜRÜLECEK”-

Seçim döneminde yapılacak provokasyonlara da değinen Demirtaş, “Bakın eğer ki seçim kampanyası döneminde başımıza bir iş gelirse olabilir, benim bütün arkadaşlarımızdan özel ricamdır; bu gemi limana götürülecek. Sizlere emanettir, bu özgürlük gemisi şu ya da bu şekilde limana ulaşacaktır” ifadelerinde bulundu.

-“BİZİM NE ÖCALAN’LA NE KANDİLLE BİR AYRILIĞIMIZ YOK”-

Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “Demirtaş, Kandil ile birlikte Öcalan’ı etkisizleştirmeye çalışıyor” sözlerine ilişkin, “Öncelikle hükümet sözcülerinin üsluplarına dikkat etmesi lazım bizler çözüm sürecini yürüten aktörler olarak birbirimizle hiç uğraşmadık, uğraşmayacağız. Fakat siz kendi aranızdaki iktidar yarışı egemenlik savaşında çıkan sorunlarla bakın birbirinizi yiyiyorsunuz kendi içinizde yaşadığınız parçalanmışlığı bize havale etmeye kalkışmayın. Bizim ne Sayın Öcalan’la ne Kandille çözüm süreci konusunda bir ayrılığımız yok” dedi.

-“TEK BİR CAN PARTİMİZDEN DAHA KIYMETLİDİR”-

Demirtaş, “Genelkurmay Başkanı’nı Süleyman Şah Türbesini aniden ziyaret etti. Görünen o ki Mardin’de, Şırnak’ta senaryo ve göstermelik operasyonlarla kışkırtmalarla ve Süleyman Şah gibi çalışmalarla ordu bizhati seçim kampanyası durumda. Yani TSK, AKP saflarında seçim kampanyasına dahil olmuş. Ordunun gücü şu anda AKP’ye nasıl oy devşirebilirim hesapları için kullanılıyor, herkes bu gerçekliği görüyor. Seçim öncesi süreçle ilgili adım atmak bir yana süreci zora sokacak operasyonlar, milliyetçi oyları devşirme AKP’ye oy kazandırma hamleleri utanç vericidir bu ülkenin evlatlarına yazıktır. Tek bir evladımızın canı sizin de bizim de partimizden kıymetlidir” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -