Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDP Lİ ÇEPNİ “TOKİ VARSA YENİ BİR RANT VAR”

HDP Lİ ÇEPNİ “TOKİ VARSA YENİ BİR RANT VAR”
232 views
17 Mart 2021 - 9:32
Spread the love

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni; Meclis Genel Kurulu’nda Samsun’da rant projesi olarak adlandırılan Toybelen Sanayi Sitesi  konusunu gündeme getirdi.

GENÇAĞA KARAFAZLI –

TOKİ’nin içinde olduğunu  gördüğümüz projeler  doğal olarak akıllara yeni bir rant projesi getiriyor diyen Çepni şunları söyledi;

“TOKİ VARSA YENİ BİR RANT VAR”

“Gülsan Sanayi Sitesi, Samsun’da 80’li yıllarda kurulmuş fakat bugün itibarıyla da kent merkezinde kalmış bir sanayi sitesi. Doğal olarak kaldırılmasının düşünülmesi yerinde bir karardır fakat bu sanayi sitesinin kaldırılması esnafın mağduriyeti üzerinden gerçekleştirilmemesi gerekir. Yani, bu kentsel dönüşüm projelerini biliyoruz, bunların çoğu rantsal dönüşüme dönüştürüldü TOKİ eliyle fakat yine burada işin içerisinde TOKİ’nin olduğunu gördüğümüzde doğal olarak aklımıza yeni bir rant projesi geliyor.

Şimdi, Samsun’un yeni bir inşaata ihtiyacı yok, aslında Türkiye’nin bu tarz büyük inşaatlara, süper inşaatlara ihtiyacı olmadığını daha yeni küresel iklim değişikliği çalışmalarında ortaya koyduk. Toybelen Bölgesi bir tarım arazisi niteliğinde. Şimdi, tarım arazisi niteliğindeki bu alan kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta, dolayısıyla burası, bu açıdan bakıldığında bile yanlış bir proje. Şimdi, aynı zamanda ekonomik açıdan  bu projedeki dükkânların neredeyse iki katına yakın bir fiyatla esnaflara satılması düşünülüyor. Şimdi, bir kez daha sormak istiyoruz:

“KÜÇÜK ESNAF YENİDEN BORÇLANMAYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILIYOR”

Bir iş yapın da içinde rant olmasın, bir iş yapın da içinde TOKİ’nin rantçı projeleri olmasın. Zaten pandemi koşullarında insanlar açlıkla karşı karşıyalar, işsizlik karşı karşıyalar, küçük esnafı  neden yeniden bir borçlanmayla karşı karşıya bırakıyorsunuz. Hatta yüzde 70’e yakını da buralardan dükkân alamaz hâldeler.Peki, buraları siz kime yapıyorsunuz? Zenginlere yapıyorsunuz ve oradaki küçük esnaflar buralarda muhtemelen işçi olarak çalışmaya devam edecekler.

“YENİ BİR RANT PROJESİNE İHTİYAÇ YOKTUR”

Yüz metrekarelik bir dükkânın 400 bin liraya yakın satılması düşünülüyor ve vadesi de beş yıl, çok kısa. Buradan şunu öneriyoruz biz: Kirazlık Sanayi Sitesi var, yine aynı zamanda son derece büyük bir sanayi sitesi ve buranın neredeyse yarı kapasitesiyle çalışıyor. Yani, Gülsan Sanayi Sitesi kaldırılmalı ve bu kaldırılma projesi Kirazlık Sanayi Sitesine pekâlâ taşınabilir. Oranın altyapısı da son derece müsait, dolayısıyla yeni bir rant projesine ihtiyaç yoktur. Küçük esnaf mağdur edilmemelidir, Samsun’un yeni inşaatlara ihtiyaca yoktur, Kirazlık Sanayi Sitesi pekâlâ değerlendirilebilir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -