Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDP: Demirtaşa yapılan açık bir suikast girişimidir

HDP: Demirtaşa yapılan açık bir suikast girişimidir
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
169 views
23 Kasım 2015 - 18:55
Spread the love

 HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş’a yönelik gerçekleştirilen suikast girişimine dikkat çekerek, Diyarbakır Valiliği ile Emniyet Müdürlüğü’nün yapacağı açıklama ve araştırmaya güvenmediklerini bu nedenle bilirkişi ve araştırmayı kendilerinin yapacağını söyledi.

Figen, HDP’nin barış ve demokrasi için mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

Partinin MYK üyeleri İdris Baluken ve Pervin Buldan’la birlikte bir basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ şöyle konuştu: “Dün gerçekleştirilen saldırı, açık bir suikast olarak yaşanmıştır.

Çok şükür hedefine ulaşan bir saldırı olarak sonuçlanmadı. Bu suikast saldırısı ancak geride bıraktığımız bütün bir süreç boyunca ‘Geliyorum’ diyen ve değişik dönemlerd kendisini hissettiren bir saldırı konseptinin örneğiydi.”

Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Aracı hareket halindeyken gerçekleştirilen bir saldırı. Demirtaş’ın oturduğu bölümde kafa, baş hizasına denk gelecek şekilde bir kurşun izi tespit edilmiş koruma polisleri tarafından.

Aracı bekleme halindeyken yanında çok yoğun koruma ve polislerin olmasından dolayı gerçekleşecek bir saldırı değildir bu. Herhangi bir sert cisim tarafından da oluşacak bir iz değildir. Koruma ve bazı bilirkişilerin gözlemleri sonucu bunun bir kurşun izi olduğu tespit edilmiş durumda.”

Dokuz milimetrelik bir zırhlı camda, iki milimetrelik bir oyuk oluşturacak bir çarpmanın oluştuğunu aktaran Yüksekdağ, “Olayın ardından savcılığa yapılan suç duyurusu ve uzman emniyet birimlerinin devreye girmesinden sonra, yapılan incelmelerden ne yazık ki sağlıklı bir açıklama, sonuç elde edilebilmiş değil” dedi.

‘BU SİYASİ BİR VAKADIR’

Valiliğin olayın üzerini örtmeye çalıştığını savunan Yüksekdağ, “Suikast hareketinin kriminal bir vaka olmadığını düşünüyoruz tek başına. Bu siyasi bir vakadır. Partimize dönük gerçekleştirilen bütün saldırıların failleri açığa çıkartılmadı. Açıkta olan failler de cezalandırılamadı. Devlet koruması ile ödüllendirildi” diye konuştu.

‘HİÇ BİR SALDIRININ FAİLİ YAKALANMADI, SORGULANMADI’

Selahattin Demirtaş’ın daha önce evine de polisin baskın yaptığını hatırlatan Figen, HDP üyelerine, vekillerine ve parti binalarına yapılan tüm saldırılar gibi hiçbir saldırının failinin yakalanmadığı, yargılanmadığı ve sorgulanmadığının altını çizdi.

Silvan’da kendisine atılan gaz fişeğini hatırlatan Figen, “Bizi silahla tarayanlara soruşturma açılmadı. Bana soruşturma açıldı. Her gün nefret söylemi üreterek, gerilimi tırmandırarak yapılan bir azmettiricilik var. Bu bir siyasi saldırı hareketidir” dedi. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -