Kuzey Teve

HDP Almanyada miting yaptı, AKP kınadı

HDP Almanyada miting yaptı, AKP kınadı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
141 views
27 Mayıs 2018 - 11:07
Spread the love

24 Haziran erken seçimlerine sayılı günler kala partilerin seçim çalışmaları da devam ediyor. Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ilk yurt dışı mitingi saygı duruşunun ardından KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç’un açılış konuşması ile başladı.

ALMANYA’NIN KARARINA AKP’DEN TEPKİ

Almanya’nın HDP’nin Köln’de düzenleyeceği mitinge izin vermesine AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden herkese her eylem serbest, tek engellenen AK Parti” açıklamasıyla tepki göstermişti. Yeneroğlu’nun başvurusu üzerine mitingin yasaklanmak istendiği ancak miting yasaklanamayınca konuşma yapmaları planlanan HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ile Ahmet Yıldırım’ın konuşmasının engellendiği belirtildi.

‘TEK ADAM DİKTATÖRLÜĞÜNÜ BİTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

“Tüm engellemelere rağmen eskisinden daha fazla çalışacaklarını” belirten Koç, “AKP iktidarının kaybetmesi, Erdoğan’ın tek adam diktatörlüğünün bitmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. 52 kurum adına ortak açıklamada bulunan Koç herkesi sandıklara sahip çıkmaya ve oy kullanmaya çağırdı. Mitingde konuşma yapan bir diğer isim, milletvekili adaylığı YSK tarafından iptal edilen AABF Onursal Başkanı Turgut Öker, “Türkiye’de yaşayan hakların kurtuluşlarının tek başına mücadele ile mümkün olmayacağı” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER: ALMANYA’DA HDY’YE İZİN ÇIKTI, AKP TEPKİ GÖSTERDİ

‘HDP TÜM HALKLARIN ORTAK KURTULUŞ PROJESİ’
Öker konuşmasına şöyle devam etti: HDP bütün halkların kurtuluşunun ortak projesi olduğu için biz Aleviler de HDP’de olacağız. Biz ancak güç olduğumuzda hepimiz için demokrasi, hepimiz için barış gelecektir. HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Demirtaş ve diğer vekillerin durumuna da dikkat çeken Öker, “Bir amacımız da onların serbest bırakılması, özgür olması içindir. Derdimiz milletvekili olmak değil. Dün vekil adaylığı iptal edildi. Umurumda değil. Benim 600 arkadaşım canla başla bu kavgayı sürdürüyor” dedi. Miting Avrupa Seçim Platformu bileşenleri adına temsilciler yaptıkları konuşmalar ile devam etti. 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: KABUL EDİLEMEZ

HDP’nin Köln mitinginin ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan kınama mesajı geldi. Mesajda “miting yasaklarının tüm siyasi partileri kapsaması gerektiği, ancak Almanya’nın bu duruma uymadığına” dikkat çekildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Ülkemizden bir siyasi partinin Köln kentinde seçim mitingi düzenleyeceği öğrenildiğinde Alman makamlarına bu husus hatırlatılmış ve gerekli uyarılarda bulunulmuştu. Bütün bunlara rağmen bugün Almanya’nın bu şekilde bir faaliyete müsaade etmesinin açıklanabilir ve kabul edilebilir yanı bulunmamaktadır. Şiddetle kınadığımız bu iki yüzlü yaklaşım ne demokrasiyle ne terörle mücadeleyle ne de Türk-Alman ilişkilerinde normalleşme beklentileriyle bağdaşmaktadır.

AVRUPA’YI YİNE SERT SÖZLER İLE ELEŞTİRDİ

Almanya’nın kararına bir tepki de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan Erzurum’da yaptığı konuşmada Avrupa’yı sert” HDP’ye meydanlarda miting yapma müsadesi veren yönetimler, AK Parti’ye müsaade etmiyorlar” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:  “Neden, ne kadar engellersek, o kadar iyi diyorlar. İsteseniz de, istemeseniz de, Bosna Hersek size yetti. Dadaşlar size yeter. Vakit birlik vakti. Unutmayın yaparsa yine AK Parti yapar. İnşallah sizlerin desteği ile irade, erdem ve cesaret ile Türkiye şahlanacak. Hiç endişeniz olmasın. Erzurum, bizim Anadolu’daki güzel başlangıcımızın anahtarıdır.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN