Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Hayati Yazıcı hakkında suç duyurusu

Hayati Yazıcı hakkında suç duyurusu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
160 views
19 Aralık 2014 - 8:28
Spread the love

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi İlter Kuşoğlu, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Hayati Yazıcı hakkında, “görevi kötüye kullanma ve yargı görevi yapanı etkileme” iddiasından suç duyurusunda bulundu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi İlter Kuşoğlu, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Hayati Yazıcı hakkında, “görevi kötüye kullanma ve yargı görevi yapanı etkileme” iddiasından suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusunda, eski Bakan Yazıcı’nın dönemin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı (İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı) Hadi Salihoğlu’na, Kuşoğlu hakkında gereğinin yapılması için ‘ricada’ bulunulduğu savunuldu. Suç duyurusunda yer alan ve 5 Ocak 2013 tarihini taşıyan ve el yazısı ile kaleme alınan pusulada, “Tarafıma Ankara’da tevdi edilen ekteki dilekçede yer alan iddiaların tayin ve takdiri ricasıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Hadi Salihoğlu’na tevdi” ifadelerinin yer alması dikkat çekti. Başsavcı Hadi Salihoğlu’na tevdi edilen pusulanın Kuşoğulu’nun mağduriyeti amacını taşıdığı ve bizzat Yazıcı tarafından el yazısı ile kaleme aldığı savunulan suç duyurusunda, Kuşoğlu’nun görev başındayken tespit ettiği suç ve olaylara ilişkin sorumluların cezalandırılmadığına yönelik bilgilere de yer verildi.

KAMU DAVASI AÇILMALI

Yargının ana işlevinin adaletin doğru, dürüst ve isabetli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak olduğunun belirtildiği suç duyurusunda, Kuşoğlu’nun rüşvet aldığına yönelik iddialarının ilgili şirketin sorumlular tarafından yalanladığı bilgisine de yer verildi. Suç duyurusunda, Kuşoğlu’nun 7 ay süreyle iletişiminin dinlenerek kayda alınmasının, 4 hafta süreyle kamerayla takip edilmesinin, 8 bin 791 adet ses, 3 bin 720 adet SMS ve 10 bin 293 adet ses detaylarının tespit edilmesine neden olan pusulanın hukuki ilkelerle izahının mümkün olmadığı savunuldu. Suç duyurusunda, dönemin bakanı Hayati Yazıcı’nın eylemlerinin “kişisel ve âdi suç” niteliğinde olduğu belirtildi. Suç duyurusunda Hayati Yazıcı’nın el yazısı ile pusula düzenleyerek Kuşoğlu’nun aleyhinde, yargı görevi yapanlara emir verdiği savunularak, eski bakanın yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin düzenlenecek fezlekenin Meclis Başkanlığı’na iletilerek kamu davası açılması istendi. Başmüfettişlik görevinden alınarak uzman kadrosuna atanan İlter Kuşoğlu’nun “bakanlık üst düzey yöneticilerine eleştiri, aşağılama, hakaret” suçlamasından verilen 6 kez 1 yıl kademe ilerlemesinin durdurulması yönündeki disiplin cezasını Danıştay hukuka uygun bulmamıştı. Kuşoğlu’nun yeni görevine başlamamasını istifa kabul eden idarenin kararı da yargıdan dönmüştü.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -