Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Hastanelerde yeterli maske olmadığı Sağlık Bakanı Koca tarafından doğrulandı

Hastanelerde yeterli maske olmadığı Sağlık Bakanı Koca tarafından doğrulandı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
247 views
02 Ocak 2021 - 21:19
Spread the love

 Türkiye’de koronavirüs (Covid-19) teşhisi konulan insanların sayısı 6’ya yükseldiği açıklanırken hastanelerin yeterliliği de sorgulanıyor.

Kendilerine maske verilmediğini ancak şüphe duyulduğunda talep edilmesi halinde verildiğini ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Pınar İçel, “Acil servislerdeki uzman arkadaşlarımız, ‘bize koronavirüse karşı uygun maske verilmiyor. Hastane yönetimleri bize, çok fazla şüphelendiğiniz bir hasta olursa maske isteyin, verelim’ yönünde bilgi aktarıyor. Sağlık emekçileri, koronavirüs şüphesi olan bir kişiyle maskesiz olarak doğrudan karşılaşmış oluyor. Unutmayalım, toplum sağlığının korunması sağlık çalışanlarının sağlığının korunmasından geçiyor” dedi.

‘YOĞUN BAKIMDA YATAK SAYISI ARTIRILMALI’

Yoğun bakımlardaki yatak sayısının artırılması gerektiğini belirten İçel, “Mesela bir hastanede sadece 15 tane yoğun bakım yatağı sayısı olduğunu biliyoruz. Koronavirüs şüphesi olan kişiden örnek alınıp teste yolladığında bu testin sonucu 24 ile 48 saat arasından tekrar hastaneye bildiriliyor. Bu süre zarfında kişinin izole bir odada bekletilmesi gerekiyor ve bu alanda yoğun bakımlar oluyor. Yoğun bakımlardaki yatak sayısı artırılmalı. Örnek alınması gereken ve örnek sonucu gelene kadar izole bir odada bekletilmesi gereken yurttaş sayısı artarsa ne olacak?” ifadelerini kullandı.

BAKAN DOĞRULADI

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman ise “Hastanelerde yeterli sayıda maske olmadığı Sağlık Bakanı Koca tarafından da doğrulandı” diyerek, “Hastanelerde ekipman eksikliği mevcut. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmemizde ekipman eksikliği konusunu gündeme getirdik. Bakan Koca, ‘Hastanelerde yeterli sayıda maske yok. Sorunu çözmek için çalışıyoruz’ dedi. Acil servislerde yoğunluk ve yığılma yaşanıyor” dedi.

‘YOĞUNLUK SADECE ACİLDE DEĞİL’

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan ve isminin açıklanması istemeyen bir doktor ise “Bizim hastanemizde yoğunluk sadece acil servisle sınırlı değil bütün bölümlerde ve özellikle enfeksiyon hastalıkları bölümünde yoğunluk var. Virüs saptandıktan sonra ülkede panik hali oldu. ve insanlar acil servise gelmeyi tercih ediyor. Son üç günde beş hastadan şüphelenerek örnek gönderdik. Acil servislerde bu derecede yoğunluk olması koronavirüsün yayılmasını sağlayabilir” dedi. (Birgün/ İsmail Arı)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -