Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HANİ FINDIK AKP’NİN NAMUSUYDU!

HANİ FINDIK AKP’NİN NAMUSUYDU!
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
159 views
14 Ağustos 2021 - 10:41
Spread the love
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP, Deva Partisi, Gelecek Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi (SP) Ordu İl Başkanlığı ortak açıklama yaparak fındık fiyatına tepki gösterdi, ‘Hani fındık Ak Parti’nin namusuydu’ diye sordu
BU FİYATI KABUL ETMİYORUZ!

BU FİYATI KABUL ETMİYORUZ!

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP, Deva Partisi, Gelecek Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi (SP) Ordu İl Başkanlığı ortak açıklama yaparak fındık fiyatına tepki gösterdi, ‘Hani fındık Ak Parti’nin namusuydu’ diye sordu.

CHP, İYİ Parti, Deva, Gelecek, DP ve SP’den Ortak Açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP, Deva Partisi, Gelecek Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi (SP) Ordu İl Başkanlığı ortak açıklama yaparak fındık fiyatına tepki gösterdi. Fatma Demirhan Parkı’nda yapılan açıklamayı CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin okudu.

MALİYETİN ALTINDA FİYAT

Şahin şu ifadelere yer verdi:  Nihayet fındık fiyatı Cumhurbaşkanı tarafından dün akşam açıklandı. Açıklanan fiyata göre; dağ fare doğurdu. Fındık üreticimiz bu fiyat açıklamasıyla adeta açlığa mahkum edilmiştir. Zira hepimizin bildiği gibi Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığının hazırladığı maliyet raporuna göre ilimizde kilo başına fındık maliyeti 27,00 TL’dir. Açıklanan 26,50 TL rakamla üretici bırakın elde ettiği fındığın geliriyle geçinmeyi, maliyetini bile karşılayamamaktadır. Açıklanan bu fiyatlarla Giresunlu üretici maliyetine, Ordulu ve diğer bölgelerdeki üreticiler maliyetlerinin altında yani zararına fındıklarını satmak zorunda kalacaklardır.

2 TL’LİK DESTEK GERÇEK DEĞİL

Cumhurbaşkanı fiyat açıklaması yaparken adeta aklımızla alay etmektedir. Fındık fiyatının üstüne her randıman için fiyat farkı olacağını söylemektedir ki, bu zaten açıklama yapmasa bile pratikte var olan bir uygulamadır. Ayrıca alan bazlı destek açıklamasıyla kilo başına 2 TL destek verildiğini söylemektedir ki külliyen yalan olan bir söylemdir. Alan bazlı destek ile dekar başına 170 TL verilmektedir. Bu destek tam 8 yıldır aynı seviyede devam etmektedir. Halbuki Anayasamız gereği tarım üreticisine bütçenin yüzde 2’sine kadar destek verilmelidir. Ancak ne gariptir ki tam 8 yıldır bütçemizde herhangi bir artış olmamış olacak ki aynı miktarda destek verilmektedir. Bir diğer aldatmaca ise kilo başına 2 TL değil ( dekarda 170 kilo üreten bir üretici için) yaklaşık 1 TL’dir.

YÜKSEK REKOLTE YOK

Bir diğer husus da rekolte aldatmacasıdır. Rekolte oyunlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Şubat-Mart-Nisan aylarında gerçekleşen don ve yaşanan kuraklık nedeniyle rekolte beklenenin altında gerçekleşecektir. Ayrıca fındık randımanın da düşük olduğu üreticilerimiz tarafından ifade edilmektedir.

FINDIK FİYATI GERİ GELDİ

Fındık ağırlıklı olarak yurt dışına ihraç edilen bir tarım ürünüdür. Bu nedenle fiyatlandırma yaparken dolar kuru üzerinden de bir hesaplama yapılması şarttır. Fındığın dolar bazında en düşük fiyatı 3,5 dolar en yüksek fiyatı ise 5,2 dolar olmuştur. Açıklanan bu fiyatlar ile dolar karşısında değeri bugün ki kurla 3,07 dolar olmuştur. Yani fındık fiyatı dolar ile karşılaştırıldığında da çok geride kalmıştır.

MALİYETLER ORTADA

Fındığın girdilerine baktığımızda ise gübre 2020 yılında 60 TL iken bugün 110 TL işçilik maliyetleri 2020 yılında 120 TL iken bugün 200 TL civarındadır. Buna fındık öncesi maliyetleri ve fındık toplandıktan sonra ki maliyetleri eklediğimizde yaklaşık yüzde 80 civarında bir maliyet artışı vardır. Maliyet üzerinden bir artış olması gerektiğinde fındık fiyatının 40 TL civarında olması gerekmektedir. Sezon öncesi birlikte basın açıklaması yaptığımız siyasi parti temsilcilerimiz 35- 40 TL arası bir fiyat beklentisi içerisinde olduklarını beyan etmişlerdi. Esasen bu beklenti üreticilerimizin beklediği bir fiyat olup, hafta başında üreticilerle yaptığımız söyleşide üreticilerimiz fındık fiyatının en az 35 TL olması gerektiği noktasında hemfikir olmuşlardır. Bu konuda bizlere de taleplerini iletmişlerdir.

BU FİYAT KABUL EDİLEMEZ

Açıklanan bu fiyat üreticilerin değil, Cumhurbaşkanı’nın hep bahsettiği dış güçler, tekelci sermaye ve onların yerli işbirlikçilerinin istediği bir fiyattır. Bu açıklama her cümlesinde kendisinden olmayanları terörist ilan eden lafa gelince yerli ve milli olmaktan bahseden iktidardan beklenilen davranıştır. Fakat bizler çiftçimizin, tarım işçimizin ve yerel iş insanlarımızın her zaman yanındayız. Biz burada bulunan siyasi parti temsilcileri olarak kartellere, yerli işbirlikçilerine fırsat vermeyeceğiz. Çünkü biz gerçekten yerli ve milli olanlarla beraberiz. Açıkladığınız bu fiyatı kabul etmiyoruz.”

Kaan Özel

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -