Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Halkevlerinden AKP yandaşlarına “Ne ÇAYKUR sizin çiftliğiniz ne de alın terimiz sizin oyuncağınızdır”

Halkevlerinden AKP yandaşlarına “Ne ÇAYKUR sizin çiftliğiniz ne de alın terimiz sizin oyuncağınızdır”
210 views
29 Mayıs 2021 - 17:53
Spread the love

Hükümetin çay alım politikalarını bir haftadan beri Artvin ve Rize de protesto eden çay üreticilerinden rahatsız olan AKP hükümeti bu kez üreticilerin karşısına yandaş bilinen STK örgütlerini çıkardı.

GENÇAĞA KARAFAZLI -HÜSEYİN ALTUN

Çay üreticilerinin Hükümetin ÇAYKUR’da uyguladığı kota ve kontenjana yönelik eylemlerine tepki gösteren ve Hükümeti destekeleyen açıklama yapan AKP yanlısı kuruluşlara Doğu Karadeniz halkevlerinden tepki gecikmedi.

AKP ye yakınlığıyla bilinen Cengiz inşaatın İyidere lojistik liman inşaatı için koruma altına alınan 254 vadiden biri olan İkizdere, eskencidere vadisinde taş ocağı yapılmak istenmesine karşı 38 günden beri direnen yurttaşların direnişini kırmak için AKP yanlısı 11 STK ve meslek örgütü bir açıklama yaparak taş ocağına karşı çıkanları bölücü olarak suçlamış taş ocağına destek vermişlerdi.

Şimdi  İkizdere de oynan oyunun bir benzeri bu kez çay emeğinin hakkını isteyen çay  üreticileri üzerinden hayata geçirmeye çalışıyorlar.

AKP yanlısı bilinen Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, üyeler, kadın komitesi, Çay Eksperleri Platformu Başkanı Selçuk Er, Öz Sağlık İş Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, sendika temsilcileri ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelerek ÇAYKUR ve hükümetin çay alım politikalarına destek vererek  ‘yapılan eylemlerle bölge insanının sinir uçları ile oynanmaya çalışıldığını’ açıkladı

AKP yandaşı kuruluşlara cevap gecikmedi .

Doğu Karadeniz halkevleri bir açıklama yaparak “Öz Gıda İş Sendikası Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı açıklamaları ile sinir uçlarımıza dokundu. Ne ÇAYKUR sizin çiftliğiniz ne de alın terimiz sizin oyuncağınızdır”

“BUNLAR PATRONLARININ TEMSİLCİLERİDİR”

halkevleri açıklamasında ”

Öz Gıda İş Sendikası Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı açıklamaları ile sinir uçlarımıza dokundu.
Sözde bir kaç STK açıklaması gibi sunulanlar aslında gerek çay ithalatçılarının gerekse özel çay firma patronlarının açıklamasıdır. Bahsi geçen STK lar AKP ‘yi ve patronları temsil etmektedir. Açıklama özel sektör firmalarının işine yaramaktadır. Halka karşıdır.

Halk özel sektöre düşük fiyata çay satarken bunu eleştirenlere saldırmak; halkın alın terine sahip çıkmayıp, ÇAYKUR’a sahip çıkıyormuş gibi yapıp aslında özel sektöre sahip çıkmak alçaklıktır.
ÇAYKUR’dan kontenjanı artırması ve özel sektörün çay taban fiyatı altından çay almaması talebimiz Hasan Fehmi Basralı’yı neden rahatsız etmiştir? Cevabını biz verelim: Kendisi iktidarın desteklediği, özel cay firmalarının çıkarını savunan bir sendikanın başkanıdır. Temsil ettiği kesim iktidar-patronlardır

Halkın taleplerine ‘sinir uçlarımıza dokundu’ denmesi, adeta bir özel sektör patronu gibi davranması nedeniyle, asıl sinir uçlarımıza dokunan Hasan Fehmi Bursalı’dır.

“İŞÇİLERDEN ALDIKLARI PARAYLA HOLDİNG GİBİ YAŞIYORLAR”

Atama ile sendika başkanı olan, fabrika işçisinden daha fazla maaş alan kişiden elbette halkın yanında durması beklenmezdi. Sendikasının işçi düşmanı politikası dillere destandır. Baskı ve tehditlerle 55 yıldan beri örgütlü bir sendikadan işçileri zorla sendikalarına üye edenler ‘yetkili sendika olduğumuzda işçilerimizden aidat almayacağız ,sendikamızın tek kuruşu olsa onu işçilerimiz için harcayacağız’ diyen bu emek düşmanları yetkili sendika olduklarından beri işçilerden aldıkları  milyonlarca lira parayla Ankara’da adeta holding hayatı yaşıyor oldular.

Mevsimlik işçilerin aleyhine, 5 ay 29 gün çalışma sözleşmesini yapan sendikadan halk için bir şey beklenemez. Çayda kontenjanın özel sektörün düşük fiyata çay alımına da karşı çıkması gereken bu kişiler ayni zamanda çay üreticisi kişilerdir. Kendi komşusuna ihanet eden bu kişilerin alçakça tutumu karşısında biz insanlığımızdan utanıyoruz.

“HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ”

Özel çay firma sahiplerine ve iktidara yaranan Hasan Fehmi Bursalı ve ekibi biz çay üreticilerin öfkesini kazanmıştır. Tarafını da özel sektörden yana koymuştur. BizBiz çay üreticileri olarak Hasan Fehmi Bursalı nezdinde o açıklamaları yapan STK lara sesleniyoruz. Haddinizi bileceksiniz! Ne ÇAYKUR sizin çiftliğiniz ne de alın terimiz sizin oyuncağınızdır. AKP gibi halkı ötekileştiren tavrınızla geride durun, gölge etmeyin.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -