Kuzey Teve

Halk ‘Hırsız var’ dedi, polis saldırdı

Halk ‘Hırsız var’ dedi, polis saldırdı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
193 views
03 Ocak 2021 - 14:05
Spread the love

Taksim Dayanışması, “Yağmaya, Soyguna, Talana, Şiddete Karşı Dayanışmaya Devam” diyerek bu akşam saat 19.00’da Taksim Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasına çağrı yaptı. Polis, Taksim’de toplananlara müdahale etmeye etti. Yurt çapında eylemler düzenlendi.

 23:15 Firuzağa Cami yakınlarında polisin gruplara müdahalesi sürüyor.

23:01Ahmet Şık: Cihangirde polis müdahalesi var

22:50 Sıraselviler’de çevik kuvvetin sert müdahalesi var

22:43 Polis Taksim Meydanı’nı yaya ve araç trafiğine kapattı

22.24 Sendika.org: İstiklal Caddesi’ne giren bir kamyon, cadde üzerindeki barikatları topladı ve caddeden çıkıyor. Polisin İstiklal’e geçişe izin vermemesi üzerine halk, polisle tartışıyor.

22.23 Senidka.org:  ETHA muhabiri Yıldız Tar, plastik mermiyle vuruldu, durumu iyi.

22.19 Sendika.org: İstiklal’de kurulan polis çemberiyle, cadde üzerinde kimse yürütülmemeye çalışılıyor. Ara sokaklar da polis kordonuna alınmış durumda

Aydınlık muhabiri, ipadiyle canlı yayın yaparken polis tarafından gözaltına alındı. Slogan atan Aydınlık muhabirine polisler saldırdı

Polisin attığı mermilerin plastik mermi olmadığı, içinde gözyaşartıcı kimyasal olan mermiler olduğu belirtiliyor

22:00 İstanbul Barosu Hasan Kılıç: Gözaltına alinanlar sayısı 45

21.55  Başka Haber’in tweetine göre, gözaltına alınan avukatlardan Rozerin Seda Kip: “Tacize,şiddete, hakarete maruz kaldım” dedi.

21.55 Ankara – Kolej Meydanı’nda kurulan barikatlar var. Direnişçiler büyük oranda dağılmış durumda

21:55: Kolej meydanında barikat kuruluyor

21:50 Abbasağa Park Meclisi:  İstanbul Taksim Mis sokakta kurulan barikatları polis makinaları ile kaldırtıyor

21:46: Meydandan eylemcilerin üzerine yürüyen polisler, kitleyi etkileyemedi. Eylemciler, “Hırsız var” diye bağırarak polisleri karşıladı. Polis tüm çabasına rağmen eylemcileri dağıtamıyor

21:46 Abbasağa Park Meclisi: Cihangir’de kitle polisin gazına,plastik mermisine karşı lazer ve havai fisekle karşılık veriyor.

21:42 Taylan Emre Gülmez: Yanımızda sahne sokakta yabancı uyruklu biri tek başına İstiklal’e girmek istedi, derdini anlatamadan gözaltına aldılar

21:42: Sendika.org muhabiri Alaaddin Timur yaralandı. Ensesinden yaralanan Timur’un tomografisi çekilecek.

21:42 Efkan Bolaç: Îmâm Adnan sokak ile demirören arasında çok yoğun saldırı var


İZMİT’TE EYLEM

Yurdun dört bir yanında yolsuzluk operasyonuna tepkiler sürerken, akşam saatlerinde İzmit’te bir grup sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşip Cumhuriyet Parkı’nda toplandı. Yaklaşık 500 kişilik grup ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’, ‘AKP istifa, hükümet istifa’, ‘İşte burası hırsız yuvası şeklinde sloganlar attı. Bazı gençler ise ellerinde cezve ve kaşıkları birbirlerine vurarak protesto yaptı. Kent merkezinde yürüyen grup daha sonra Cumhuriyet Parkına geri döndü.


EDİRNE VE KEŞAN’DA EYLEM

Ederni ve Keşan İlçesi’nde toplanan halk, hükümeti ve İstanbul’da düzenlenen operasyonda ortaya atılan yolsuzluk iddiaları üzerine hükümeti protesto etti. AKP binalarına yürüyen kalabalıklar ‘hükümet istifa’ sloganları attı.

Edirne’deki protesto eylemi için çoğunluğu üniversite öğrencisi yaklaşık 100 kişi I. Murat Mahallesi’ndeki Zübeyde Hanım parkında bir araya geldi. Ellerinde pankartlarla ve sloganlar atarak yaklaşık 5 kilometre yürüyen kalabalık daha sonra AKP Edirne İl Başkanlığı binasına ulaştı. Burada hükümeti istifaya davet eden grup ‘AKP mezara, halk iktidara’ sloganları attı. Yapılan basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıtıldı. Protesto eylemi sırasında çevrede geniş güvenlik önlemi alan sivil polis ekipleri, eylemcileri uzaktan izledi.

KEŞAN’DAKİ EYLEM

Keşan İlçesi’nde demokrasi platformu tarafından düzenlenen eylem için yaklaşık 200 kişilik kalabalık eski itfaiye binası önünde toplandı. Davullar eşliğinde yürüyüşe geçen halk düdük çalarak Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Grubun geçişi sırasında polis ekipleri AKP Keşan İlçe Başkanlığı binası önünde güvenlik tedbiri aldı. Kalabalık adına konuşan Sebahattin Akçay, “Uzun yıllardır bu ülkenin başına musallat olan AKP’nin yıllardır adım adım inşa ettiği yolsuzluk ve rant düzeni bugün daha net görülmektedir. Yaşanan istifalar, kabine değişikliğine olanak sağlamak ve AKP iktidarının vitrin ömrünü uzatmaktan başka bir şey değildir. 12 yıla yakın süredir iktidarını zorbalık ve katliamlarla sürdüren AKP için bugün yolun sonunun başlangıcı anlamına gelmektedir. Yaşananları AKP’nin küresel komplo olarak değerlendirmesi içine düştüğü acizliğin bir göstergesidir” dedi. Grup, gitar eşliğinde söylenen şarkılar eşliğinde halay çektikten sonra dağıldı.


21.26 İstiklal’deki TOMA sayısı artırılıyor.

21.25 İstiklal’in girişindeki kitleye polis saldırdı. Ağa Camii’nin üst tarafında da bir barikat var, (Rebul Eczanesi önü) polis saldırıyor, kitle direniyor. Cihangir’de de binlerce direnişçi sloganlarla bekliyor.

21.19 Gaz fişeği taşıyan yaklaşık 60 polis İstiklal’e girdi.

ETHA muhabiri İsminaz Ergün, TOMA’dan sıkılan tazyikli suyun etkisi ile yere düşerek yaralandı

21:07: İstanbul Barosu Hasan Kılıç: Meslektaşlarımızında gözaltına alındığı haberi geldi. 3 avukat gözaltına alınmış. Bunlardan iki avukat salınmış. Yanlız meslektaşlarımız gözaltına alınırken tartaklandığı iddiaları var. Bu durumda meslektaşlarımız gelip Baroya başvurur ve suç duyurusunda bulunuruz. Kendi halkından korkan devlet haline geldi. Barışçıl gösterilerin önünü açmak lazım. Hükümet barışçıl gösterileri teşvik etmesi gerekinken tam tersine halk şiddete maruz kalıyor. Taksim hiç bir şekilde girilmez yer haline getirilmiş. Hükümet Türkiye’nin herhangi bir yerini yasaklamada kendisini yetkili görüyor.

21.04 Cihangir’de “Bitti buraya kadar, çal çal nereye kadar” sloganı atılıyor.

21:03 İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kılıç 31 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

20:56: Ayşen Güven: Polis saldırısı sertleşti. TOMA bulunduğumuz mekanın camlarına su sıktı camlar patladı. Polis yakın mesafeden gaz atıyor. Ellerindeki spreylerle etrafda duranlara gaz sıkıyorlar.

20:45 Metin Akarsu: İstiklal Caddesi tekrar gaz altında fakat polis ilerleyemiyor. Barikat var


ANKARA’DA DA POLİS HALKA SALDIRDI

Yolsuzluk skandalına tepki göstermek ve hükümetin istifasını istemek için AKP Ankara İl Başkanlığı’na yürümek isteyenlere polis saldırdı. 
Güvenpark’ta toplanan kitle, “3 bakan yetmez, hükümet istifa” sloganları atarak Ziya Gökalp Caddesi’ni trafiğe kapattı. Daha sonra Mithatpaşa Caddesi üzerinden AKP İl Binası’na yönelen kitleye TOMA’lar ve çevik kuvvet ekipleri saldırdı. 
Kitle ara sokaklara dağıldı. Polis sokaklara da biber gazıyla saldırdı. Polis saldırısından trafikte seyir halindeki araçların içindeki vatandaşlar da etkilendi.


ELAZIĞ’DA ‘YOLSUZLUK DÜZENİ YIKILSIN’ EYLEMİ

Emek Partisi’nin (EMEP) çağrısıyla Fevzi Çakmak Mahallesi’nde “Rüşvet, yolsuzluk ve yağma düzeni yıkılsın” pankartıyla biraraya gelen çok sayıda kişi hükümete istifa çağrısı yaptı. Sokak aralarında ‘Gün gelecek devran dönecek, hırsızlar halka hesap verecek’ , ‘Hükümet istifa halk iktidara’ sloganlarıyla yürüyen kitleye, çevredeki vatandaşlar da alkış ve ıslıklarla destek verdi.  Yürüyüşün ardından bir açıklama yapan EMEP Elazığ İl Başkanı Ali Cemal Zülfikar, “AKP iktidara gelirken yolsuzluklarla mücadele edeceğini söyledi ama bugün görülüyor ki dediklerinin tam tersini yapıyorlar. 17 Aralık’la başlayan süreç AKP’nin iktidarı boyunca yaptıklarının göstergesidir” dedi.


 


Meltem Akyol: Saat 18:30’dan beri plastik mermi sıkıyor diyebiliriz. Polis ara sokaklara girerek halkı copladı. Şu anda halk tekrar İstiklale çıktı. Hemen TOMA su sıkmaya başladı. Halk yine ara sokaklara girdi. Halk sloganlar atmaya devam ediyor. TOMA’nın sıktığı suyun rengi çamur gibi, sarı bir su, su sıkıldıktan sonra konuşmakta zorlanıyoruz, nefes alamıyoruz, kimyasal su sıkıyorlar. Halk yine İstiklali doldurdu “Hırsız vaaar” diye bağırıyor. “Her yer rüşvet Her yer yolsuzluk” diye slogan atıyor. Ailesiyle birlikte bir bebeğin mahsur kaldığını gördük. TOMA Galatasaray Lisesine doğru ilerliyor. TOMA geçince halk sokaklardan tekrar çıkıyor. Bir ara polis TOMA ile halk arasında kaldı TOMA’dan gelen sudan ıslandı ve kendi aralarında bir gerginlik oluştu.

Gülşah İmrek: Polis istiklalde iki yandan sıkıştırdı. Bir kişinin gözaltına alındığını gördük. Kitle beklemede

Metin Akarsu: İstiklalde polisin müdahalesi saatlerdir sürüyor. Demirören’den sonra halk müdahale sonrası toplanıyor. Meydanın metro giriş ve geçzi parkı polis ablukası altında. Polis İstiklalde yoğun saldırıyor ama halk ner seferinde geri dönüyor. Halkın da polise havai fişeklerle karşılık veriyor. Ambulanlar çok sık geçiyor ama yaralılar hakkında çok bilgi toplama şansımız yok. Yaralılarınciddiyeti ile ilgili bilgimiz yok.

19.51 Taksim Dayanışması twitter hesabından şöyle yazdı: “Taksim Dayanışması şiddete karşı sokakta direnmektedir. Polis şiddeti durdurulmadan açıklama yapılmayacaktır.”

Taksim Dayanışması’ndan Can Atalay: Polis kimse toplanmadan basın açıklaması yapmamızı istedi biz de bu şartlarda toplantı yapamayacağımızı söyledik. Ama dağılın demedik Biz buradayız burada olmaya devam edeceğiz. Biz taleplerimizi en yüksek şekilde söylemek için sokağa çıktık sokaktayız hala, olmaya devam edeceğiz.

Fatip Polat: Meydanda ilk toplanmadan itibaren Taksim’de halkın buluşmasını engellemek için yoğun çaba gösteriyor. İstiklalin ara sokakları dolu, meydan da dolu, ara sokaklarda hem örgütlü insanlar var hem de örgütlü olmayan insanlar da var. Polis müdahalesine rağmen halk gitmek istemiyor. Rüşvet ve hırsızlık sloganları yoğun atılıyor

HDP Millitvekili Levent Tüzel: Taksim Dayanışma ile birlikte meydana gittik. Polis “kitle toplanmadan hemen burada açıklama yapın dağılın dedi” Taksim Dayanışması Bu şartlarda basın açıklaması yapmayacağız dedi. Halka gaz misketleri atıyorlar. Emniyet hükümeti suçluyacak bir açıklama yapılmasına göz yummayacağını açıkça ortaya koyuyor. Başbakanın demokrasisi bu kendileri istedikleri gösteriyi istedikleri yerde hatta yasak olan havalanında dahi fütursuzca yapıyor ama yolsuzlukların aydınlatılmasını isteyen halka da sokaklar yasaklanıyor ve gaz bombalarıyla halka saldırıyor. Bu ülkede gözsteri halka başbakana ve yandaşalara tanınıyor. Ama kendisini eleştirenlere saldırıyor.

19:35: Tazyikli sularda çok aşırı gaz var. Islandıktan sonra öksürük başlıyor

1934:Mis sokakta polisin fişeği bir binada yangın çıkardı

19:31 Duygu Ayber: Polis halkı sıkıştırmış durumda. Ara sokağa giren polis yoğun gaz ve plastik mermi atıyor. İtfaiye ara sokağa geldi sanırım yangın var

19:30: Meltem Akyol: Halk Her yer Taksim her yer direniş sloganları atarak toplanmaya başladı

19:27: Meltem Akyol: Polis gaz atmaya devam ediyor. 

19:22: Polis tekrar halka plastik mermiyle ateş etmeye başladı

19:19: Halk Demirören önünde toplanıyor. Polis de toplanan halka doğru ilerliyor

19.11 Emek Sineması çevresinde toplananlara polis plastik mermi sıkıyor.

19:08: HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder polisle tartışıyor

19:05 Ahmet Saymadi: Yaşlı bir kadın polislere bağırdı, “Gençleri değil hırsızları kovalayın!”

19:05 Elif İnce: istiklalde polis plastik mermiyle ateşe devam ediyor, sokak darmadağın gaz yoğun

18.56 Yıldız Tar: istiklalde toma saldırı hazırlığı yapiyor. Gaz fena.

18:55 @cakalinili: Sakizağacı taksi duragindan bir ekip mis sokağa doğru gözaltı yaparak ilerliyor.

18:55 Meltem Akyol: Polis ara sokaklara doğru ilerliyor. Plastik mermiler sıkıyor

18:54 Tuğba Tekerek: istiklal şu an: taş, su  gaz, bilye

18:53 Gökhan Biçici: Atılan taşlar zaman zaman gazetecileri zor durumda bırakıyor. En az iki defa da TOMA’nın sıktığı su gazeteci topluluğuna geldi

18:50 Taylan Emre Gülmez: Kadıköy’de polis iskeleyi kapattı, Taksim’e geçmek isteyenleri engelledi.

18:48 Kübra Akalın: DHA kameramanı da sudan nasibini aldı

18:47 Çağdal Günerbüyük: toma 3tür ağa caminin önüne kadar gelip meydana geri dönüyor. her seferinde daha güçlü

18:46 Gökhan Biçici: Polis müdahalesine rağmen İstiklal ve ara sokaklarda kalabalık artıyor. 2 TOMA sürekli müdahale ediyor

18:46 Elif İnce: istikalde polis su ve plastik mermiyle ağır girişti, bir boyalı mermi de kalçama isabet etti! bişi yok çok şükür

18:45 Tuğba Tekerek: polis gaz su atmadan eylemcinin birşey yaptığını görmedim. ama şimdi yoldaki taşları kırmaya başlayanlar var

18:43 İlker Akgüngör: Taksim’de gözaltılar var

18:40 Mehveş Evin: Polis meydani çevirmiş. Metro acik meydan çıkışı kapalı

18:39: Savash Porgham: OdaKule önü an itibariyle Çevik ablukası altında.

18:39: Yıldız Tar: gaz atıldı. Ara sokaklarda kitle saglam.

18:38: saryaDerya: Her yerden her yerden tek, ikili, üçlü insanlar Hırsız Vaaaar diye bağırıyorlar! Inanılmaz bir görüntü

18:37: @kiyametprojesi: Ara sokaklara gaz atılmaya başlandı.

18:36 Tuğba Tekerek: gaz ve su başladı… eylemci sürekli “hırsız var” diye bağırıyor

18:35: DHA: Polis CHP binasına saldırdı.

18:35 Burak Cop: Ist. MV Levent Tuzel ve ODP Bşk Alper Taş buradalar

18.34: Çağrı Sarı: Polis MİS’te gözaltı yapıyor.

18:32: Gökhan Biçici: Polise araçtan gözaltı işlemine başlayın talimatı verildi.Polis CHP’ye girmeye yeltendi tepki üzerine çekildi

18:30 İlker Akgüngör: Toma İstiklal’de tazyikli suyla müdahaleye başladı.

18:29 Sarphan Uzunoğlu: Müdahale başladı.

18:26 Elif İnce: polis gezi parkı’na girişi kapattı bile

18:26 Ahmet Saymadi: Polis Kabataş’tan Arkeoloji öğrencisi Olgaç Oral’ı gözaltına almış.

18:25 Tuğba Tekerek: polis: yaptığınız eylem kanuna aykırı yoldan geçen biri: hırsızlık da kanuna aykırı

18:20 Tuğba Tekerek: beyoğlu’nda amir “evet beyler, süpüreceğiz” dedi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -