Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Güney Sudanda genç askerler rahatsız!

Güney Sudanda genç askerler rahatsız!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
185 views
02 Ocak 2021 - 18:33
Spread the love

Gövde gösterisinin, Devlet Başkanı Salva Kiir’in kendisine darbe girişiminde bulunmakla suçladığı muhalif lider Riek Machar’ın kabilesi olan Nuer’lere bağlı “Beyaz Ordu” tarafından gerçekleştiği ifade edildi.

Perşembe günü Kenya ve Etiyopya liderleri ülkeye gelerek Kiir’le görüşmüş ve Kiir’in barış için adım atmaya hazır olduğunu söylemişti. Ancak Doğu Afrikalı liderler aynı şeyi Machar için söyleyemediklerini belirtmişti.

Güney Sudan Başkan Yardımcısı James Wani Igga, “Biz hükümet olarak görüşmelere hazırız. Machar’ın ateşkesi kabul etmesi lazım” dedi.

Enformasyon Bakanı Michael Makuei Lueth “Beyaz Ordu”nun yürüyüşünü “Machar, kendi adına kabilesini sokağa dökmeye karar verdi” şeklinde yorumladı.

Muhalifler ise Machar’ın kendilerini sokağa döktüğü şeklindeki iddiayı yalanladı. Açıklamaya göre yürüyüş, genç askerlerin hükümete yönelik bir tepkisinden ibaretti.


SUDAN’DA NELER OLUYOR?

2011 yılında bağımsızlığını kazanarak Sudan’dan ayrılan dünyanın en genç devleti Güney Sudan’da, geçmiş dönemden kalma silahlı gruplar faaliyetini devam ettiriyor. Kabilelerin etkili olduğu siyasi arenada halihazırdaki başkan Salva Kiir, en güçlü kabile olarak gösterilen Dinka’lara, Riek Machar ise Nuer’lere bağlı.

Temmuz ayında Kiir tarafından görevden alınan Machar, 2015 yılındaki seçimlerde başkan adayı olacağını açıklamıştı. Machar, “Tek adam iktidarı kabul edilemezdir” ifadesini kullanmıştı.

Güney Sudan’ın bağımsızlığını kazandığı süreçte Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi Partisi’nde Salva Kiir ve Riek Machar en önemli figürler olarak göze çarpıyordu. Son gelişmeler ülke yönetimi ve iktidar partisi içerisindeki bir güç savaşı olarak da yorumlanıyor.

2011 yılında Sudan’dan bağımsızlığını kazanan ve dünyanın en genç ülkesi unvanını elinde bulunduran Güney Sudan’da 2 haftadır süren şiddet olaylarında bini aşkın kişi yaşamını yitirdi, 120 bini aşkın kişi de göçe zorlandı. (DIŞ HABERLER)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN