Kuzey Teve

Gültan Kışanak’a 230 yıla kadar hapis cezası istendi

Gültan Kışanak’a 230 yıla kadar hapis cezası istendi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
47 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

 Kısa süre önce tutuklanan Diyarbakır büyükşehir belediyesinin DBP’li eş başkanı Gültan Kışanak hakkında ‘silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek’ ve 41 kez ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından 230 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Gültan Kışanak

Gültan Kışanak

Kışanak, belediyenin diğer eş başkanı Fırat Anlı’yla birlikte 25 Ekim’de gözaltına alınmış‘PKK lehinde söylem’ ‘özerklik çağrısı’ ve ‘resmi aracı PKK’lı cenazelerine tahsis etmek’le suçlanmıştı. İki siyasetçi de 30 Ekim’de tutuklanmıştı.

Kısa süre sonra da Diyarbakır büyükşehir belediye başkanlığına, Ankara Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla kayyım olarak atanmıştı.

‘Örgüt kurdu ve yönetti’

Diyarbakır başsavcılığının Kışanak hakkında hazırladığı iddianame, Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, Kışanak hakkında, ‘silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek’‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak’ ve 41 kez ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla 230 yıla kadar hapis cezası istendi.

Tüm suçlamalar, basın açıklamalarından

İddianamede, Kışanak’ın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Nevruz kutlamaları, çeşitli mitingler ve 2012’de cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkati çekmek için düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamaları, belediye başkanı olduktan sonra Silvan, Sur, Cizre, Nusaybin ve Şırnak’ta sokağa çıkma yasakları, Suruç katliamı ve mitinglerde yaptığı konuşmalarla’ toplam 41 kez ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ öne sürüldü.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -